Raport: rozpoczęła się testowa produkcja chipów w technologii 3 nm – Apple chce już całkowicie odlecieć konkurencji

Łukasz Bernaczyk   3 grudnia 2021

Jak podaje Digitimes, producent procesorów dla Apple – firma TSMC, odpaliła już testową produkcję nowych procesorów po raz pierwszy wykonanych w litografii 3 nm. Układy te mają trafić do urządzeń Apple już na początku 2023 r. i mają pozwolić na zastosowanie nawet 40 rdzeni CPU, co oznaczałoby kosmiczną już wydajność.

berrolia

Apple “M3 Quatro” w litografii 3 nm i 40 CPU

Przypomnę, że układy Apple M1, M1 Pro i M1 Max, jak i A14/A15 Bionic są wykonane w litografii 5 nm.

Prognozowany na rok procesor M2 (który trafi do MacBooka Air i być może nowych stacjonarnych Maców), a także chip A16 Bionic (w który wyposażony będzie iPhone 14) mają być stworzone w procesie nazywanym przez TSMC „N4”, który jest ulepszoną wersją litografii 5 nm.

Masowa produkcja pierwszych układów wykonanych w technologii 3 nm ma się rozpocząć pod koniec przyszłego roku, a pierwsi klienci mają je otrzymać już na początku 2023 r.

Apple może wyposażyć w nie wtedy Maki i iPady Pro, które trafiłyby do sprzedaży pod koniec pierwszego kwartału 2023 r.

W tej samej litografii 3 nm zostaną wyprodukowane układy A17 Bionic dla iPhone’a 15.

Sama zmiana litografii na 3 nm sprawi, że procesor będzie mógł być nieco mniejszych rozmiarów, a przy tym zawierać więcej tranzystorów, co z kolei wpłynie na wyższą wydajność oraz wyższą energooszczędność.

Jakby tego było mało, według informacji DigiTimes, miniaturyzacja ta pozwoli Apple stworzyć poczwórny układ Apple M3 “Quatro”, co sprawi, że tak naprawdę chip M3 będzie się składał z 4 procesorów M1 Max o łącznej ilości rdzeni równej 40 (dla porównania, układ M1 Max w nowych MacBookach Pro 14” i 16” posiada maksymalnie 10 rdzeni CPU).

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: