Raport: iPhone 15 Pro ze znacznie dłuższym czasem pracy na baterii

Łukasz Bernaczyk   22 maja 2023

Tegoroczne flagowce Apple – iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max, których premiera spodziewana jest we wrześniu, mogą uzyskać znacznie dłuższe czasy pracy na baterii, a wszystko dzięki układowi A17 Bionic w litografii 3 nm.

berrolia

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max – dłuższy czas pracy na baterii

W tym roku iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max zostaną po raz pierwszy w historii urządzeń Apple wyposażone w procesory wyprodukowane w technologii 3 nm.

Układ A17 Bionic, bo taki właśnie trafi do tegorocznych modeli “pro”, dzięki procesowi produkcji w litografii 3 nm, ma pozwolić oszczędzić nawet do 35% energii w stosunku do procesora A16 Bionic (litografia 5 nm) z iPhone’ów 14 Pro i 14 Pro Max.

Oczywiście 35% bardziej oszczędny procesor nie przełoży się bezpośrednio na o 35% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, jako że pozostałe energochłonne komponenty, takie jak modem 5G czy wyświetlacz nadal najprawdopodobniej nadal będą zużywały mniej więcej tyle samo prądu. Ale tak duża redukcja zużycia energii przez kluczowy element, jakim jest procesor, z pewnością będzie skutkowała wydłużeniem czasu pracy na baterii.

Jest duża szansa, że będzie to spory wzrost, biorąc pod uwagę, że w ubiegłych inżynierom z Cupertino niejednokrotnie udawało się znacznie wydłużyć czas pracy kolejnych modeli modeli iPhone’a, mimo że używały one procesorów, które nie były aż tak znacznie bardziej energooszczędne od poprzedników, jak będzie to miało miejsce w przypadku A17 Bionic.

Przypomnę, że wzorem ubiegłorocznych modeli, tylko flagowe iPhone’y 15 Pro i 15 Pro Max otrzymają najnowszy procesor Apple. W przypadku iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus spodziewamy się upgrade’u z układu A15 Bionic do układu A16 Bionic, który obecnie stosowany jest w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max.

Premiera całej linii iPhone’ów 15 spodziewana jest we wrześniu tego roku.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: