iPhone 14 – funkcja wykrywania wypadków przetestowana w prawdziwym zderzeniu (wideo)

Łukasz Bernaczyk   22 września 2022

Jedną z nowości tegorocznych iPhone’ów 14 oraz Apple Watchy (Series 8, SE 2, Ultra) jest funkcja wykrywania wypadków. Jeden z youtuberów przetestował jej działanie w prawdziwych warunkach.

berrolia

iPhone 14 – wykrywanie wypadków

Autor popularnego kanału TechRex postanowił sprawdzić, czy najnowszy iPhone rzeczywiście wykryje wypadek. W swoim teście użył starego samochodu ze zdalnie sterowanym pedałem gazu i przyklejonym do zagłówka kierowcy iPhonem 14 Pro i dwukrotnie uderzył autem w pochodzące ze złomowiska wraki innych samochodów.

Podczas obu symulowanych zderzeń, o różnej sile uderzenia, funkcja wykrywania wypadów zadziałała prawidłowo – po kilku sekundach od uderzenia w drugi samochód iPhone 14 Pro rozpoczął proces połączenia z numerem alarmowym na anulowanie którego użytkownik ma 10 sekund.

Zobaczcie wideo:

Przypomnę, że funkcja wykrywania wypadków działa na wszystkich czterech modelach iPhone’a 14 oraz zegarkach Apple Watch Series 8, Apple Watch SE 2 i Apple Watch Ultra.

Działanie funkcji wykrywania wypadków Apple opisuje następująco:

Dzięki nowemu, dwurdzeniowemu akcelerometrowi zdolnemu do wykrywania pomiarów przeciążenia do 256Gs i nowemu żyroskopowi o wysokim zakresie dynamiki, funkcja Wykrywania wypadków na iPhonie może teraz wykryć poważny wypadek samochodowy i automatycznie zadzwonić do służb ratunkowych, gdy użytkownik jest nieprzytomny lub nie może dotrzeć do swojego iPhone’a.

Możliwości te opierają się na istniejących komponentach, takich jak barometr, który może teraz wykrywać zmiany ciśnienia w kabinie, GPS jako dodatkowy sygnał wejściowy dla zmian prędkości oraz mikrofon, który może rozpoznawać głośne dźwięki typowe dla poważnych wypadków samochodowych. Zaawansowane algorytmy ruchu zaprojektowane przez Apple, wytrenowane na podstawie ponad miliona godzin rzeczywistych danych dotyczących jazdy i wypadków, zapewniają jeszcze większą dokładność.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: