Raport: Apple testuje bardzo mocny układ “M3 Pro”w litografii 3 nm – znamy szczegóły

Łukasz Bernaczyk   16 maja 2023

Najnowsze doniesienia niezawodnego Marka Gurmana mówią o tym, że Apple rozpoczęło już testy nowego procesora “M3 Pro” wykonanego w litografii 3 nm. Układ ten posiada więcej rdzeni CPU, GPU oraz pamięci RAM niż obecne chipy.

berrolia

Apple “M3 Pro” na testach

W swoim najnowszym newsletterze “Power On” redaktor Bloomberga informuje, że Apple “aktywnie testuje” już układ “M3 Pro”. Powołuje się na logi otrzymane od jednego z deweloperów aplikacji iOS obecnych w App Store,

Wykonany w litografii 3 nm procesor ma być bazowym chipem nowych 14- i 16-calowych MacBooków Pro. Posiada on 12 rdzeni CPU, 18 rdzeni GPU i 36 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Przypomnę, że obecnie sprzedawane MacBooki Pro 14″ i 16″, jako bazowego układu używają procesora M2 Pro z 10 rdzeniami CPU, 16 rdzeniami GPU oraz 16 GB zunifikowanej pamięci RAM.

Dwa dodatkowe rdzenie CPU i GPU oraz 20 GB RAMu więcej w bazowej konfiguracji, a wszystko wykonane w technologii 3 nm zamiast 5 nm – to z pewnością zapewni układowi “M3 Pro” spory skok wydajności w stosunku do poprzednika.

Przed układem “M3 Pro” Apple zapewne zaprezentuje podstawowy procesor M3, który najprawdopodobniej jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego trafi do nowych iMaców, MacBooków Air oraz być może do 13-calowego MacBooka Pro.

Tymczasem już w czerwcu, na konferencji WWDC 2023, Apple ma zaprezentować nowego, 15-calowego MacBooka Air, który będzie wyposażony w chip M2.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: