Craob X: tajemniczy, ultracienki (7 mm!), pierwszy na świecie laptop bez żadnego portu

Łukasz Bernaczyk   2 lutego 2022

Niebawem do sprzedaży ma trafić pierwszy w historii komputerów osobistych laptop, który wynosi minimalizm na zupełnie inny poziom – Craob X. Urządzenie nie posiada żadnych portów, a jego całkowita grubość wynosi… 7 mm.

berrolia

Craob X – minimalizm na zupełnie nowym poziomie

Jedną z charakterystycznych cech urządzeń Apple jest ascetyczny, minimalistyczny dizajn. Niebawem na rynku na się jednak pojawić laptop, który minimalizm wynosi na jeszcze wyższy poziom. Pytanie narzuca się jedno – czy użytkownik jest w stanie poświęcić aż tak dużo aspektów praktycznych na cześć rewelacyjnego wyglądu i mobilności tego laptopa?

Mowa tu o tajemniczym komputerze osobistym o nazwie Craob X, który ma niedługo trafić do sprzedaży. Nic nie wiadomo o firmie, która chce wprowadzić go na rynek.

Jego unikatowość polega na wspomnianym skrajnym minimalizmie, który skutkuje tym, że laptop nie posiada zupełnie żadnych portów komunikacyjnych.

Nie znajdziemy w nim więc chyba nadal najczęściej używanego wejścia typu USB-A, ani nawet USC-C. Komputer nie ma też slotu na karty SD oraz wejścia słuchawkowego typu minijack.

Głównym powodem takiego bezportowego stanu rzeczy jest całkowita grubość laptop, która wynosi zaledwie 7 mm. Dla porównania przypomnę, że najcieńszy notebook Apple, którego kiedyś Steve Jobs na prezentacji Keynote wyciągał z koperty, czyli MacBook Air, ma obcnie grubość od 4 mm w najcieńszym punkcie do 1,61 cm w najgrubszym.

Craob X nie posiada również portu ładowania – odbywa się ono za pomocą magnetycznej ładowarki w stylu MagSafe, którą przyczepia się do pokrywy ekranu.

Ładowarka ta pełni również funkcję huba, który jest wyposażony w porty USB-A, USB-C, Thunderbolt, mini jack oraz wejście na karty SD. Wszelakie akcesoria podłączamy więc do huba, który wymienia dane z komputerem bezprzewodowo.

Laptop jest nie tylko niebywale cienki, ale również niesamowicie lekki co dodatkowo zwiększa jego mobilność. Całkowita waga urządzenia to zaledwie niespełna 862 gramy (MacBook Air waży 1,29 kg).

Komputer posiada ekran 4K UHD o przekątnej 13,3 cala i zbliżonym do rzeczywistych odwzorowaniu barw. Ramki wokół wyświetlacza są niezwykle cienkie.

Craob X wyposażony jest procesor Intela 12. generacji (Adler Lake) Core i7-1280P o taktowaniu 1,8 GHz. Układ ten posiada 6 rdzeni wydajnościowych o taktowaniu do 4,8 Ghz i 8 rdzeni energooszczędnych do 3,6 GHz.

Komputer będzie dostępny w konfiguracji do 32 GB superszybkiej pamięci RAM LPDDR5 oraz z dyskiem SSD o pojemności do 2 TB.

Szybką komunikację bezprzewodową ma zapewniać moduł Intel WiFi w standardzie 6E.

Cena Craob X nie jest jeszcze znana, a strona internetowa promująca tego laptopa informuje tylko, że urządzenie będzie dostępne „wkrótce”.

Laptop prezentuje się naprawdę zjawiskowo, a jego specyfikacja techniczna wskazuje, że mamy do czynienia z uniwersalnym komputerem, zdolnym sprostać większości zadań stawianych przez użytkowników.

Kluczowe pytanie dotyczące przyjęcia Craoba X na rynku komputerów osobistych to te, które postawiłem na wstępie: czy użytkownicy będą w stanie poświęcić praktyczność posiadania standardowych portów na rzecz świetnego wyglądu i mobilności? Dużą rolę będzie tu oczywiście odgrywała cena, która jeszcze nie jest znana.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: