Raport: iPhone 14 i gogle MR od Apple z przełomową technologią WiFi 6E

Tomek Czech   18 listopada 2021

W swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo pisze, że przyszłoroczny iPhone 14 oraz gogle mieszanej rzeczywistości (MR – mixed reality), które również mają trafić do sprzedaży w 2022 r., będą wykorzystywały technologię WiFi 6E, która przez wielu ekspertów nazywana jest „przełomową” – pozwala na jeszcze większe prędkości przesyłu danych oraz ma raz na zawsze rozwiązać problem zakłóceń między sieciami.

berrolia

Zalety standardu Wi-Fi 6E

Smartfony Apple od iPhone’a 11 wzwyż obsługują standard Wi-Fi 6. Standard Wi-Fi 6E jest rozwinięciem Wi-Fi 6 i przynosi sporo korzyści w stosunku do poprzednika.

Po pierwsze, będzie wydajniej i szybciej – Wi-Fi 6E rozszerza wcześniejsze częstotliwości o pasmo 6 GHz ( dokładnie rzecz biorąc rozszerza o 1200 Mhz, w paśmie 5925 MHz – 7125 Mhz, czyli 7 dodatkowych kanałów po 160 Mhz).

W sieciach bezprzewodowych wydajność zależy w największym stopniu od tego, jak szerokie pasmo częstotliwości mogą wykorzystywać urządzenia. Poza wcześniej używanymi pasmami 2,4 GHz i 5 GHz, w nowym standardzie dostajemy kolejne pasmo 6 GHz. W rezultacie możemy więc liczyć na prędkości liczone w gigabitach, a nie megabitach.

Po drugie, będzie stabilniej i bez zakłóceń – największą zmorą sieci Wi-Fi jest fakt, że przy wielu odrębnych sieciach i nakładających się zasięgach (np. w bloku) powstaje wiele zakłóceń, co może skutkować zrywaniem połączenia.

Technologie zawarte w Wi-Fi 6E, takie jak kolorowanie pakietów, 8×8 MU-MIMO oraz zmiana modulacji pozwolą współdziałać nakładającym się sieciom bez negatywnych skutków dla ich użytkowników.

WiFi 6E – przełom?

MacRumors cytuje przedstawicieli firm Broadcom i Cisco, którzy uważają, że WiFi 6E będzie prawdziwym przełomem.

Vijay Nagarajan z Broadcom:

Pasmo 6 GHz będzie prawdopodobnie najbardziej przełomowym dobrodziejstwem dla użytkowników Wi-Fi w ciągu ostatnich 20 lat. Ten zakres spektrum, w połączeniu z Wi-Fi, zapewni nowe doświadczenia konsumentów na smartfonach, urządzeniach AR/VR i urządzeniach ubieralnych, których nawet jeszcze nie wynaleźliśmy. 

Jayanthi Srinivasan z Cisco:

Rozwój Wi-Fi 6 w spektrum 6 GHz to przełom z dwóch powodów – dostępności dodatkowych kanałów i możliwości, żeby w końcu wykorzystać pasmo 160 MHz w aplikacjach o dużej przepustowości, takich jak AR i VR. 

WiFi 6E będzie oznaczać szybsze i bardziej stabilne połączenie przede wszystkim w tych miejscach, w których do jednego punktu dostępowego jest podłączonych wiele urządzeń. Czyli jakość połączenia WiFi powinna znacznie polepszyć się w zasadzie w każdym domu, w którym najczęściej do jednego routera podłączonych jest kilka smartfonów i laptopów, często też dodatkowo telewizor, tablety, smartwatche czy urządzenia smart home.

Oczywiście żeby urządzenia mogły skorzystać z dobrodziejstw WiFi 6E będziemy też potrzebowali routera wspierającego ten standard.

iPhone 14 i gogle MR od Apple

Premiera iPhone’a 14 jest spodziewana jesienią 2022 r. Nowy flagowiec z Cupertino ma mieć otwór w ekranie zamiast notcha, nowy dizajn bez wystającego z obudowy modułu tylnej kamery, aparat 48 MP, wsparcie dla wideo 8K oraz chip A16 Bionic w technologii 4 nm. Być może znajdziemy w nim również umieszczony pod ekranem Touch ID.

Gogle mieszanej rzeczywistości również mają mieć swoją premierę w przyszłym roku. Urządzenie to ma być dla Apple swoistego rodzaju przetarciem drogi przed jeszcze bardziej skomplikowanym technologicznie produktem – okularami AR (rozszerzonej rzeczywistości).

Gogle AR mają być wyposażone w dwa ekrany wysokiej rozdzielczości oraz kamery 8K. Apple opracowało dla nich specjalny procesor, ale i tak będą wymagały połączenia z iPhonem. Cena może sięgać nawet 3 tys. dolarów.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: