Apple wysyła powiadomienia o ataku Pegasusem do pierwszych polskich użytkowników iPhone’ów

Tomek Czech   25 listopada 2021

We wtorek Apple ogłosiło, że pozywa firmę NSO Gropu, twórcę słynnego oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, za pomocą którego można zdalnie hakować urządzenia elektroniczne, jak laptopy, tablety czy smartfony (z iPhonem włącznie). Jednocześnie firma z Cupertino zapowiedziała, że będzie powiadamiać użytkowników iPhone’ów o możliwych atakach na ich telefony. Wczoraj takie powiadomienie otrzymała polska prokuratorka Ewa Wrzosek.

berrolia

Pierwsze polskie ofiary Pegasusa

Tworząc Pegasusa NSO Group podkreślała, że oprogramowanie powstaje z myślą o walce ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem. Szybko okazało się jednak, że licencję na program wykupiło wiele państw (w tym dyktatur i państw autorytarnych), które za jego pomocą inwigilowały niewygodnych dla władzy polityków, aktywistki, działaczy czy dziennikarki.

poważne podejrzenia, że dostęp do Pegasusa posiadają również polskie służby.

Ewa Wrzosek jest prokuratorką, członkinią Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”. Naraziła się władzy 23 kwietnia 2020 r., kiedy wszczęła śledztwo w sprawie tzw. „wyborów kopertowych”. Jeszcze tego samego dnia śledztwo zostało jednak jej odebrane i umorzone, a wobec Wrzosek wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Od tego czasu prokuratorka wielokrotnie krytycznie wypowiadała się o zmianach w polskim sądownictwie przeprowadzanych po 2015 r.

Wczoraj wieczorem Ewa Wrzosek poinformowała na Twitterze, że otrzymała powiadomienie od Apple o możliwym ataku służb państwowych na jej iPhone’a za pomocą Pegasusa.

W rozmowie z Onetem Wrzosek oświadczyła, że nie wyklucza zawiadomienia prokuratury o ewentualnym popełnieniu przestępstwa. Oznajmiła też, że odda telefon do oględzin fachowcom.

Przeraża mnie to, że służby publiczne mogą teoretycznie brać na cel osoby, które temu państwu — tak jak ja — chcą służyć. To jest jakieś całkowite kuriozum, aberracja — podkreśla Wrzosek. — By takich, niewyobrażalnych sytuacji uniknąć pozwolę, by mój telefon dokładnie zbadali fachowcy. I wtedy zobaczymy, co się z nim działo i dlaczego — kwituje.

Niebezpiecznik podaje, że powiadomienie o ataku za pomocą Pegasusa otrzymały też inne osoby, ale nie zdradza kto.

Z kolei Zaufana Trzecia Strona zachęca do kontaktu osoby, które otrzymały powiadomienie od Apple – „Wiemy, jak można pomóc” – informuje.

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: