Dziś premiera macOS Monterey – sprawdź, jak przygotować się do aktualizacji i poprawnie zainstalować

Tomek Czech   25 października 2021

Aktualizacja: macOS Monterey już dostępny!

Ponad 100 nowości i zmian w macOS 12 Monterey (wideo) – zobacz tutaj.

Funkcje macOS Monterey, które nie działają na Macach z procesorami Intela – pełna lista tutaj.

***

Dzisiaj premiera macOS Monterey. Apple udostępni najnowszą wersję systemu operacyjnego dla Maca najprawdopodobniej około godziny 19:00. Zobacz, jak przygotować się i do instalacji i poprawnie zainstalować najnowszą wersję macOS.

berrolia

macOS Monterey – przygotuj się do instalacji

1. Upewnij się, że Twój Mac jest kompatybilny z macOS Monterey

Listę wszystkich Maców, na których będzie można zainstalować najnowszą wersję macOS znajdziesz tutaj.

Żeby sprawdzić, który dokładnie model Maca posiadasz, kliknij w logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Ten Mac.

2. Zrób backup 

Bez kopii zapasowej ani kroku dalej! Wykonaj pełny backup swojego Maca używając Time Machine (instrukcję znajdziesz tutaj). Pamiętaj też, że możesz używać iCloud Drive do przechowywania najważniejszych plików w chmurze.

3. Zadbaj o wystarczającą ilość miejsca na dysku

W przypadku uaktualniania ze starszych wersji systemu, Mac może potrzebować nawet ponad 40 GB miejsca na dysku. Jeśli tyle nie masz, usuń niepotrzebne pliki – możesz skorzystać z oficjalnej instrukcji Apple “Jak zwolnić miejsce na dysku komputera Mac”.

4. Sprawdź aktualizacje kluczowych aplikacji 

Nie wszystkie aplikacje zostały już zaktualizowane, żeby wspierać najnowszą wersję systemu. Jeśli masz aplikacje, których musisz używać codziennie (np. do pracy), upewnij się, że zostały już one zaktualizowane pod macOS Monterey – zajrzyj na ich karty w Mac App Store lub na stronę dewelopera.

5. Nawiąż połączenie 

Pobranie i zainstalowanie nowego systemu wymaga trochę czasu – upewnij się, że masz niezawodne połączenie z internetem. Jeśli używasz MacBooka, podłącz go do zasilania.

6. Pobierz macOS Monterey

macOS Monterey powinien zostać udostępniony tuż po godzinie 19:00. Żeby go pobrać wejdź w Preferencje systemowe -> Uaktualnienia i kliknij “Uaktualnij”. Inne sposób to wejście do Mac App Store i odnalezienie aktualizacji przez wpisanie “Monterey” w wyszukiwarkę.

7. Zainstaluj 

Po pobraniu zostanie automatycznie otwarty instalator. Kliknij przycisk Dalej i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Podczas instalacji nie wprowadzając Maca w stan uśpienia, nie zamykając go itp. Komputer może kilkukrotnie uruchomić się ponownie, wyświetlić pasek postępu lub wyświetlić pusty ekran.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: