Nowe Maki – premiera opóźniona, ale za to trafi do nich nowa technologia

Łukasz Bernaczyk   3 listopada 2022

Redaktor Bloomberga, Mark Gurman, posiadający wiarygodne źródła w strukturach Apple, podał w swoim ostatnim newsletterze, że w tym roku nie mamy co liczyć na premiery kolejnych Maców. Apple zdecydowało się przenieść je na pierwszy kwartał 2023 roku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki temu komputery najprawdopodobniej zostaną wyposażone w procesory stworzone w nowej technologii. 

berrolia

Nowe Maki w pierwszym kwartale 2023

Jeszcze całkiem niedawno wiele mówiło się o tym, że w listopadzie Apple zaprezentuje kilka nowych komputerów Mac, w tym przede wszystkim nowe MacBooki Pro 14″ i 16 z układami M2 Pro i Apple M2 Max.

Niestety, według zwykle dobrze poinformowanego Gurmana, w tym roku nie zobaczymy już więcej nowości sprzętowych z Cupertino, przynajmniej jeżeli chodzi o Maki.

Apple miało zdecydować się na przeniesienie wprowadzania na rynek nowych generacji swoich komputerów na pierwszy kwartał 2023 r. Potwierdzeniem doniesień Gurmana mogą być słowa wypowiedziane przez Tima Cooka, który podczas niedawnego posumowania finansowego Apple powiedział, że “linia produktowa jest gotowa” na zbliżające się święta. Ponadto Cupertino prognozuje dość przeciętna sprzedaż Maców w ostatnim kwartale tego roku.

Nasze czekanie ma zostać wynagrodzone w pierwszej połowie 2023 r., a być może nawet już w pierwszym kwartale – Gurman spodziewa się wtedy premiery:

  • nowych MacBooków Pro 14″ i 16″ wyposażonych w układy M2 Pro i M2 Max;
  • nowego Maca mini z układem M2;
  • nowego (potężnego!) Maca Pro z układami M2 Ultra i M2 “Extreme” (układy te zaoferują odpowiednio 24 i 48 rdzenie CPU, 76 i 152 rdzenie GPU oraz do 256 GB zunifikowanej pamięci RAM).

Istnieje spora, że dzięki przesunięciu premiery nowych Maków na przyszły rok, układy M2 Pro, Max, Ultra i Extreme będą już wykonane w litografii 3 nm, co pozwoliłoby uzyskać jeszcze większą wydajność i energooszczędność.

Nadchodząca linia układów Apple M2

Przypomnę, że zgodnie z informacjami podanymi wcześniej przez Gurmana, cała linia układów M2 będzie wyglądała następująco:

  • M2: 8 rdzeni CPU i 9/10 rdzeni GPU
  • M2 Pro: 12 rdzeni CPU i 16 rdzeni GPU
  • M2 Max: 12 rdzeni CPU i 32 rdzeni GPU
  • M2 Ultra: 24 rdzeni CPU i 48 lub 76 rdzenie GPU
  • M2 Extreme: 48 rdzeni CPU i 96 lub 152 rdzeni GPU

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: