Apple pozywa twórcę Pegasusa za ataki hakerskie na użytkowników iPhone’a

Łukasz Bernaczyk   24 listopada 2021

Wczoraj Apple oficjalnie ogłosiło, że firma złożyła pozew sądowy przeciw NSO Group, producentowi oprogramowania Pegasus, służącego do inwigilacji smartfonów, tabletów i komputerów, również tych produkowanych przez firmę z Cupertino.

berrolia

Apple oficjalnie oskarża NSO Group o cyberataki na iPhone’y

Pegasus to nie tylko retro konsola do gier, ale także nazwa jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi do inwigilacji urządzeń elektronicznych.

Opracowane i sprzedawane prze izraelską firmę NSO Group oprogramowanie szpiegujące Pegasus jest wykorzystywane przez ponad 50 państw, w tym najprawdopodobniej także przez Polskę.

Pegasus umożliwia inwigilującemu dostęp do w zasadzie wszystkich funkcji danego urządzenia i wszystkich zapisanych na nim danych. W przypadku smartfona czy tabletu jest to między innymi dostęp do połączeń telefonicznych, wiadomości SMS, wiadomości w komunikatorach (nawet tych szyfrowanych) i portalach społecznościowych, danych lokalizacyjnych, zdjęć, możliwość aktywowania mikrofonu czy kamery.

Wczoraj Apple na swojej stronie internetowej oficjalnie poinformowało, że złożyło pozew sądowy przeciwko producentowi Pegasusa o ataki na urządzenia iOS. Firma będzie się też domagała, żeby NSO Group straciło prawo do używania jakiegokolwiek oprogramowania tworzonego w Cupertino.

Tak całą sprawę skomentował Greg Federighi, wiceprezes Apple ds. oprogramowania:

Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku, ale prywatne firmy rozwijające oprogramowanie szpiegowskie sponsorowane przez państwo stają się coraz bardziej niebezpieczne.

Chociaż te zagrożenia cyberbezpieczeństwa dotyczą tylko bardzo niewielkiej liczby naszych klientów, traktujemy każdy atak na naszych użytkowników bardzo poważnie i nieustannie pracujemy nad wzmocnieniem bezpieczeństwa i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym użytkownikom.

Jednocześnie Apple zapewnia, że cyberataki za pomocą Pegasusa dotyczą wyłącznie urządzeń, takich jak iPhone’y czy iPady, ale nie odnotowano prób hakerskich wykonywanych za pomocą oprogramowania NSO Group na serwery Apple.

Firma z Cupertino mocno podkreśla również, że najnowszy systemy iOS 15 i iPadOS 15 otrzymały sporo wzmocnień bezpieczeństwa i dotychczas nie zauważono skutecznych ataków Pegasusa na te właśnie systemy operacyjne.

Zobacz, jak sprawdzić, czy Twój iPhone został zhakowany za pomocą Pegasusa

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: