5 nowych funkcji, które trafią do iOS16/iOS 17 w tym roku

Łukasz Bernaczyk   15 lutego 2023

W ubiegłym roku Apple zapowiedziało kilka nowy funkcjonalności systemu iOS, które były jeszcze w fazie opracowywania i według deklaracji firmy z Cupertino miały trafić do iPhone’ów w “późniejszym terminie”. Zobaczmy, jakie nowe funkcje trafią do naszych iPhone’ów w 2023 r.

berrolia

***

Duża promocja na najnowsze sprzęty Apple na Amazonie – sprawdź tutaj

***

5 nowości iOS 16 i iOS 17, które zobaczymy w 2023

Już wkrótce w fazę beta testów wejdzie iOS 16.4. Możliwe, że już w tej wersji systemu operacyjnego dla iPhone’ów zobaczymy niektóre z poniższych, zapowiedzianych nowych funkcjonalności. Na resztę przyjdzie nam poczekać do kolejnych wersji iOS 16 lub nawet do iOS 17, który w pierwszej wersji beta powinniśmy zobaczyć już w czerwcu, podczas WWDC 2023.

Powiadomienia Push z przeglądarki Safari

Według zapowiedzi Apple, funkcja ta ma trafić do iOS 16 oraz iPadOS w tym roku, co oznacza, że powiadomienia push trafią do przeglądarki Safari w wersji dla iOS przed czerwcem i prezentacją iOS 17.

Podobnie, jak w przypadku Safari dla komputerów Mac, funkcjonalność ta ma umożliwić otrzymywanie powiadomień na iPhonie lub iPadzie wysyłanych przez strony internetowe.

Apple Pay Later

O tej nowej funkcjonalności iOS nie będę się specjalnie rozpisywał, gdyż będzie ona dostępna wyłącznie dla obywateli USA (przynajmniej początkowo).

Funkcja ta pozwoli rozłożyć płatność Apple Pay na cztery równe, nieoprocentowane raty spłacane w okresie 6 tygodni. Dla Amerykanów, szczególnie tych otrzymujących pensje w tzw. tygodniówkach, może to być bardzo pomocna oferta finansowa, działająca podobnie do nieoprocentowanego debetu, który należy spłacić w określonym terminie.

iMessage Contact Key Verification

Ta nowość również ma trafić do iOS jeszcze w tym roku. Skierowana jest głównie dla osób potencjalnie narażonych na inwigilację, takich jak dziennikarze, politycy czy działacze społeczni. Po włączeniu tej funkcji użytkownik będzie otrzymywał powiadomienie w przypadku jakiegokolwiek ataku hakerskiego na serwisy chmurowe Apple (w tym iMessage), który potencjalnie mógłby umożliwić hakerowi podsłuchiwanie czy podglądanie rozmów użytkownika.

Dodatkowo użytkownicy z włączoną iMessage Contact Key Verification mogą w ramach weryfikacji rozmówcy przeprowadzić operację porównania specjalnego kodu. Porównania takiego dokonuje się osobiście, podczas szyfrowanego połączenia telefonicznego lub FaceTime.

Konto oszczędnościowe dla Apple Card

Tu również krótko, ponieważ w naszym kraju nie ma możliwości wyrobienia karty płatniczej Apple, a to właśnie z nią związana jest ta nowa funkcjonalność. Już wkrótce posiadacze karty płatniczej Apple będą mogli otworzyć specjalne konta oszczędnościowe, które nie posiadają ograniczeń, takich jak dodatkowe opłaty za przelewy lub prowadzenie takiego konta czy brak minimalnego depozytu.

CarPlay nowej generacji

Podczas konferencji WWDC 2022 Apple pokazało małą zapowiedź zupełnie nowego systemu CarPlay, który ma trafić do pierwszych samochodów pod koniec tego roku.

Nowy CarPlay ma być zupełnie przeprojektowany, ma obsługiwać wiele wyświetlaczy, widżety oraz pozwalać na sterowanie niektórymi funkcjami samochodu, jak klimatyzacja, radio itp.

Możliwe też, że w dalszej przyszłości CarPlay będzie w stanie zupełnie zastąpić seryjnie wbudowane komputery pokładowe.

Obecnie nad nowym CarPlay, wspólnie z Apple, pracują tacy producenci samochodów, jak: Acura, Audi, Ford, Honda, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, Nissan, Porsche, Volvo.

Zobacz też: iOS 17 – pierwsze informacje

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło
Grafika

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: