Bloomberg: iPhone 15 z USB-C

Tomek Czech   14 października 2022

Stanie się to, co jeszcze kilka lat temu wydawało się bardzo mało prawdopodobne – port Lightning w iPhonie zostanie zastąpiony przez port USB-C. I to już w przyszłym roku, wraz z premierą iPhone’a 15 – donosi Bloomberg.

berrolia

***

iPhone 14 Pro Max dostępny od ręki! Zobacz tutaj.

***

iPhone 15 z USB-C

W swoim najnowszym raporcie Mark Gurman z Bloomberga pisze, że Apple nie zamierza czekać do 2024 r., żeby dostosować się do nowego prawa Unii Europejskiej, zgodnie z którym każdy smartfon musi mieć możliwość ładowania przez USB-C. Taki port ma się znaleźć już w przyszłorocznym iPhonie 15.

USB-C w iPhonie 15 to pewnik – pisze Gurman.

Co prawda Apple mogłoby spełnić wymogi Unii dołączając po prostu przejściówkę Lightning na USB-C do iPhone’ów sprzedawanych na terenie EU, ale nie zrobi tego z kilku względów, przede wszystkim z następujących czterech:

  • użytkownicy nie lubią niewygodnych przejściówek;
  • USB-C pozwala na szybsze ładowanie smartfona (port Lightning umożliwia ładowanie z maksymalną mocą około 27 W);
  • USB-C zapewnia szybszy transfer danych (ważne zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy przenoszą z iPhone’a bardzo duże pliki foto/wideo, np. wykonane w formacie ProRAW czy ProRes);
  • przejściówka to dodatkowy koszt dla firmy.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Poza tym, wszystkie Maki i prawie wszystkie iPady posiadają już USB-C, więc dla użytkowników posiadających kilka urządzeń Apple wygodne byłoby, gdyby posiadały one ten sam port.

Z ostatnich doniesień wynika, że już w przyszłym roku Apple wyposaży w port USB-C wszystkie swoje akcesoria i urządzenia, które nadal posiadają gniazdo Lightning.

Zobacz: 5 urządzeń Apple, które w najbliższym czasie zmienią port Lightning na USB-C

Pomijając fakt, że złącze USB-C znajdziemy we wszystkich komputerach Mac, port ten od jakiegoś czasu trafia także do innych urządzeń firmy, jak choćby:

  • iPady Pro (modele z 2018 r. i nowsze)
  • iPad Air (modele z 2020 r. i nowsze)
  • iPad mini (6. gen.)
  • monitory Studio Display i Pro Display XDR
  • klawiatura Magic Keyboard dla iPada
  • słuchawki Beat Flex oraz etui ładowania bezprzewodowego dla Beats Studio Buds i Beats Fit Pro

Nie ma jednak wątpliwości, że Apple już od dawna intensywnie pracuje nad tym, żeby pozbyć się fizycznego portu z iPhone’a, który stałby się urządzeniem całkowicie bezprzewodowym. Potwierdza to Mark Gurman w swoim najnowszym raporcie. Według niego, USB-C przetrwa w iPhonie krócej, niż Lightning czy 30-pinowe złącze w iPodzie.

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: