Raport: Apple może pracować nad własnym dronem

Łukasz Bernaczyk   29 listopada 2021

Około miesiąc temu na jaw wyszedł pierwszy wniosek patentowy Apple, który mógł sugerować prace firmy nad własnym dronem. Teraz światło dzienne ujrzały kolejne dwa wnioski o tej samej tematyce, które – jak się okazuje – Cupertino próbowało ukryć już od ponad roku.

Czy Apple wprowadzi do sprzedaży drona?

berrolia

Drona od Apple – firma patentuje rozwiązania technologiczne

Patent ujawniony przed miesiącem, a złożony w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Zastrzeżonych, dotyczył systemów i metod komunikacji między dronem a osobą go kontrolującą, z wykorzystaniem sieci 3GPP, jak i standardu 5G.

Natomiast pierwszy z dwóch wniosków patentowych ujawnionych kilka dni temu dotyczy technologii połączenia między dronem a kontrolerem. Dokładniej rzecz ujmując, opisuje sposoby parowania kontrolera z dronem oraz metody przełączania połączenia między jednym a drugim kontrolerem, nawet w czasie, gdy dron znajduje się w powietrzu.

Drugi z tych wniosków opisuje technologie i sposoby wymiany danych między kontrolerem a dronem przy użyciu sieci telefonii komórkowej. Jego tematyka jest nieco podobna do wniosku patentowego sprzed miesiąca, jednak sam wniosek dotyczy bardziej wymiany konkretnych danych między kontrolerem a bezzałogowym statkiem powietrznym.

Apple próbuje utrzymać w sekrecie swoje prace nad dronem

Co ciekawe, mamy jasne dowody, że Apple bardzo mocno próbuje utrzymać prace nad własnym dronem w sekrecie.

Zwykle wszelkie wnioski patentowe dużych firm technologicznych szybko wychodzą na jaw, bo jest grono osób, które śledzi wszystkie dokumenty rozpatrywane przez amerykańskim Urząd Patentów i Znaków Zastrzeżonych, a te muszą być jawne.

Okazuje się, że by opóźnić wypłynięcie informacji o pracach nad własnym dronem, Apple złożyło wnioski patentowe już w maju 2020 roku, lecz nie w amerykańskim Urzędzie Patentów i Znaków Zastrzeżonych, a w singapurskim odpowiedniku – jak się pewnie domyślacie, poczyń tamtejszego urzędu raczej nikt nie śledzi.

Czy zobaczymy drona od Apple?

Apple często patentuje rozwiązania i urządzenia, które nigdy ostatecznie nie trafiają do produkcji, więc nie można jednoznacznie przesądzać, że w niedalekiej przyszłości firma z Cupertino wprowadzi do sprzedaży własnego drona. Z drugiej strony – nie można tego ostatecznie wykluczyć.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: