Czy iPhone 15 będzie miał Touch ID?

Tomek Czech   27 marca 2023

W ostatnim czasie, za sprawą kilku przecieków, wrócił temat Touch ID w iPhonie. Na kilku blogach i kanałach YouTube spekulowano, że czytnik linii papilarnych pojawi się w iPhonie 15. Dlatego wielu użytkowników zastanawia się, czy rzeczywiście tegoroczne flagowce Apple, zwłaszcza modele “pro”, będą wyposażone w Touch ID.

berrolia

iPhone 15 z Touch ID?

Na sprawę zwrócił uwagę znany i wiarygodny leaker @URedditor. W związku z tym, że coraz częściej widzi tego typu spekulacje na blogach czy w sieciach społecznościowych postanowił jednoznacznie odpowiedzieć – nie, żaden z modeli iPhone’a 15 nie będzie posiadał Touch ID. Nie wskazują na to żadne przecieki z jakiegokolwiek poważnego źródła.

Spekulacje na temat Touch ID w iPhonie 15 pojawiają się dlatego, że od wielu lat słyszymy z najbardziej wiarygodnych źródeł, jak Mark Gurman z Bloomberga czy analityk Ming-Chi Kuo, że Apple pracuje nad czytnikiem linii papilarnych umieszczonym pod ekranem swojego smartfona. Touch ID miało z powrotem trafić do topowych iPhone’ów, jako druga obok Face ID metoda biometrycznej identyfikacji użytkownika.

Jednak te same źródła podają jednocześnie, że nie wszystko w Cupertino idzie zgodnie z planem. Rok temu Ming-Chi Kuo informował, że prace się opóźniają i podekranowy czytnik linii papilarnych raczej nie trafi do iPhone’a w 2023 r. czy 2024 r., a Mark Gurman spekulował nawet, że Touch ID może już nigdy nie pojawić się we flagowych modelach iPhone’a (ale mógłby być wykorzystany w tańszych modelach).

iDropNews podawało, że Apple całkowicie porzuciło prace nad Touch ID umieszczonym pod ekranem iPhone’a i skupi się wyłącznie na podekranowym Face ID.

Ale temat “odżył” kilka tygodni temu za sprawą raportu z wiarygodnego południowokoreańskiego źródła – Navar blog, cytowanego przez MacRumors, z którego wynika, że Apple nie tylko nadal pracuje nad umieszczeniem Touch ID pod ekranem iPhone’a, ale osiągnęło też ostatnio w tych pracach spory przełom.

Informatorzy twierdzą, że inżynierowie z Cupertino używają nowej technologii łączącej krótkie fale podczerwone ze specjalnymi czujnikami optycznymi. Taki skaner jest w stenie odczytać nie tylko rozmieszczenie linii papilarnych, ale także układ żył w opuszki palca.

Ruszyły “Wiosenne okazje” na Amazonie – tysiące promocji!

Jednak z pewnością nie trafi on do iPhone’a 15 – biorąc pod uwagę tempo prac, obecny stan nowej technologii i plany Apple wprowadzenia w przyszłym roku w iPhonie 16 Pro podekranowego Face ID, informatorzy przewidują, że podekranowy Touch ID mógłby pojawić się w iPhonie za 3-4 lata.

Może on trafić do wszystkich modeli iPhone’a, jako druga – obok systemu rozpoznawania twarzy – metoda biometrycznej identyfikacji użytkownika lub, jak sugerował Mark Gurman z Bloomberga, jedynie do tańszych wersji i/lub modeli SE, które posiadałyby jedynie umieszczony pod ekranem Touch ID (zamiast podekranowego Face ID), co byłoby jednym ze sposobów obniżenia ich ceny.

@URedditor potwierdza, że Apple nie zrezygnowało z Touch ID, ale na razie nie ma żadnych informacji o tym, kiedy czytnik mógłby ponownie zostać zastosowany w nowym iPhonie.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: