Wszystkie nowości w trzeciej becie iOS 16.1 i iPadOS 16.1

Łukasz Bernaczyk   28 września 2022

Wczoraj Apple udostępniło najnowsze wersje beta systemów iOS 16.1 oraz iPadOS 16.1, a w nich kilka ciekawych nowości, w tym między innymi wsparcie starszych iPadów dla funkcji Stage Manager. Zobaczmy, co jeszcze nowego znajdziemy w najnowszych betach systemów operacyjnych dla iPhone’ów i iPadów.

berrolia

iOS 16.1 beta 3 i iPadOS 16.1 beta 3 – przegląd nowości

Zmiany w ustawieniach tapet

W najnowszych betach iOS/iPadOS 16.1 jedną z nowości jest możliwość przewijania między ustawionymi zestawami tapet bezpośrednio z sekcji Tapety w Ustawieniach. Wcześniej taka możliwość istniała wyłącznie przez przytrzymanie palca na zablokowanym ekranie i przejściu w ten sposób do edycji tapet.

Stage Manager dla starszych iPadów Pro

Jedną z większych nowości w iPadOS 16 jest funkcja Stage Manager, wprowadzająca zupełnie nowy dla tabletów Apple sposób zarządzania otwartymi aplikacjami. Dotychczas funkcjonalność ta zarezerwowana była wyłącznie dla iPadów Pro i Air z układami M1, jednak najnowsza beta 16.1 rozszerza zakres działania Stage Managera również na iPady Pro z lat 2018 i 2020, wyposażone w układy A12Z oraz A12X.

Niestety w trzeciej becie iPadOS 16.1 Apple usunęło wsparcie funkcji Stage Manager dla zewnętrznych wyświetlaczy. Obsługa monitorów zewnętrznych ma wrócić w finalnej wersji iPadOS 16.1, jednak będzie limitowana tylko do iPadów z procesorem M1.

Sekcja akcesoriów Matter znika z Ustawień

W iOS 16/iPadOS 16 w Ustawieniach pojawia się osobna sekcja dla akcesoriów działających w standardzie łączności Matter. W najnowszej wersji beta 3 sekcja ta została usunięta, być może tylko tymczasowo.

Demo alarmowej łączności satelitarnej

Choć funkcjonalność alarmowej łączności satelitarnej, zarezerwowanej na razie wyłącznie dla iPhone’ów 14, ma zacząć działać dopiero w listopadzie, to w kodzie najnowszej wersji beta 3 iOS 16.1 odnaleziono kod sugerujący, że finalnej wersji iOS 16.1 pojawi się opcja  “Satellite Connection Demo” pozwalająca na przetestowanie łączności satelitarnej. Pozwoli to nauczyć się działania tej funkcji, żeby wiedzieć, jak jej użyć w sytuacji alarmowej.

To wszystkie nowości w trzecich betach iOS 16.1 i iPadOS 16.1, o których nam wiadomo. W przypadku odkrycia kolejnych nowinek wpis ten zostanie zaktualizowany.

Zobacz też: Wszystkie nowości w iOS 16.1 beta 2

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: