DevOps inżynier i tester oprogramowania – jak zdobyć pracę w IT?

Redakcja   25 października 2022

O pracy w branży IT marzy wielu kandydatów, ale zdobycie stanowiska nie zawsze jest proste. Jednymi z najbardziej pożądanych i najtrudniejszych do obsadzenia zawodów są DevOps inżynier i tester oprogramowania. Pierwszy z nich charakteryzuje się bardzo wysokimi wymaganiami, a drugi mnogością kandydatów. Jak poradzić sobie z rekrutacją na te stanowiska?

berrolia

Jak zostać DevOps inżynierem?

Wysokie wymagania pracy jako DevOps inżynier sprawiają, że na takim stanowisku sprawdzą się osoby z bardzo dużym doświadczeniem. Zawód łączy w sobie obowiązki zarówno z działu developmentu, jak i operations. Oznacza to, że DevOps inżynier musi znać się i na programowaniu, i na administrowaniu gotowym oprogramowaniem.

DevOps musi znać system Linux, potrafić pracować z danymi w chmurze czy biegle posługiwać się językiem angielskim, który ułatwia skuteczną komunikację. Aby przygotować się do pracy w zawodzie, warto zacząć od posady w dziale developmentu lub operations, a następnie stopniowo zwiększać zakres swoich obowiązków. Można też wziąć udział w kursach przygotowujących do objęcia stanowiska.

Pracy najlepiej szukać na portalach ukierunkowanych na branżę IT np. No Fluff Jobs. Oferty na portalu charakteryzują się tym, że zawsze zawierają proponowane przez pracodawcę wynagrodzenie. Zakres obowiązków DevOps inżyniera może różnić się w zależności od firmy.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Tester oprogramowania to zawód, który nie wymaga aż tylu umiejętności, co DevOps. Na stanowiska juniorskie mogą kandydować osoby bez większego doświadczenia, ale nie obejdzie się bez podstawowych umiejętności z tej dziedziny. Kandydat na testera musi znać takie programy jak Jira czy Selenium, a także mieć podstawową wiedzę z zakresu programowania.

Tester powinien znać język angielski co najmniej na poziomie C1. Dodatkowo ważne jest, aby wiedział, czym jest SQL. Taką wiedzę może zdobyć poprzez samodzielną naukę, na kursach online czy podczas webinarów. Praca testera polega na poszukiwaniu błędów w oprogramowaniach stworzonych przez developera i raportowaniu ich. Ma to na celu udoskonalenie aplikacji i zapewnienie jej jak najlepszego działania.

Warto wziąć pod uwagę, że tester powinien odznaczać się sumiennością, opanowaniem i cierpliwością. Musi nie tylko wyszukiwać błędy, ale także umieć je raportować. Tester może działać w trybie manualnym, czyli poszukiwać nieprawidłowości ręcznie oraz w trybie automatycznym. Drugie stanowisko jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ polega na projektowaniu narzędzi, które wyszukują błędy za testera.

Korzyści z pracy w branży IT

Korzyści pracy w IT dotyczą przede wszystkim wysokich zarobków i możliwości nieustannego rozwoju swoich kompetencji. Branża rozwija się tak dynamicznie, że zapotrzebowanie na pracowników stale rośnie, a to daje szansę wielu nowym osobom, aby wejść do tego środowiska. Specjaliści z doświadczeniem są potrzebni cały czas, a ci, którzy dobrze wykonują swoją pracę, otrzymują propozycje nawet od nowych pracodawców.

Branża IT bardzo często oferuje możliwość pracy zdalnej, co wiele osób traktuje za duży plus. Dzięki temu można pracować z każdego zakątka świata i podróżować nawet poza sezonem urlopowym. W tym sektorze rynku łatwo o podejmowanie nowych wyzwań i zmienianie kierunków swoich działań. To praca z nowymi technologiami, która pozwala być na bieżąco z wszelkimi nowymi aplikacjami czy rozwiązaniami IT.

Zarobki testerów i DevOps inżynierów

Zarobki DevOps inżyniera i testera oprogramowania zależą przede wszystkim od seniority. Tester na stanowisku juniorskim może zarabiać średnio 5-9 tys. zł, mid od 10-18 tys. zł, a senior 13-23 tys. zł. W przypadku DevOpsa juniora wynagrodzenie wynosi zwykle 6-14 tys. zł, mida 14-25 tys. zł, a seniora 16-30 tys. zł.

Spore znaczenie ma forma zatrudnienia, ponieważ zwykle na wyższe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie kontraktu B2B. Liczy się także lokalizacja miejsca pracy czy wielkość przedsiębiorstwa. Rynek rozwija się nieustannie, więc możliwości zarobkowe także mogą za jakiś czas być znacznie wyższe.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Grafika

***

Materiał partnera.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: