Jak wydłużyć żywotność baterii w iPhone? 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Redakcja   12 grudnia 2022

Bateria iPhone’a to niekwestionowany atut ostatnich generacji telefonów z Cupertino. Czas działania na jednym ładowaniu z czasem ulega jednak skróceniu, jak w każdym smartfonie. Są za to dobre sposoby na ten problem.

berrolia

iPhone – jak wydłużyć żywotność baterii

Oryginalna ładowarka to podstawa

Najskuteczniejsza metoda to profilaktyka, polegająca na zachowaniu właściwej „higieny” regularnego użytkowania iPhone’a. Jej fundamentem jest odpowiednio dobrana ładowarka. Właściciele starszych serii, przynajmniej w momencie zakupu nowego urządzenia, nie musieli się nad tym zastanawiać, jednakże przy obecnej polityce Apple (za którym podążają już w tej kwestii inni czołowi producenci) jest to kwestia, o którą należy zadbać już na samym początku przygody z nowym iPhonem.

Oryginalna ładowarka nie jest już dołączana do zestawów i należy kupić ten element oddzielnie, bowiem w pudełku znajduje się jedynie przewód Lightning. W sytuacji, gdy i tak trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem, nie ma sensu oszczędzanie kilkudziesięciu złotych na zbyt atrakcyjnie wyglądające oferty na „rzekome” oryginały lub zamienniki bez certyfikatu MFI.

Jedynie posiadające takie oznaczenie ładowarki są bezpieczne, chronią przed skokami napięcia, a ich moc znamionowa w rzeczywistości odpowiada tym deklarowanym na opakowaniu. To cecha, która istotna jest także przy wyborze pomiędzy poszczególnymi akcesoriami nawet ze zweryfikowanych źródeł. Ładowarkę należy dobierać w zgodności z parametrami posiadanego urządzenia tak, aby nie przekraczać maksymalnej mocy ładowania.

W przypadku starszych modeli to ważne również z perspektywy ekonomicznej – nie ma sensu dopłacać do szybkiej ładowarki o mocy 65 W, jeśli dany iPhone obsługuje wyłącznie maksymalnie 20 czy też 5 W. Trzeba też dokładnie czytać oferty sprzedawców. Proponowany zasilacz w niskiej cenie może faktycznie być oryginalny, ale dedykowany do o wiele starszego modelu i mieć niższą moc, co przełoży się na znacznie dłuższy czas ładowania.

Temperatura Twojego otoczenia ma znaczenie

Na kondycję baterii iPhone może mieć też wpływ tak – mogłoby się zdawać – niezwiązany z nią czynnik, jak temperatura otoczenia. Czasy, gdy przeciwnicy Apple wskazywali na resetowanie się urządzeń na mrozie jako na jedną z głównych wad iPhone’ów, generalnie odeszły w niepamięć. Młodsi właściciele telefonów z jabłkiem mogą wręcz w ogóle o nich nie wiedzieć.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że w ostatnich latach zimy bywały raczej łagodniejsze, na czym baterie bezapelacyjnie skorzystały. Najlepiej „czują się” one w przedziale od 16 do 22 stopni Celsjusza i w dalszej perspektywie dobrze jest taką temperaturę im zapewniać, jeśli to możliwe, gdyż takie warunki sprzyjają przedłużeniu żywotności akumulatorów iPhone. Standardowo będą one jednak pracować prawidłowo w zakresie od 0 do 25 stopni.

Działanie urządzenia na nieznacznym mrozie – jeśli ma charakter doraźny – nie powinno też sprawiać kłopotów. Gdy jednak się pojawią, warto, aby serwis Apple zbadał sytuację, gdyż przyczyna usterek nie musi tkwić w złej pogodzie.

Zagrożenie stanowią za to temperatury skrajne, w szczególności powyżej 35 stopni. Jeśli możesz, unikaj ładowania telefonu w upały.

Apple pod choinkę? Lantre ma dla Was listę najlepszych prezentów w wyjątkowo niskich cenach!

Poziom naładowania baterii – złoty środek

Poziom naładowania baterii utrzymuj w przedziale od 20 do 80%. Ładuj iPhone częściej, ale nigdy do pełna – w ten sposób kolejna „porcja” energii nie wpisze się w poczet następnego pełnego cyklu ładowania i w efekcie – skrócenia żywotności ogniwa. Ta przeliczona jest bowiem na 500 cykli. To duża liczba, ale w praktyce szybko „zleci”.

Jak przedłużyć czas działania iPhone na jednym ładowaniu? Zmiany ustawień i przyzwyczajeń wyjdą Ci na dobre

Włącz zoptymalizowane ładowanie baterii: Ustawienia > Bateria > Kondycja i ładowanie > Zoptymalizowane ładowanie. Ty nie zauważysz różnicy, ale Twój iPhone owszem.

Wyłączaj za to aplikacje, z których w danej chwili nie korzystasz i okresowo sprawdzaj, która z nich zużywa baterię najmocniej. Poświęć też chwilę na dezaktywowanie zbędnych powiadomień i nie wahaj się korzystać z trybu oszczędzania energii wtedy, gdy działanie iPhone’a na najwyższych obrotach nie jest Ci akurat potrzebne. Podobnie ma się rzecz z usługami lokalizacji – zezwól na dostęp tylko kluczowym aplikacjom i jedynie na czas ich pracy.

Jeden wieczór zmian ustawień zaowocuje Ci znacznie dłuższym działaniem baterii.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

***

Materiał partnera

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: