Przeciek: iPhone 15 będzie tańszy niż iPhone 14

Tomek Czech   3 stycznia 2023

W nowy rok weszliśmy ze złymi wiadomościami – Apple poinformowało wczoraj o podniesieniu ceny wymiany baterii dla niemal wszystkich modeli iPhone’a. Na szczęście są też dobre, a nawet bardzo dobre wiadomości – tegoroczny iPhone 15 może być znacznie tańszy niż iPhone 14. Zwłaszcza w Polsce.

berrolia

iPhone 15 w niższej cenie?

Jak dobrze wiecie, ceny iPhone’ów 14 są znacznie wyższe od cen ubiegłorocznych iPhone’ów 13. Nie da się już kupić najnowszego iPhone’a ponizej 5 tys. zł. Podstawowy model iPhone’a 14 (128 GB) kosztuje 5199 zł, czyli aż o tysiąc złotych więcej niż rok temu trzeba było zapłacić za iPhone’a 13 w tej wersji.

Nowy model “Plus” w najtańszej wersji kosztuje 5899 zł, czyli zaledwie 600 zł mniej od znacznie lepszego iPhone’a 14 Pro (który jednak ma nieco mniejszy ekran).

Ceny modeli “pro” wzrosły jeszcze bardziej – model 6,1″ podrożał z 5199 zł na 6499 zł, a cena większego Pro Max 6,7″ wzrosła z 5699 zł na 7199 zł.

Tutaj trzeba jednak zaznaczyć, że ceny wzrosły tak drastycznie w Polsce przede wszystkim na znaczne osłabienie się złotego względem dolara (w ciągu roku złoty stracił około 25% względem waluty amerykańskiej), swoje zrobiła też inflacja. W Stanach Zjednoczonych wszystkie modele iPhone’a 14 kosztują tyle samo, ile przed rokiem kosztowały iPhone’y 13.

Według wielu raportów, iPhone’y 14 Pro i 14 Pro Max sprzedają się świetnie na wszystkich rynkach, Apple wciąż nie nadąża z ich produkcją.

Problemem są dwa tańsze modele – iPhone 14 i 14 Plus. Wszystko wskazuje na to, że sprzedają się dość słabo, znacznie poniżej oczekiwań firmy z Cupertino. Nawet w USA i na innych rynkach, na których iPhone 14 nie podrożał w stosunku do iPhone’a 13, a model Plus jest od niego tylko nieznacznie droższy (w Stanach Zjednoczonych – 0 100 dol.).

Wbrew oczekiwaniom Apple, model “Plus” nie stał się sprzedażowym hitem. Większy ekran (6,7 cala) okazał się niewystarczającym magnesem w sytuacji, kiedy telefon nie został wyposażony w najnowszy procesor A16 Bionic i nie zyskał zbyt dużo nowości w stosunku do iPhone’a 13.

Dlatego – według wiarygodnego leakera yeux1122, którego cytuje MacWorld – Apple poważnie rozważa zastosowanie nowej strategii cenowej w 2023 r. i mocne obniżenie ceny iPhone’a 15 Plus. Nie może obniżyć ceny iPhone’a 14 Plus, bo wyprodukowano już miliony egzemplarzy, produkcja kolejnych jest w toku z zakontraktowanymi dawno cenami, więc firma poniosłoby poważne straty. Jak wiadomo, Apple planuje premiery nowych iPhone’ów na co najmniej dwa lata wprzód, więc całkowite zrezygnowanie z modelu Plus też raczej nie wchodzi w grę.

Z informacji zdobytych przez leakera wynika, że Tim i spółka planują w takiej sytuacji obniżyć cenę tego modelu. Nie wiadomo o ile, jednak żeby w ogóle miało to sens, czyli przyczyniło się do dobrej sprzedaży tego modelu, obniżka musiałby być o co najmniej 100 dol. (w Polsce byłoby to 500-600 zł i “Plus” kosztowałby już niewiele ponad 5 tys. zł).

W tej sytuacji obniżona musiałaby też zostać cena iPhone’a 15 – z obecnych 799 dol. do co najmniej 699 dol. W Polsce oznaczałoby to powrót pod granicę 5 tys. zł – najtańsza “piętnastka” kosztowałaby około 4600-4700 zł.

No i trzeba pamiętać o kursie złotego względem dolara. Premiera iPhone’a 14 (wrzesień 2022) miała miejsce w momencie, gdy kurs ten był dla naszej waluty wyjątkowo niekorzystny.

Jednak od połowy października złoty umacnia się i zyskał w stosunku do dolara już około 10%. Jeśli ten trend się utrzyma i we wrześniu 2023 r. nasza waluta będzie znacznie mocniejsza w stosunku do waluty amerykańskiej niż we wrześniu ubiegłego roku, Apple może obniżyć ceny iPhone’a (i innych produktów) w Polsce. W przeszłości taki sytuacje miały już miejsce (firma z Cupertino obniżyła np. ceny MacBooka Air).

Wtedy cena iPhone’a 15 zbliżyłaby się w okolice 4 tys. zł, a iPhone 15 Plus kosztowałby poniżej 5 tys. zł. Ceny modeli “pro” z pewnością nie zostaną obniżone w Stanach Zjednoczonych, ale umocnienie się złotego w stosunku do dolara może spowodować, że cena iPhone’a 15 Pro wyniesie poniżej 6 tys. zł, a cena iPhone’a 15 Pro Max nie przekroczy 7 tys. zł (oczywiście, jeśli Apple nie zastąpi go znacznie droższym iPhonem 15 Ultra).

iPhone 14 Pro i Pro Max – lista modeli dostępnych od ręki (aktualizowana na bieżąco)

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: