Monitory Philips z rozwiązaniami USB-C: stworzone dla MacBooków i iPadów

Tomek Czech   30 grudnia 2021

Philips wprowadził na rynek całą serię monitorów ze stacją dokującą USB-C (również w wersji profesjonalnej), które są wręcz stworzone do pracy z MacBookami (Pro/Air) i najnowszymi iPadami. Nie tylko zmieniają one sposób, w jaki korzystamy z zewnętrznych ekranów, ale też same w sobie są nowoczesnymi monitorami zapewniającymi fantastyczny obraz i wykorzystującymi szereg najnowszych rozwiązań technologicznych.

berrolia

Minitory Philips z USB-C dla MacBooka i iPada

Apple zapoczątkowało rewolucję w 2015 r., wprowadzając do sprzedaży pierwszego MacBooka (model 12-calowy) wyposażonego jedynie w port USB-C. Cupertino wiedziało, co robi – standard Thunderbolt/USB-C ma ogromne możliwości, pozwalające, by jeden port służył zarówno do zasilania komputera, szybkiego transferu danych, jak też podpinania wszelkiego typu urządzeń peryferyjnych, z monitorami na czele.

MacBooki Pro oraz Air, iPady Pro czy najnowsze iPad Air 4 i iPad mini 6 posiadają port USB-C lub Thunderbolt/USB 4 umożliwiające łatwe podpięcie do nich zewnętrznego ekranu.

Philips wyposażył szereg swoich monitorów w port lub stacje dokujące USB-C z funkcją zasilania. Dzięki temu możemy korzystać z monitora i jednocześnie ładować MacBooka za pomocą jednego przewodu wykorzystującego dwustronne złącze USB-C (Power Delivery do 65/90 W).

Do stacji dokującej monitora możemy też podłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, np. klawiaturę, mysz i przewód Ethernet. Dzięki temu nie musimy ich ciągle podłączać i odłączać od MacBooka.

Stacja dokująca USB-C w monitorach Philips łączy USB-C, port RJ45 i funkcję rozszerzenia DP-Out.

Jeden przewód zapewnia więc obraz, dźwięk, szybkie połączenie z internetem, szybki transfer danych, zasilanie laptopa i możliwość korzystania z dodatkowych urządzeń peryferyjnych.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku modelom Philipsa wyposażonych w stację dokującą USB-C.

Philips 243B1JH

Ten model ma wbudowaną stację dokującą USB typu C z funkcją zasilania, która pozwala bezpośrednio ładować laptopa, wykorzystując przy tym funkcję inteligentnego zarządzania zasilaniem.

Złącze USB-C umożliwia łatwe dokowanie z użyciem jednego przewodu. Dzięki niemu możesz podłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, np. klawiaturę, mysz i przewód Ethernet RJ-45 do stacji dokującej monitora. Możesz oglądać filmy wideo o wysokiej rozdzielczości oraz szybko przesyłać dane i jednocześnie zasilać lub ładować laptopa.

Philips 243B1JH wykorzystuje technologię PowerSensor, która działa niczym czujnik obecności – nadaje i odbiera nieszkodliwe sygnały podczerwieni w celu określenia obecności użytkownika w pomieszczeniu i automatycznie obniża poziom jasności wyświetlacza monitora, gdy ten odchodzi od biurka. To pozwala zmniejszyć koszty zużycia energii o nawet 80% i jednocześnie wydłużyć okres eksploatacji monitora.

Z kolei technologia LightSensor zapewnia idealną jasność przy minimalnym zużyciu energii. LightSensor wykorzystuje inteligentny czujnik do regulacji jasności obrazu w zależności od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Pozwala to uzyskać idealny obraz przy minimalnym zużyciu energii.

Philips 243B1JH ma 24-calowy ekran Full HD (1920 x 1080, 93 PPI) z technologią IPS, która zapewnia niezwykle wyrazisty obraz, żywe kolory i stałą jasność, a także bardzo szeroki kąt widzenia wynoszący 178/178 stopni, co niezwykle podnosi wygodę korzystania z monitora.

Więcej szczegółów na temat tego modelu znajdziesz na stronie producenta.

Philips 329P1H

Model 329P1H to 32-calowy monitor o rozdzielczości 4K UHD UltraClear (3840×2160) zapewniającej precyzyjne odwzorowanie obrazu. To dobry wybór dla wymagających projektantów pracujących z oprogramowaniem CAD, grafików korzystających z aplikacji 3D czy finansistów używających na co dzień dużych arkuszy kalkulacyjnych.

Monitor wyposażono w matrycę IPS zapewniającą bardzo szeroki kąt widzenia 178/178 stopni, co umożliwia oglądanie obrazu pod niemal każdym kątem — nawet w trybie obracania o 90 stopni.

W porównaniu do standardowych paneli TN, monitory IPS oferują zdecydowanie bardziej wyrazisty obraz i realistyczne odwzorowanie kolorów. Dzięki temu idealnie nadają się nie tylko do wyświetlania zdjęć i filmów czy przeglądania Internetu, ale również świetnie sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych, wymagających dokładności oddawania kolorów i stałej jasności przez cały czas.

O doznania wizualne zadbają również 10-bitowe panele wyświetlające 1,07 miliarda kolorów. Dodatkowo, technologia SmartContrast automatycznie dopasowuje jasność podświetlenia i poziom kontrastu w zależności od typu wyświetlanych treści, a SmartImage zapewnia odpowiednie nasycenie obrazów i ich ostrość.

W czasach home office i dużej liczby telekonferencji niezastąpiona będzie też kamera internetowa Philips nowej generacji, w którą wyposażony jest 329P1H. Wysuwamy ją, gdy jest potrzebna i wsuwamy z powrotem do monitora, gdy jej nie używamy.

Osoby, które pracują również na Windowsie, mogą korzystać z technologii rozpoznawania twarzy Windows Hello, która pozwala na automatyczne, szybkie zalogowanie do systemu.

Tryb EasyRead pozwala wyświetlać obraz bliższy temu, jak przy czytaniu papierowych dokumentów, po obróceniu monitora o 90 stopni.

Urządzenia wyposażono w funkcje PowerSensor i LightSensor, które wykrywają obecność użytkownika przed ekranem i w razie jej braku obniżają podświetlenie, ograniczając zużycie energii nawet o 80%. Wykrywają także warunki oświetleniowe w pomieszczeniu dopasowując do nich jasność podświetlenia.

Smukłe ramki wokół ekranu wyglądają nowocześnie i pozwolą pracować wygodniej z konfiguracjami wielomonitorowymi. Dzięki przepustom na kable na stopkach zachowamy porządek na biurku i estetyczny wygląd.

Więcej szczegółów na temat tego modelu znajdziesz na stronie producenta.

Philips 346P1CRH UltraWide 21:9

Philips 346P1CRH cechuje się zakrzywionym, 34-calowym panelem VA o wąskich ramkach, rozdzielczości UWQHD i proporcjach 21:9.

Monitor wyświetla obraz o rozdzielczości UltraWide Quad HD 3440 x 1440 px i szerokich kątach widzenia (178/178). Technologia VESA DisplayHDR 400 gwarantuje wysoką jasność, głęboki kontrast i żywe kolory.

Zakrzywienie i proporcje ekranu 21:9 ułatwiają pracę na wielu projektach graficznych, arkuszach kalkulacyjnych czy plikach tekstowych.

Pozostałe funkcje Philips 346P1CRH:

  • KVM – podłączenie do monitora dwóch komputerów i swobodne przełączanie się między nimi;
  • MultiView – umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń i wyświetlanie dwóch obrazów;
  • synchronizacja adaptacyjna – ekstremalnie szybki czas reakcji i płynnym obraz bez zniekształceń przy praktycznie dowolnej liczbie klatek;
  • wysuwana kamera internetowa z systemem Windows Hello;
  • PowerSensor – wykrywa obecność użytkownika przed ekranem i w razie jej braku obniżają podświetlenie, ograniczając zużycie energii nawet o 70%;
  • LightSensor – wykrywa warunki oświetleniowe w pomieszczeniu dopasowując do nich jasność podświetlenia.

Zobacz więcej informacji na stronie producenta.

Philips 499P9H SuperWide 32:9

Ten 49-calowy monitor SuperWide 32:9 o rozdzielczości 5120 x 1440 został zaprojektowany z myślą o zastąpieniu zestawów złożonych z kilku monitorów. Philips 499P9H z linii Brilliance dorównuje obszarem wyświetlania dwóm 27-calowym monitorom Quad HD 16:9.

Korzystając z technologii MultiView na monitorze można wyświetlać obraz z dwóch źródeł jednocześnie. Dzięki temu można na przykład wykonywać w tym samym czasie wiele zadań na komputerze stacjonarnym i notebooku.

Dodatkowo, 499P9H posiada wbudowany przełącznik KVM MultiClient, pozwalający na podłączenie do monitora dwóch komputerów, swobodne przełączanie się między nimi i obsługiwanie ich za pomocą jednego zestawu myszy i klawiatury. Przydaje się to w przypadku konfiguracji, która wymaga podwójnej mocy obliczeniowej dwóch jednostek lub współdzielenia jednego dużego monitora między dwoma komputerami.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, monitor cechuje się zgodnością ze standardem DisplayHDR 400, jasnością wynoszącą 450 cd/m2, pokryciem palety Adobe RGB na poziomie 91% oraz parametrem Delta E<2.

Technologia DisplayHDR 400 gwarantuje zupełnie nową jakość oglądania w porównaniu ze standardowymi monitorami SDR. W odróżnieniu od innych monitorów „zgodnych z technologią HDR”, prawdziwe wyświetlacze z certyfikatem DisplayHDR 400 zapewniają dużą większą jasność, większy kontrast i bardziej nasycone, ale nadal realistyczne kolory.

Gracze, oprócz wysokiej rozdzielczości, docenią również wykorzystywaną przez wyświetlacz technologię Adaptive-Sync, która pozwala zachować płynny obraz bez zniekształceń przy praktycznie dowolnej liczbie klatek na sekundę oraz ekstremalnie szybki czas reakcji.

Philips 499P9H osadzony jest na ergonomicznej stopce Compact Ergo, z możliwością regulacji wysokości ekranu, jego kąta nachylenia oraz obrotu w poziomie (swivel). Użytkownicy mają też możliwość montażu monitora na uchwycie VESA (100 x 100 mm).

Szczegółowe informacje na temat Philips 499P9H znajdziesz na stronie producenta.

Wszystkie powyższe monitory ponadto posiadają technologie:

  • Flicker-Free: nowa technologia Philipsa korygująca jasność ekranu i ograniczająca jego migotanie, co skutkuje mniejszym zmęczeniem oczu użytkownika;
  • LowBlue: zmniejsza emisję szkodliwego promieniowania niebieskiego dzięki wykorzystaniu inteligentnego oprogramowania.

***

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: