W iOS 16 znaleziono nową, ukrytą funkcję, ważną dla… iOS 17

Łukasz Bernaczyk   28 kwietnia 2023

iPhone’y używane są przez użytkowników na całym świecie. Mimo iż system operacyjny tych urządzeń jest wszędzie taki sam, nie oznacza to, że wszędzie oferuje te same funkcje – dostępność niektórych z nich jest ograniczona prawem różnych państw i regionów świata. Okazuje się, że iOS 16 posiada nową funkcjonalność, sprawdzającą aktualne położenie danego iPhone’a w celu dostosowania jego funkcji do tych regulacji prawnych.

berrolia

iOS 16 z nową funkcjonalnością

Obecnie, sprzedając iPhony w różnych częściach świata, Apple realizuje regionalne ograniczenia prawne poprzez sprzedawanie urządzeń z już odpowiednio zmodyfikowanym systemem. Zabezpieczenie takie jednak stosunkowo łatwo ominąć, np. kupując iPhone’a w innym kraju i aktualizując urządzenie przez połączenie VPN.

Odkryty przez 9to5mac kod w iOS 16.2 wprowadza jednak nową metodę realizowania takich ograniczeń różnych funkcjonalności, bazującą na lokalizacji iPhone’a, która sczytywana jest z modułu GPS w telefonie, kodu kraju z podłączonego rutera WiFi oraz informacji z kart SIM.

Takie zabezpieczenia uniemożliwiają ominięcie ich przez zmianę regionu w Ustawieniach, czy zakup telefonu w innym państwie.

Po co to wszystko?

Pewnie część z Was słyszała już o tym, że iOS 17 ma umożliwić mieszkańcom Unii Europejskiej (która de facto wymogła tą funkcjonalność na firmie z Cupertino) tzw. sideloading, czyli  możliwość instalowania aplikacji spoza App Store.

Funkcjonalność ta nie będzie dostępna poza Unią Europejską (przynajmniej na razie), a “stare zabezpieczenia” przy odrobinie wiedzy i chęci umożliwiłyby np. mieszkańcowi USA na szybkie ominięcie tych restrykcji.

Nowych zabezpieczeń nie da się tak prosto ominąć, a w przypadku podobnych zmian prawnych w innych częściach świata, Apple będzie w stanie jedną małą aktualizacją iOS odblokować sideloading w innych krajach.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: