iOS 17 i iPadOS 17 – oprócz trzech iPhone’ów, kompatybilność straci kilka modeli iPada (raport)

Tomek Czech   4 kwietnia 2023

Aktualizacja: najnowsze informacje o kompatybilności iOS 17 znajdziesz tutaj

***

Kilka dni temu pisaliśmy o przecieku, z którego wynikało, że kompatybilność z najnowszą wersją iOS (iOS 17) mogą stracić trzy modele iPhone’a – iPhone X, iPhone 8 i 8 Plus. Kolejny, dzisiejszy przeciek potwierdza to informacje i dodaje, że z iPadOS 17 nie będzie kompatybilnych kilka modeli iPada.

berrolia

iOS 17 i iPadOS 17 – kompatybilne modele iPhone’a i iPada

Źródłem dzisiejszego przecieku jest wiarygodny leaker Fame_G_Monster, który w przyszłości kilkakrotnie podawał sprawdzone informacje na temat nowych produktów i software’u Apple.

Ze zdobytych przez niego informacji wynika, że iOS 17 i iPadOS 17 nie będą kompatybilny z:

  • iPhone: 8, 8 Plus, X
  • iPad: 5. gen.
  • iPad Pro: 9,7″ (1. gen.) i 12,9″ (1. gen.)

Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe, iOS 17 nie będzie kompatybilny z urządzeniami z procesorem A11 Bionic i starszymi.

Podobnie byłoby z iPadOS 17, z tym, że wyjątkami byłyby iPad 6. i 7. gen. z chipem A10 Fusion oraz iPad Pro 10,5″ (z 2017 r.) i iPad Pro 12,9″ (z 2017 r.), na których nadal można byłoby zainstalować najnowszą wersję systemu. Ale nie jest wykluczone, że ostatecznie one również nie będą kompatybilne z iPadOS 17.

Jak zauważa MacRumors, decyzja Apple o braku wsparcia tych urządzeń przez iOS 17 i iPadOS 17 może być związana z luką bezpieczeństwa w chipach od A5 do A11, której nie da się załatać.

Najstarszymi modelami smartfona z Cupertino, na których zainstalujemy iOS 17 mają być iPhone’y z 2018 r. z procesorem A12 Bionic, czyli iPhone Xs, Xs Max i Xr.

A12 Bionic był pierwszym procesorem zastosowanym w urządzeniach Apple, który został wyprodukowany w litografii 7 nm. Jego główną zaletą była duża energooszczędność – zdaniem Apple, 12 Bionic był aż o 50% bardziej energooszczędny od swojego poprzednika.

Zobacz też: Mac mini z M2 w najniższej cenie od premiery!

Premiera iOS 17 spodziewana jest 5 czerwca na WWDC 2023.

Kilka dni temu Mark Gurman z Bloomberga informował, że iOS 17 będzie zawierał “kilka przydatnych nowych funkcji” – funkcji “najbardziej wyczekiwanych przez użytkowników” (więcej szczegółów).

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: