Cena iPhone’a 15 w Polsce może być znacznie niższa niż iPhone’a 14

Tomek Czech   27 kwietnia 2023

Jak wiemy, za wysoką (bardzo wysoką!) cenę iPhone’ów 14 w Polsce odpowiadał przede wszystkim słaby polski złoty w relacji do amerykańskiego dolara. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych iPhone 14, 14 Pro i 14 Pro Max zachowały cenę swoich poprzedników, w Polsce znacznie w stosunku do nich zdrożały. W tym roku, z tego samego powodu, iPhone’y z serii “15” mogą być znacznie tańsze od zeszłorocznych modeli.

iPhone 15 – cena w Polsce

W drugim i trzecim kwartale 2022 r. polska waluta była w sporym dołku – we wrześniu była najsłabsza w stosunku do dolara w całej historii! Wtedy właśnie na rynek wszedł iPhone 14. W momencie jego premiery złoty był o ponad 20% tańszy wobec dolara niż rok wcześniej, kiedy na rynku debiutował iPhone 13.

Dlatego nowe flagowce z Cupertino aż tak zdrożały w Polsce:

  • iPhone 14 o tysiąc złotych w stosunku do iPhone’a 13 (4199 zł -> 5199 zł)
  • iPhone 14 Pro o 1300 zł w stosunku do iPhone’a 13 Pro (5199 zł -> 6499 zł)
  • iPhone 14 Pro Max aż o 1500 zł(!) w stosunku do iPhone’a 13 Pro Max (5699 zł -> 7199 zł)

Mieliśmy pecha, że premiera iPhone’a 14 przypada w najgorszym momencie, jeśli chodzi o relację PLN/USD. Już w październiku złoty zaczął się umacniać i systematycznie zyskuje w stosunku do dolara aż do dziś.

W momencie premiery iPhone’a 14 (7.09.2022) za jednego dolara trzeba było zapłacić 4,71 zł, a dziś już tylko 4,16 zł, czyli ponad 10% mniej. Gdyby więc polska cena iPhone’a 15 była ustalana dzisiaj, z pewnością poszczególne modele byłyby o kilkaset złotych tańsze.

W kontekście ceny iPhone’a 15 w Polsce kluczowe jest to, jak mocna w stosunku do dolara będzie polska złotówka w sierpniu/wrześniu tego roku.

No i tutaj mamy bardzo dobre wieści – w ostatnim czasie pojawiło się wiele opinii analityków przewidujących dalsze umacnianie się złotego.

Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion, w rozmowie z Gazeta.pl:

Złoty umacnia się, dolar traci. I to w tempie, którego analitycy nie widzieli co najmniej od roku. Co dalej? – Kurs USD/PLN w tym roku może, a nawet powinien zejść poniżej 4,00 zł.

Także prognozy analityków BNP Paribas oraz Cinkciarz.pl zakładają dalsze umacnianie się polskiej waluty i spadek ceny dolara poniżej 4 zł do końca roku. 

Co to oznacza? Że poszczególne modele iPhone’a 15 powinny być znacznie tańsze niż ich poprzednicy z serii “14”.

iPhone 15 powinien kosztować zdecydowanie poniżej 5 tys. zł, iPhone 15 Pro poniżej 6 tys. zł, a iPhone 15 Pro Max znacznie poniżej 7 tys. zł. Jeśli cena nowych flagowców nie zmieni się w Stanach Zjednoczonych, niewykluczony jest powrót polskich cen do poziomów cenowych iPhone’ów z linii “13”.

Biorąc pod uwagę gigantyczny wzrost cen iPhone’ów 14, nie można wykluczać scenariusza, że iPhone’y z serii “15” będą w Polsce tańsze od poprzedników nawet w przypadku, gdy ich cena w USA wzrośnie o 50-100 dol.

O tym, jaka będzie cena iPhone’a 15 sporo mówi nam też to, co obecnie dzieje się z cenami wszystkich modeli iPhone’a 14 – wraz z umacniającym się złotym wobec dolara ceny te spadają na łeb na szyję:

Jeśli wartość amerykańskiej waluty w stosunku do złotówki będzie dalej spadała (a wszystko wskazuje, że tak będzie), możemy bardzo optymistycznie patrzeć w przyszłość w kontekście ceny iPhone’a 15.

Premiera czterech modeli iPhone’a 15 spodziewana jest jesienią.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Z miłości do Apple

***

Artykuł zawiera linki afiliacyjne.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: