Piekło zamarzło! Apple pracuje nad MacBookiem z dotykowym ekranem. Pierwszy ma być MacBook Pro z dotykowym ekranem OLED

Łukasz Bernaczyk   16 stycznia 2023

Według znanego i dobrze poinformowanego redaktora Bloomberga – Marka Gurmana, po wielu latach negowania sensu istnienia laptopów z dotykowym ekranem, Apple zmieniło zdanie i aktywnie pracuje nad MacBooami z dotykowymi wyświetlaczami. Pierwszym z nich miałby być MacBook Pro z dotykowym ekranem OLED.

A jednak! Dotykowe MacBooki w opracowaniu

Od samego początku rozwoju “multidotykowych” ekranów Apple było przeciwne umieszczaniu ich w laptopach. W 2010 r. Steve Jobs mówił, że dotykowe laptopy nie mają sensu, bo od ciągłego unoszenia bolałoby nas ramię, a w 2021 roku główny inżynier Apple, John Ternus, stwierdził, że MacBooki są całkowicie zoptymalizowane do kontroli poprzez klawiaturę i mysz lub gładzik, a Apple nie ma planów, by to zmieniać.

Najwidoczniej jednak w ostatnim czasie top management firmy z Cupertino zmienił zdanie, ponieważ Mark Gurman z Bloomberga, który nigdy nie udostępnia niepotwierdzonych informacji, doniósł właśnie, że Apple aktywnie pracuje nad dotykowymi laptopami.

Pierwszym z nich może być MacBook Pro, który funkcjonalność multitouch miałby otrzymać wraz z wyświetlaczem OLED w 2025 roku. Na razie nie ma mowy o tym, by taki MacBook Pro miał posiadać odłączaną klawiaturę, czy też o tym, by Apple miało w planach łączenie systemów macOS z iPadOS.

Z punktu widzenia użytkownika MacBook z dotykowym ekranem, działający pod kontrolą systemu macOS, który po odłączeniu klawiatury wygląda i oferuje funkcjonalność iPadOS, byłby z pewnością nie lada gratką.

Według informatorów Gurmana, Apple zmieniło zdanie i zamierza stworzyć dotykowego Maca przede wszystkim dlatego, żeby zapewnić lepsze doświadczenie użytkownikom chcącym używać tych samych aplikacji na wszystkich urządzeniach, nowym użytkownikom MacBooków, zwłaszcza tym najmłodszym, wychowanym na iPhonie i iOS. Co prawda na Macach z chipami M1 i M2 można instalować aplikacje znane z iPhone’a czy iPada, ale ich używanie często nie jest wygodne, właśnie dlatego, że zostały one stworzone z myślą o ekranie dotykowym.

MacBooki z dotykowymi wyświetlaczami pozwoliłyby również pozyskać nowych klientów – osoby, które do tej pory używały podobnych laptopów innych firm, a dla których funkcja dotykowego ekranujesz kluczowa. “Ludzie uwielbiają ekrany dotykowe. Choć często nie jest to najbardziej ergonomiczne, ludzie uwielbiają scrollować palcami, klikać nimi w ikony czy powiękaszać obraz” – pisze dziennikarz Bloomberga.

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: