Apple ogłasza rekordowe wyniki finansowe – rewelacyjny wynik Maca, rekordy sprzedaży iPhone’a i usług

Tomek Czech   29 kwietnia 2022

Kłopoty z dostępnością podzespołów, wstrzymane prace w chińskich fabrykach ze względu na COVID-19, wysoka inflacja na wielu rynkach. Jak ucierpiała na tym sprzedaż produktów Apple? W ogóle. Firma z Cupertino ogłosiła wczoraj kolejne rekordowe wyniki finansowe, tym razem za pierwszy kwartał 2021 r. (dla Apple jest to drugi fiskalny kwartał 2021).

Rekordowe wyniki finansowe za 2Q22

Przychód firmy za pierwsze trzy miesiące 2021 r. wyniósł 97,3 mld dolarów (9% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku), co jest historycznym rekordem tego kwartału.

Zysk firmy wyniósł 25 mld dolarów.

W pierwszym kwartale roku fenomenalnie sprzedawały się usługi (rekord wszech czasów), a także Maki, iPhone’y, urządzenia ubieralne i akcesoria inteligentnego domu (rekord pierwszego kwartału).

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na bardzo wysoką sprzedaż Maców – wzrost o 14% w porównaniu z zeszłym rokiem i przekroczenie bariery 10 mld dol. przychodu, co wcześniej zdarzało się jedynie raz – w poprzednim kwartale, który jednak był kwartałem „świątecznym”, czyli tym okresem roku, kiedy Apple tradycyjnie sprzedaje najwięcej swoich produktów.

Przychody we wszystkich kategoriach:

  • iPhone: 50,57 mld dol. (wzrost o 5,5% w porównaniu do tego samego okresu 2020)
  • Mac: 10,43 mld dol. (+14,3%)
  • iPad: 7,65 mld dol. (-2,2%)
  • Urządzenia ubieralne, dom i akcesoria: 8,82 mld dol. (+12,2%)
  • Usługi: 19,82 mld dol. (+17,2%)

Udział poszczególnych kategorii produktowych w przychodach Apple:

Przychody ze sprzedaży Maców w ostatnich czterech latach:

Marża firmy w ubiegłym kwartale wyniosła 43,7%.

Z miłości do Apple

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: