Raport: watchOS 10 będzie miał widżety

Łukasz Bernaczyk   4 maja 2023

W swoim ostatnim newsletterze “Power On”, Mark Gurmana z Bloomberga dużo miejsca poświęca nowościom w nadchodzącym systemie watchOS 10, który zostanie mocno przeprojektowany, a jego interfejs ma bazować na nowych widżetach systemowych.

berrolia

watchOS 10 z widżetami

Już wcześniej Gurman informował, że watchOS 10 będzie najbardziej przeprojektowaną wersję systemu dla Apple Watcha od momentu premiery zegarka w 2015 r.  Teraz podaje, że centralną część watchOS 10 mają stanowić nowe widżety, dookoła których zostaną obudowane pozostałe elementy interfejsu użytkownika.

Gurman opisuje nowy dizajn jako “podobny do tego znanego z tarczy Siri” oraz stosów widżetów z systemów iOS i iPadOS.

„Plan polega na umożliwieniu użytkownikom przewijania szeregu różnych widżetów — do śledzenia aktywności, pogody, notowań giełdowych, terminów w kalendarzu itd. — zamiast uruchamiania aplikacji” — pisze Gurman. Nowy interfejs ma być dostępny jako nakładka na dowolną tarczę zegarka.

Głównym celem zastosowania widżetów jest oczywiście umożliwienie użytkownikom szybkiego dostępu do najistotniejszych informacji, bez konieczności otwierania aplikacji.

Według informatorów Bloomberga, Apple rozważa też zmianę sposobu funkcjonowania pokrętła Digital Crown. Obecnie naciśnięcie “koronki” przenosi użytkownika do menu aplikacji, natomiast w watchOS 10 może nas przenieść do nowego interfejsu z widżetami.

Z niedawnego przecieku wiemy, że watchOS 10 może też wprowadzić nowy widok ekranu początkowego z obsługą folderów (więcej szczegółów).

Przypomnę, że premiera watchOS 10 odbędzie 5 czerwca, podczas sesji otwierającej WWDC 2023. Apple zaprezentuje wtedy również iOS 17, macOS 14 i nowe wersje pozostałych systemów operacyjnych.

Gurman potwierdza też, że na WWDC 2023 premierę będzie miał nowy, 15-calowy MacBook Air.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: