Raport: iPhone 15 i 15 Plus będzie wyposażony w kamerę 48 MP

Łukasz Bernaczyk   17 maja 2023

Najnowszy raport jednego z wiarygodnych leakerów wskazuje, że tegoroczne dwa tańsze modele smartfonów Apple, czyli iPhone 15 i iPhone 15 Plus, zostaną wyposażone w kamerę 48 MP, wzorem iPhone’a 14 Pro oraz iPhone’a 14 Pro Max. To kolejne ulepszenie iPhone’a 15 względem poprzednika.

berrolia

iPhone 15 z aparatem 48 MP

Analityk firmy Haitong International Securities – Jeff Pu, który ma dobre źródła w łańcuchu dostaw Apple, poinformował w swoim najnowszym raporcie, że w tym roku iPhone 15 i iPhone 15 Plus otrzymają kamerę z matrycą 48 megapikseli, która w ubiegłym roku zadebiutowała w iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max.

Analityk twierdzi, że 48-megapikselowy aparat w iPhonie 15 i 15 Plus będzie wykorzystywał w swojej budowie nowy trójwarstwowy sensor, dzięki któremu matryca aparatu otrzyma jeszcze więcej światła, co ostatecznie znacząco przełoży się na jakość wykonywanych zdjęć.

Nowy sensor trafi też z pewnością do modeli “pro”.

Kamera z matrycą 48 MP była jedną z ważniejszych nowości iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max. Apple opisuje ją w ten sposób:

Po raz pierwszy rodzina modeli Pro otrzymała nowy aparat główny 48 MP z matrycą w technologii czteropikselowej, która dopasowuje się do wykonywanego zdjęcia. Przy wykonywaniu większości zdjęć matryca w technologii czteropikselowej łączy grupy czterech pikseli w odpowiedniki pikseli 2,44 µm, co pozwala osiągnąć fantastyczną jakość zdjęcia w słabym oświetleniu i utrzymać jego rozmiar na praktycznym poziomie 12 MP.

Matryca w technologii czteropikselowej pozwala także korzystać z teleobiektywu 2x, który wykorzystuje centralne 12 megapikseli matrycy do rejestrowania, bez zoomu cyfrowego, zdjęć z pełną rozdzielczością lub wideo 4K. Zapewnia jakość optyczną przy klasycznych długościach ogniskowej, co jest szczególnie istotne dla takich funkcji jak Tryb portretowy.

Czteropikselowa technologia matrycy odgrywa też istotną rolę w zastosowaniach profesjonalnych ze względu na optymalizację materiału w formacie ProRAW pod kątem szczegółowości. Ponadto za sprawą nowego modelu samouczenia maszyn, opracowanego specjalnie dla matrycy w technologii czteropikselowej, iPhone nagrywa teraz wideo ProRAW o rozdzielczości 48 MP z niespotykaną szczegółowością, otwierając przed profesjonalistami nowe możliwości twórcze.

Z informacji zdobytych przez Pu wynika również, że zaawansowany trójwarstwowy sensor jest trudny w produkcji i Apple może nie być w stanie wyprodukować wystarczającej liczby tego komponentu, co z kolei może przełożyć się na niższą dostępność nowych modeli w pierwszych tygodniach po premierze.

Mimo wszystko premiera całej linii iPhone’ów 15 spodziewana jest nadal we wrześniu tego roku.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: