iPhone 15 wciąż z ekranem 60 Hz i bez niegasnącego wyświetlacza (raport)

Tomek Czech   7 marca 2023

Z wielu przecieków wynika, że dwie tańsze wersje tegorocznych flagowców z Cupertino – iPhone 15 i 15 Plus – będą wyposażone w ekran z Dynamic Island zamiast notcha, ale najnowsze doniesienia wskazują, że nie będą to te same ekrany, co w modelach “pro”. W związku z tym nie będą niestety posiadały dwóch ważnych funkcji znanych z iPhone’ów w wersji “pro”.

berrolia

iPhone 15 i 15 Plus – ekran 60 Hz bez funkcji AOD

Jak donosi MacRumors, powołując się na wiarygodne południowokoreańskie źródła, również w tym roku wyłącznie modele “pro” najnowszego iPhone’a, a więc iPhone 15 Pro i 15 Pro Max, będą wyposażone w ekran LPTO, które pozwalają na uzyskanie wsparcia dla odświeżania 120 Hz bez dużego poboru energii.

Panele LPTO z adaptacyjną częstotliwością odświeżania 10-120 Hz zostały po raz pierwszy użyte w iPhonie 13 Pro i 13 Pro Max. Rok poźniej Apple zastosowało ulepszoną wersję tych paneli z odświeżaniem od 1 Hz w modelach 14 Pro i 14 Pro Max, co pozwoliło na wprowadzenie w tych telefonach funkcji niegasnącego wyświetlacza (AOD: always-on display).

Jeśli iPhone 15 i 15 Plus nie otrzymają ekranów LPTO, dalej będą wspierały odświeżanie z maksymalną częstotliwością 60 Hz i nie będą posiadały zawsze włączonego ekranu.

Brak tak ważnych funkcji w tańszych wersjach nowych iPhone’ów może z jednej strony wynikać ze strategii Apple na odróżnienie tych modeli od droższych modeli “pro”, ale z drugiej strony, bardzo wiarygodne źródła, jak Ross Young – ekspert globalnego rynku wyświetlaczy oraz analityk Ming-Chi Kuo wskazują, że podwykonawcy firmy z Cupertino po prostu nie są w stanie wyprodukować paneli LPTO dla wszystkich czterech modeli nowego iPhone’a.

Z ich informacji wynika, że firma BOE, która wyprodukuje ekrany dla iPhone’a 15 i 15 Plus, będzie miała odpowiednie moce produkcyjne dla paneli LPTO dopiero w 2024 r., co może wskazywać, że w przyszłym roku tańsze wersje flagowca z Cupertino – iPhone 16 i 16 Plus – będą już posiadały ekran 120 HZ z funkcją AOD.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że we wszystkich czterech modelach iPhone’a 15 ma zostać użyty ulepszony ekran OLED wyprodukowany w technologii 28 nm (zamiast 40 nm, jak obecnie), co pozwoli na mniejszy pobór energii, a w związku z tym na dłuższe działanie telefonu na baterii.

Premiera całej linii iPhone’ów 15 jest spodziewana we wrześniu tego roku.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: