iOS 17 – Apple właśnie zdradziło świetną nową funkcję?

Tomek Czech   17 maja 2023

Premiera iOS 17 jest tuż za rogiem i możliwe, że właśnie poznaliśmy jedną z ciekawszych funkcji, jakie trafią do nowego systemu. Może nią być “tryb profesjonalnej kamery”, który już za dwa tygodnie znajdziemy w Final Cut Pro na iPada. 

berrolia

iOS 17 z trybem profesjonalnej kamery?

We wtorek Apple zapowiedziało udostępnienie swoich profesjonalnych aplikacji Final Cut Pro i Logic Pro w wersji na iPada (dotychczas były dostępne jedynie na macOS).

Final Cut Pro zawiera ciekawą nowość – “tryb profesjonalnej kamery”. Pozwala on ręcznie zmieniać ustawienia, takie jak ostrość, ekspozycja czy balans bieli, które obecnie w aplikacji Aparat, zarówno na iPadzie, jaki i iPhonie, ustawiane są automatycznie. Żeby je kontrolować i zmieniać ręcznie, musimy używać aplikacji firm trzecich, z których najpopularniejsza jest chyba Halide.

“Tryb profesjonalnej kamery” w Final Cut Pro na iPada pozwala też nagrywać wideo w wysokiej jakości w układzie pionowym lub poziomym, monitorować poziom dźwięku i dostępny czas nagrywania.

Twórcy mogą rejestrować, montować i publikować za pomocą pojedynczego urządzenia podczas pracy w plenerze, a mając iPada Pro z czipem M2 – nagrywać nawet w rozdzielczości ProRes.

Dzięki opcji montażu obrazu z wielu kamer klipy są automatycznie synchronizowane i edytowane razem.

Do tego użytkownicy mogą jednym dotknięciem palca przełączać perspektywę w klipie z kilkoma strumieniami wideo.

Od razu po ogłoszeniu przez Apple Final Cut Pro na iPada (będzie dostępny od 23 maja) pojawiły się spekulacje, że “tryb profesjonalnej kamery” może trafić też do iOS 17, którego premiera odbędzie się już 5 czerwca na WWDC 2023.

Użytkownicy iPhone’ów, którzy w zaawansowany i/lub profesjonalny sposób używają kamery telefonu, zwłaszcza w modelach “pro”, od dawna narzekają na bardzo ograniczone możliwości ustawień manualnych w natywnej aplikacji Aparat i zmuszeni są szukać aplikacji innych firm, które coraz częściej dostępne są w modelu subskrypcyjnym, co oznacza dodatkowe wydatki.

“Tryb profesjonalnej kamery” w iOS 17 byłby świetną odpowiedzią na ich potrzeby. Być może dalej niewystarczającą – niektóre aplikacje firm trzecich wciąż oferują więcej ustawień manualnych, ale z pewnością byłby to spory krok w dobrym kierunku.

Jeśli tak się stanie, tryb profesjonalny z dużym prawdopodobieństwem byłby opcjonalny, jako że wielu użytkowników wciąż wolałby prosty i szybki, czyli jak najbardziej automatyczny tryb wykonywania fotografii. Niewykluczone, że “tryb profesjonalnej kamery” będzie ograniczony do modeli “pro”.

Przekonamy się już 5 czerwca, podczas prezentacji iOS 17 na sesji otwierającej WWDC 2023.

Wszystko, co do tej pory wiemy na temat iOS 17 znajdziesz tutaj.

Mac od ręki i w super cenie!

Grafika

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: