Apple i Google przedstawiły właśnie wspólną propozycję standardu branżowego, który ma pomóc w walce z nadużyciami związanymi z urządzeniami Bluetooth śledzącymi lokalizację. To pierwszy tego rodzaju standard, który w przyszłości ma umożliwić lokalizatorom Bluetooth współdziałanie z dostępnymi na platformach iOS i Android narzędziami do wykrywania nieupoważnionego śledzenia i powiadamiania o takiej aktywności.
Apple i Google przeciwko niechcianemu śledzeniu
Urządzenia śledzące lokalizacje wykorzystują crowdsourcingowe sieci lokalizatorów, aby pomagać użytkownikom w znajdowaniu zgubionych przedmiotów, m.in. kluczy, portfela czy bagażu. Niestety w przypadku takich technologii może dochodzić do nadużyć, na przykład śledzenia użytkowników bez ich zgody.
Dlatego Apple i Google zaczęły prace nad branżowym standardem, który odpowie na problem niechcianego śledzenia i przedstawiły jego propozycję. Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security i Pebblebee wyraziły poparcie dla roboczej wersji standardu, który obejmuje najlepsze praktyki i wytyczne dla producentów zamierzających wytwarzać zgodne z nim produkty.
Ron Huang, wiceprezes Apple w pionie Sensing and Connectivity:
Firma Apple wprowadziła na rynek AirTaga, aby użytkownicy nie musieli zastanawiać się, gdzie zostawili swoje najważniejsze rzeczy.
AirTag i sieć usługi Znajdź mój wykorzystują zestaw proaktywnych rozwiązań, które – jako pierwsze na rynku – utrudniają nieupoważnione śledzenie. Ponadto stale doskonalimy naszą technologię, tak aby była używana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nowy standard branżowy bazuje na zabezpieczeniach zastosowanych w AirTagu, a dzięki naszej współpracy z Google stanowi on ogromny krok naprzód w walce z nieupoważnionym śledzeniem w ekosystemach iOS i Android.
Podczas opracowywania tego standardu uwzględniono nie tylko opinie producentów urządzeń, ale także stanowiska wielu organizacji zajmujących się kwestią bezpieczeństwa.
– Krajowe Centrum na rzecz Przeciwdziałania Przemocy Domowej (ang. National Network to End Domestic Violence) optuje za uniwersalnymi standardami mającymi chronić ofiary – i wszystkich ludzi – przed nadużyciami związanymi z lokalizatorami Bluetooth. Zarówno współpraca, jak i standardy będące jej owocem stanowią ogromny krok naprzód. Rezultaty te sprzyjają działaniom NNEDV – mówi Erica Olsen, starsza dyrektorka inicjatywy Safety Net Project realizowanej przez organizację National Network to End Domestic Violence.
Nowe standardy ograniczą możliwość nadużywania tej technologii i odciążą ofiary nadużyć, jeśli chodzi o wykrywanie niechcianych lokalizatorów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za podejmowane starania i mamy nadzieję, że będziemy dalej wspólnie przeciwdziałać niechcianemu śledzeniu i nadużyciom.
Alexandra Reeve Givens, prezeska i dyrektorka generalna Centrum Demokracji i Technologii (ang. Center for Democracy & Technology:
Do zapobiegania nadużyciom potrzeba uniwersalnego rozwiązania działającego na poziomie systemu operacyjnego i potrafiącego wykrywać lokalizatory różnych firm na różnych smartfonach, z których użytkownicy codziennie korzystają (…) Czekamy, aż zaprezentowany przez Apple i Google standard przejdzie etap ujednolicania, i liczymy, że będzie on sprzyjać dalszym sposobom ograniczania nadużyć związanych z lokalizatorami Bluetooth.
Standard został opublikowany jako Internet Draft za pośrednictwem Internet Engineering Task Force (IETF). Przez następne trzy miesiące zainteresowane strony mogą go weryfikować i komentować. Po zakończeniu tego okresu firmy Apple i Google wspólnie odniosą się do otrzymanych opinii i jeszcze w 2023 r. opublikują wersję standardu dotyczącego alertów o niepożądanym śledzeniu gotową do zastosowań w produkcji.
Następnie standard ten zacznie obowiązywać w przyszłych wersjach systemów iOS i Android.