Raport: iPhone’y 15 Pro będą jeszcze droższe niż iPhone’y 14 Pro

Łukasz Bernaczyk   11 stycznia 2023

Możliwe, że obydwa tegoroczne iPhone’y “pro”, czyli iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max zostaną przez Apple wycenione wyżej niż obecne generacje tych telefonów. Nie będzie to zasługą wysokiej inflacji, czy też słabego złotego, lecz podwyżek wprowadzonych przez Apple.

berrolia

iPhone 15 Pro jeszcze droższy

Niedawno pisaliśmy, że w tym roku jest duża szansa na niższe ceny iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus. Apple mocno rozważa taki krok, by zwiększyć różnice cenowe między modelami “bazowymi”, a serią “pro”.

W tej chwili, w polskim sklepie internetowym Apple, iPhone’a 14 Plus możemy kupić za 5899 zł, a znacznie lepszy iPhone 14 Pro (choć z nieco mniejszym ekranem) kosztuje zaledwie 600 zł więcej.

Trzeba przyznać, że jeżeli rzeczywiście mamy traktować iPhone’a 14 i 14 Plus jako jedną linie produktową, a iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max jako drugą linię, to różnica między nimi jest bardzo mała.

Niestety, by różnica ta była większa, i żeby jeszcze bardziej rozgraniczyć te dwie linie urządzeń, poza obniżeniem cen modeli “bazowych”, Apple rozważa najprawdopodobniej jeszcze drugą strategię – anonimowe źródło w serwisie Weibo donosi, że Apple podniesie ceny modeli “pro” iPhone’a 15 właśnie po to, by zwiększyć różnicę między nimi, a iPhonem 15 Plus.

Zakładam, że podwyżka cen wyniosłaby około 100 dolarów, co przy dzisiejszym przeliczniku dolara do złotówki stosowanym przez Apple oznaczałoby zwiększenie cen o około 600 zł.

W takim wypadku cena iPhone’a 15 Pro zaczynałaby się od 7099 zł, natomiast iPhone 15 Pro Max musiałby kosztować co najmniej 7799 zł.

Szansą na zniwelowanie tej podwyżki cen w Polsce jest umacniający się od października złoty, który od tego czasu odzyskał w stosunku do dolara już około 10%. Jeżeli ten trend utrzyma się na przestrzeni 2023 r., możliwe jest, że iPhone’y 15 Pro nie kosztowałby u nas więcej niż obecne modele, choć zwiększyłaby się ich cena w dolarach.

 

Druga sprawa jest taka, że rewelacje o podwyżkach cen modeli Pro pochodzą z nieznanego źródła i trudno ocenić ich wiarygodność (choć trzeba dodać, że informacje z Weibo na temat nowych produktów Apple często znajdują potwierdzenie w rzeczywistości).

Przekonamy się już za kilka miesięcy – premiera całej lini iPhone’ów 15 spodziewana jest we wrześniu.

MacBook Air M2 z 16 GB RAM w świetnej cenie w najnowszej promocji

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: