Jak zapewnić bezpieczeństwo smartfona? Najważniejsze zasady

Redakcja   4 maja 2023

Smartfon daje ogromne możliwości w zakresie komunikacji, edukacji, pracy czy rozrywki, ale jest jednocześnie kolejnym wektorem, który oszuści mogą wykorzystać, aby pozyskać czyjeś dane, w tym m.in. zyskać dostęp do aplikacji mobilnych banków czy kont na portalach społecznościowych.

berrolia

Jak można przeczytać m.in. na portalu https://techpolska.pl/, regularnie dochodzi do sytuacji, gdy okazuje się, że np. popularna aplikacja była dziełem oszustów i wykradziono potencjalnie dane milionów osób. Każdy może znaleźć się na celowniku cyberprzestępców, więc warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego smartfona. Oto kilka wskazówek, które mogą w tym pomóc!

Chroń swoje dane

Korzystaj z blokady ekranu za pomocą hasła, wzoru, odcisku palca czy rozpoznawania twarzy. Im bardziej skomplikowane zabezpieczenie, tym trudniej będzie złamać je potencjalnemu intruzowi. Z wymienionej listy za najmniej bezpieczne uważa się rozpoznawanie twarzy, jako że najłatwiej jest je oszukać.

Oprócz tego włącz szyfrowanie danych na swoim smartfonie, aby chronić przechowywane informacje przed nieuprawnionym dostępem. Większość nowoczesnych smartfonów posiada wbudowane narzędzia do szyfrowania danych.

Upewnij się, że Twój smartfon korzysta z najnowszego oprogramowania i systemu operacyjnego. Aktualizacje wprowadzają poprawki bezpieczeństwa oraz usuwają znalezione przez twórców luki i błędy, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców, więc nie warto z nimi czekać. Najprościej jest zezwolić na automatyczną instalację aktualizacji.

Korzystaj tylko z wiarygodnych aplikacji

Pobieraj aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł, takich jak oficjalne sklepy z aplikacjami (Google Play, App Store). Unikaj instalowania oprogramowania z nieznanych źródeł, gdyż może to prowadzić do zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem. 

Jednocześnie miej na uwadze, że w oficjalnych sklepach też czasami pojawiają się aplikacje stworzone przez oszustów, więc zwracaj uwagę np. na oceny innych użytkowników czy to, kto jest autorem danego oprogramowania.

Sprawdź i kontroluj uprawnienia aplikacji, które zainstalowałeś na swoim smartfonie. Niektóre aplikacje mogą prosić o dostęp do danych czy funkcji, których nie potrzebują, np. dostęp do kamery czy plików. Ograniczając dostęp do niezbędnych uprawnień, zwiększasz swoje bezpieczeństwo.

Pamiętaj o dobrym antywirusie

Zainstaluj solidne oprogramowanie antywirusowe na swoim smartfonie, które będzie chronić urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, phishingiem i innymi zagrożeniami. Na rynku dostępne jest wiele aplikacji antywirusowych, zarówno płatnych, jak i darmowych, które oferują różnorodne funkcje zabezpieczające – każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od potrzeb i budżetu. 

Kiedy już wybierzesz i zainstalujesz antywirusa, zadbaj o regularne skanowanie smartfona (zwykle można ustawić harmonogram automatycznych skanów). Pamiętaj, aby nie podejmować niepotrzebnego ryzyka – nawet najlepszy antywirus nie jest w stanie ochronić przed wszystkim. Nie klikaj w podejrzane linki i kiedy korzystasz z publicznych sieci Wi-Fi, upewnij się, że są one zabezpieczone. Unikaj korzystania z niezabezpieczonych sieci, gdyż może to prowadzić do przechwycenia danych przez osoby trzecie.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

***

Materiał partnera

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: