Bloomberg potwierdza: gogle od Apple za około 20 tys. zł i niezależne od iPhone’a

Tomek Czech   26 lutego 2023

W swoim najnowszym newsletterze Mark Gurman z Bloomberga zdradza kolejne ważne szczegóły na temat gogli MR od Apple i potwierdza ich wysoką cenę.

berrolia

Gogle Apple – cena

Od samego początku było wiadomo, że gogle MR (mieszanej rzeczywistości: VR + AR) od Apple będą bardzo drogim, niszowym produktem. Firma z Cupertino traktuje to urządzenie jako “przetarcie” przed wprowadzeniem na rynek produktu docelowego – okularów AR. Pierwszy model gogli będzie też testem przed wypuszczeniem drugiego modelu – pod koniec 2024 r. lub w 2025 r, również w tańszej wersji “Lite”.

Od dawna spekulowano o cenie w przedziale 2000 – 3500 dol. Teraz Mark Gurman podaje, że cena gogli będzie wynosić około 3 tys. dolarów.

Nie wiadomo, jaki przelicznik USD/PLN zastosuje Apple, ale można bezpiecznie założyć, że cena w Polsce będzie oscylować w granicach 20 tys. zł.

iPhone 14 Pro Max w wersji 1 TB kosztuje w Stanach Zjednoczonych 1599 dol., co zostało przeliczone na 10499 zł. Z kolei jeden z modeli nowego MacBooka Pro 14″ (12-rdzeni CPU, 30-rdzeni GPU, 32 GB RAM, 1 TB SSD), który w USA kosztuje 3099 dol. jest u nas wyceniony na 18599 zł. Dlatego nie należy wykluczać, że cena będzie nieznacznie niższa niż 20 tys. zł. Wiele będzie też zależało od aktualnego kursu dolara.

Oczywiście całkiem prawdopodobny jest też taki scenariusz, że gogle nie będą dostępne w Polsce, choćby przez jakiś czas po premierze.

***

WEEKEND OKAZJI! 10 najlepszych megapromocji na sprzęt Apple

***

Gogle Apple – niezależne od iPhone’a

Nową i bardzo ważną informacją podaną dzisiaj przez dziennikarza Bloomberga jest to, że gogle nie będą wymagały sparowania z iPhonem. Będą od niego niezależne.

Oczywiście trzeba założyć, że zdecydowana większość osób, która zdecyduje się na zakup gogle i tak będzie posiadała iPhone’a, ale jeśli gogle będzie chciał przetestować użytkownik Androida, to nie będzie musiał w tym celu kupować telefonu z iOS.

Źródła Gurmana podają, że gogle będzie można skonfigurować bez użycia iPhone’a, a wszystkie nasze dane będą mogły pobrać bezprzewodowo z iCloud. Opcjonalnie, będzie je można skonfigurować jako nasze nowe urządzenie przy użyciu znajdującego się obok iPhone’a czy iPada.

Gogle nie będą miały żadnego kontrolera – będą obsługiwane za pomocą ruchu gałek ocznych i gestów rąk i dłoni. Informatorzy Bloomberga donoszą, że najnowszy prototyp posiada funkcję wprowadzania tekstu za pomocą ruchu palcem w powietrzu, ale jest ona jeszcze niedopracowana i bardziej wygodną opcją będzie jednak użycie klawiatury sparowanego z goglami iPhone’a.

Gogle Apple – kiedy premiera?

Jak podaje Mark Gurman, Apple planuje zaprezentować gogle podczas czerwcowej konferencji dla deweloperów – WWDC 2023. Mogą zostać nazwane “Reality Pro”. Do sprzedaży urządzenie trafi jednak najwcześniej jesienią. Być może już we wrześniu, wraz z najnowszymi iPhone’ami 15, być może jeszcze później.

Gogle będą posiadały procesor M2 i dodatkowy chip do obsługi funkcji VR/AR. Źródła Bloomberga informują, że Apple pracuje już nad bardziej wydajną graficznie wersją gogli, która zostanie wyposażona w układ M3 lub nawet M4. W Cupertino pracują też nad mniej wydajną, ale tańszą wersją urządzenia. Ich premiera odbędzie się najwcześniej pod koniec 2024 r.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: