Apple i Google opracowują branżowy standard przeciwko niechcianemu śledzeniu

Tomek Czech   4 maja 2023

Apple i Google przedstawiły właśnie wspólną propozycję standardu branżowego, który ma pomóc w walce z nadużyciami związanymi z urządzeniami Bluetooth śledzącymi lokalizację. To pierwszy tego rodzaju standard, który w przyszłości ma umożliwić lokalizatorom Bluetooth współdziałanie z dostępnymi na platformach iOS i Android narzędziami do wykrywania nieupoważnionego śledzenia i powiadamiania o takiej aktywności.

berrolia

Apple i Google przeciwko niechcianemu śledzeniu

Urządzenia śledzące lokalizacje wykorzystują crowdsourcingowe sieci lokalizatorów, aby pomagać użytkownikom w znajdowaniu zgubionych przedmiotów, m.in. kluczy, portfela czy bagażu. Niestety w przypadku takich technologii może dochodzić do nadużyć, na przykład śledzenia użytkowników bez ich zgody.

Dlatego Apple i Google zaczęły prace nad branżowym standardem, który odpowie na problem niechcianego śledzenia i przedstawiły jego propozycję. Samsung, Tile, Chipolo, eufy Security i Pebblebee wyraziły poparcie dla roboczej wersji standardu, który obejmuje najlepsze praktyki i wytyczne dla producentów zamierzających wytwarzać zgodne z nim produkty.

Ron Huang, wiceprezes Apple w pionie Sensing and Connectivity:

Firma Apple wprowadziła na rynek AirTaga, aby użytkownicy nie musieli zastanawiać się, gdzie zostawili swoje najważniejsze rzeczy.

AirTag i sieć usługi Znajdź mój wykorzystują zestaw proaktywnych rozwiązań, które – jako pierwsze na rynku – utrudniają nieupoważnione śledzenie. Ponadto stale doskonalimy naszą technologię, tak aby była używana zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Nowy standard branżowy bazuje na zabezpieczeniach zastosowanych w AirTagu, a dzięki naszej współpracy z Google stanowi on ogromny krok naprzód w walce z nieupoważnionym śledzeniem w ekosystemach iOS i Android.

Podczas opracowywania tego standardu uwzględniono nie tylko opinie producentów urządzeń, ale także stanowiska wielu organizacji zajmujących się kwestią bezpieczeństwa.

– Krajowe Centrum na rzecz Przeciwdziałania Przemocy Domowej (ang. National Network to End Domestic Violence) optuje za uniwersalnymi standardami mającymi chronić ofiary – i wszystkich ludzi – przed nadużyciami związanymi z lokalizatorami Bluetooth. Zarówno współpraca, jak i standardy będące jej owocem stanowią ogromny krok naprzód. Rezultaty te sprzyjają działaniom NNEDV – mówi Erica Olsen, starsza dyrektorka inicjatywy Safety Net Project realizowanej przez organizację National Network to End Domestic Violence.

Nowe standardy ograniczą możliwość nadużywania tej technologii i odciążą ofiary nadużyć, jeśli chodzi o wykrywanie niechcianych lokalizatorów. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za podejmowane starania i mamy nadzieję, że będziemy dalej wspólnie przeciwdziałać niechcianemu śledzeniu i nadużyciom.

Alexandra Reeve Givens, prezeska i dyrektorka generalna Centrum Demokracji i Technologii (ang. Center for Democracy & Technology:

Do zapobiegania nadużyciom potrzeba uniwersalnego rozwiązania działającego na poziomie systemu operacyjnego i potrafiącego wykrywać lokalizatory różnych firm na różnych smartfonach, z których użytkownicy codziennie korzystają (…) Czekamy, aż zaprezentowany przez Apple i Google standard przejdzie etap ujednolicania, i liczymy, że będzie on sprzyjać dalszym sposobom ograniczania nadużyć związanych z lokalizatorami Bluetooth.

Standard został opublikowany jako Internet Draft za pośrednictwem Internet Engineering Task Force (IETF). Przez następne trzy miesiące zainteresowane strony mogą go weryfikować i komentować. Po zakończeniu tego okresu firmy Apple i Google wspólnie odniosą się do otrzymanych opinii i jeszcze w 2023 r. opublikują wersję standardu dotyczącego alertów o niepożądanym śledzeniu gotową do zastosowań w produkcji.

Następnie standard ten zacznie obowiązywać w przyszłych wersjach systemów iOS i Android.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło
Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: