Piekło zamarzło! Apple pozwoli Ci samemu naprawić swojego iPhone’a i Maca!

Tomek Czech   17 listopada 2021

Apple ogłosiło dziś nową inicjatywę –  Self Service Repair, czyli umożliwienie użytkownikom samodzielnej naprawy ich sprzętów z nadgryzionym jabłkiem. Na początku sami będziemy mogli naprawić iPhone’a 12 i 13, w następnej kolejności Maki z M1.

berrolia

Apple Self Service Repair

Samodzielna naprawa będzie przebiegała w następujących krokach:

  1. Użytkownik zagląda do przygotowanej przez Apple specjalnej instrukcji, żeby zorientować się, jakich części i narzędzi potrzebuje do samodzielnej naprawy urządzenia.
  2. Użytkownik zamawia potrzebne części i narzędzia z nowego sklepu online, który otworzy firma z Cupertino – Apple Self Service Repair Online Store.
  3. Po przeprowadzeniu domowej naprawy (posiłkując się oficjalną instrukcją Apple), użytkownik może odesłać stare części do recyklingu, za co otrzyma zniżkę na kolejne zakupy sprzętu Apple.

Na początku w sklepie będzie dostępnych około 200 oryginalnych części i narzędzi, które pozwolą na wykonanie najbardziej popularnych napraw – wymiany wyświetlacza, baterii oraz modułu kamery w iPhonie 12 i 13.

Później udostępnione zostaną kolejne narzędzia i części, dzięki którym możliwe staną się bardziej zaawansowane domowe naprawy, również Maców z chipem M1.

Program ruszy na początku 2022 r. w Stanach Zjednoczonych i w późniejszej części roku będzie rozszerzony na kolejne kraje. Nie ma informacji o tym, kiedy będzie oficjalnie dostępny w Polsce.

Apple zaznacza, że Self Service Repair powstał z myślą o użytkownikach, którzy posiadają dużą wiedzę techniczną i doświadczenie w naprawach sprzętu elektronicznego. Ale oczywiście możliwość domowej naprawy sprzętu będzie miał każdy użytkownik – jego kwalifikacje nie będą w żaden sposób weryfikowane.

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że istniejące serwisy Apple będą miały paradoksalnie jeszcze więcej pracy – naprawianie sprzętów zepsutych w czasie domowej naprawy.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: