Dolar po 5 zł! Zapnijcie pasy – niedługo produkty Apple będą w Polsce jeszcze droższe

Tomek Czech   28 września 2022

Pierwszy cios nadszedł w czerwcu, kiedy po premierze nowych MacBooków Pro i Air z M2 Apple podniosło polskie ceny niemal wszystkich Maców. Drugi, znacznie mocniejszy cios otrzymaliśmy po wrześniowej konferencji, kiedy poznaliśmy kosmiczne ceny iPhone’ów 14. Wzrosły też ceny Apple Watchy, AirPodsów i niemal wszystkich akcesoriów. Ale uwaga: niedługo może być jeszcze drożej.

berrolia

Apple – wysokie ceny w Polsce

Wiemy, że głównym odpowiedzialnym za mocną podwyżkę produktów Apple w Polsce jest słaby polski złoty, który w relacji do dolara stracił w ciągu ostatniego roku 25%. Apple nie podniosło ceny nowych iPhone’ów w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce po prostu dostosowało je do aktualnej ceny dolara względem naszej waluty.

Ale to może nie być koniec podwyżek – złoty nie umacnia się względem dolara, ale wciąż traci. Wczoraj kurs wystrzelił i po raz pierwszy w historii osiągnął poziom 5 zł. Dzisiaj nadal utrzymuje się powyżej granicy 5 zł.

Trudno przewidzieć, jakie zmiany relacji dolar/złoty przyniesie najbliższa przyszłość, ale jednego możemy być pewni – produkty Apple w Polsce na razie na pewno nie stanieją. Musimy raczej trzymać kciuki, żeby ich cena nie wzrosła jeszcze bardziej.

Możemy być też pewni, że niedługo, najprawdopodobniej w październiku, mocno podrożeje ostatni produktu Apple, którego cena nie została w ostatnim czasie podniesiona – iPad.

Już w najbliższym miesiącu ma się odbyć premiera nowych iPadów Pro z M2 oraz nowego modelu budżetowego iPada. Ich ceny na pewno będą znacznie wyższe niż obecnych modeli. Apple bez wątpienia wykorzysta ten moment również po to, żeby podnieść ceny starszych modeli, jak zrobiło to w przypadku iPhone’ów czy Maców.

Jeśli więc zastanawiacie się obecnie nad kupnem iPada – to jest ten moment! Niedługo będzie znacznie drożej (sporo przecenionych modeli iPada znajdziecie tutaj).

W październiku spodziewamy się też premiery nowych MacBooków Pro 14″/16″ z M2 i Maca mini z M2. Choć w czerwcu Apple podniosło ceny tych modeli, nie możemy wykluczyć, że zrobi to jeszcze raz, ze względu na ciągle słabnącego złotego. Zatem jeśli planowaliście kupić MacBooka Pro lub Maca mini z M1 – zróbcie to teraz.

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: