Final Cut Pro i Logic Pro na iPada już dostępne – sprawdź ceny i kompatybilność

Tomek Czech   23 maja 2023

Na początku maja Apple ogłosiło, że dwie aplikacje dostępne do tej pory wyłącznie na Maca – Final Cut Pro i Logic Pro, zostaną też udostępnione w wersji na iPada. Przed chwilą aplikacje trafiły do App Store i można je pobrać na kompatybilny model tabletu z Cupertino.

Poniżej znajdziecie opis możliwości obydwu aplikacji, ich cenę i listę kompatybilnych z nimi iPadów.

Final Cut Pro na iPada

Final Cut Pro w wersji na iPada zawiera zupełnie nowy interfejs dotykowy i intuicyjne w obsłudze narzędzia. Nowe pokrętło sprawia, że edycja przebiega łatwo jak jeszcze nigdy, a dodatkowo pozwala użytkownikom wchodzić w niedostępne wcześniej interakcje z treścią – mogą poruszać się po osi Magnetic Timeline, przesuwać klipy i wprowadzać błyskawiczne zmiany z dokładnością do jednej klatki poprzez stuknięcie palcem.

Dzięki funkcji Live Drawing użytkownicy mogą przy użyciu Apple Pencil rysować i pisać bezpośrednio po treściach wideo. W przypadku iPada Pro z czipem M2 funkcja zbliżeniowa Apple Pencil pozwala użytkownikom błyskawicznie przesuwać i podglądać materiał bez dotykania ekranu.

Użytkownicy mogą też usprawnić swoją pracę poprzez podłączenie Magic Keyboard lub Smart Keyboard Folio w celu korzystania z poleceń klawiszowych.

Twórcy mogą oglądać i edytować filmy w jakości HDR na wyświetlaczu Liquid Retina XDR, w który wyposażono iPada Pro 12,9 cala, a Tryb referencyjny pomaga im w precyzyjnym stosowaniu odcieni.

Tryb profesjonalnej kamery i montaż obrazu z wielu kamer

Tryb profesjonalnej kamery zapewnia jeszcze większą kontrolę nad procesem twórczym na iPadzie. Filmowcy mogą nagrywać wideo w wysokiej jakości w układzie pionowym lub poziomym, monitorować poziom dźwięku i dostępny czas nagrywania oraz ręcznie zmieniać ustawienia takie jak ostrość, ekspozycja czy balans bieli. Twórcy mogą rejestrować, montować i publikować za pomocą pojedynczego urządzenia podczas pracy w plenerze, a mając iPada Pro z czipem M2 – nagrywać nawet w rozdzielczości ProRes.

Dzięki opcji montażu obrazu z wielu kamer klipy są automatycznie synchronizowane i edytowane razem. Do tego użytkownicy mogą jednym dotknięciem palca przełączać perspektywę w klipie z kilkoma strumieniami wideo.

Funkcje Fast Cut oparte na uczeniu maszynowym

Final Cut Pro na iPada wykorzystuje moc układu scalonego Apple i algorytmy uczenia maszynowego, aby skracać czasochłonne zadania związane z montażem. Funkcja Scene Removal Mask umożliwia twórcom szybkie usuwanie lub zastępowanie tła klipu bez konieczności używania efektu green screen.

Opcja Auto Crop dostosowuje materiał pod kątem pionowego, kwadratowego lub innego współczynnika kształtu obrazu, a dzięki funkcji Voice Isolation szumy w tle można łatwo usunąć ze ścieżki dźwiękowej zarejestrowanej w plenerze.

Grafika, efekty i dźwięki profesjonalnej jakości

Twórcy filmów mają do wyboru szeroką gamę grafik, efektów i dźwięków najwyższej jakości, dzięki którym opowiadane historie nabiorą nowego wymiaru. Wśród nich znajdą rewelacyjne tła HDR, animowane schematy z możliwością samodzielnej konfiguracji i profesjonalne ścieżki dźwiękowe automatycznie dopasowujące się do długości wideo.

Import i eksport

Montażyści mogą importować obsługiwane multimedia z poziomu aplikacji Pliki lub Zdjęcia, a także zapisywać je bezpośrednio w projekcie Final Cut Pro. Aplikacja Final Cut Pro w wersji na iPada pozwala również importować projekty utworzone w aplikacji iMovie dla systemu iOS4. Ponadto użytkownicy iPada mają możliwość eksportu projektów Final Cut Pro do Maca.

Logic Pro na iPada

Logic Pro w wersji na iPada łączy moc Logic Pro z przenośnością iPada. W rezultacie powstaje wszechstronna aplikacja do tworzenia muzyki dla profesjonalistów.

Dzięki gestom Multi‑Touch kompozytorzy mogą grać na instrumentach programowych i w naturalny sposób obsługiwać elementy sterujące. Ponadto w nawigacji po rozbudowanych projektach pomaga przybliżanie gestem szczypnięcia i przewijanie gestem machnięcia.

Kafelki wtyczek sprawiają, że najprzydatniejsze funkcje są dostępne pod ręką, co ułatwia szybkie dostosowywanie dźwięków. Za pomocą mikrofonów wbudowanych w iPada można rejestrować głos lub instrumenty, a przy użyciu pięciu mikrofonów klasy studyjnej, które znajdują się w iPadzie Pro, użytkownicy zamienią niemal każdą przestrzeń w studio nagraniowe.

Do tego twórcy mogą precyzyjnie nanosić poprawki i rysować szczegółowe automatyzacje ścieżek przy użyciu Apple Pencil. Z kolei po podłączeniu Smart Keyboard Folio lub Magic Keyboard zyskują możliwość korzystania z komend klawiszowych, które znacznie przyspieszają pracę.

Nowa przeglądarka dźwięków

Nowa przeglądarka dźwięków wykorzystuje dynamiczne filtrowanie, aby pomagać twórcom muzyki w znajdowaniu idealnych dźwięków, kiedy tylko poczują przypływ inspiracji. Przeglądarka dźwięków to pojedyncze miejsce, w którym wyświetlane są wszystkie dostępne patche instrumentów, patche audio, gotowe do użycia ustawienia, sample i pętle. Użytkownicy mogą stuknąć i odsłuchać każdy dźwięk, zanim załadują go do projektu. W ten sposób oszczędzają czas i nie gubią weny ani na chwilę.

Profesjonalne wtyczki instrumentów i efektów

Twórcy mogą kształtować parametry akustyczne swojej muzyki przy użyciu ponad 100 profesjonalnych wtyczek instrumentów i efektów dostępnych w Logic Pro. Efekty takie jak korektory, kompresory i pogłosy vintage pozwalają użytkownikom dostrajać i dopieszczać kawałki. Dzięki technologii Multi‑Touch, kompozytorzy mogą grać na instrumentach z wykorzystaniem zróżnicowanych powierzchni. Logic Pro w wersji na iPada ma w ogromną bibliotekę realistycznie brzmiących instrumentów i potężne syntezatory, w tym Sample Alchemy. To nowy instrument do eksperymentowania z samplami, który pozwala odmienić charakter każdego sampla jednym stuknięciem palca.

Narzędzia do robienia beatów i produkcji

Producenci mogą plasterkować i dzielić sample, programować beaty i linie basów, a także tworzyć niestandardowe zestawy perkusyjne. Wszystko to przy użyciu narzędzi do robienia beatów i produkcji. Beat Breaker, nowa wtyczka do sterowania czasem i wysokością beatu, pozwala gestami machnięcia i szczypnięcia radykalnie odmieniać charakter dźwięków. Narzędzie Quick Sampler umożliwia dzielenie i zamienianie sampli w zupełnie nowe instrumenty, a narzędzie Step Sequencer – programowanie schematów perkusyjnych, linii basów i melodii, a nawet automatyzowanie działania wtyczek. Wszystko to za pomocą zaledwie kilku stuknięć. Narzędzie Drum Machine Designer pozwala tworzyć własne zestawy perkusyjne poprzez dodawanie sampli i unikatowych wtyczek do dowolnego pada. Dzięki narzędziu Live Loops można błyskawicznie wypróbowywać pomysły i szybko tworzyć aranżacje, miksując pętle muzyczne.

Profesjonalny mikser

W pełni wyposażony mikser – wraz z torami kanałowymi, potencjometrami głośności, pokrętłami panoramowania, wtyczkami, wyjściami send i precyzyjną automatyzacją – zapewnia wszystko, czego potrzeba do profesjonalnego miksowania muzyki bezpośrednio na iPadzie. Technologia Multi‑Touch sprawia, że miksowanie przebiega w sposób wyjątkowo intuicyjny. Użytkownicy mogą przesuwać wiele faderów naraz, a wskaźnik sygnału pozwala im szybko sprawdzić jego poziom dla różnych ścieżek. Wszystko to na iPadzie.

Import i eksport

Logic Pro na iPada działa dwukierunkowo, to znaczy, że pozwala łatwo przenosić projekty między Logic Pro w wersjach na Maca i na iPada6. Użytkownicy iPada mogą eksportować zarówno gotowe utwory w różnych skompresowanych i bezstratnych formatach audio, jak i pojedyncze ścieżki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ścieżkę dźwiękową skomponowaną w Logic Pro na iPada wyeksportować do Final Cut Pro na iPada. Zapewnia to ogromną swobodę, jeśli chodzi o pracę z dźwiękiem i obrazem wideo. Logic Pro na iPada pozwala też otwierać projekty utworzone w aplikacji GarageBand dla systemu iOS, dzięki czemu użytkownicy mogą przenieść swoją muzykę na wyższy poziom za pomocą profesjonalnych funkcji i narzędzi.

Final Cut Pro i Logic Pro na iPada – cena i kompatybilność

Zarówno Final Cut Pro dla iPada, jak i Logic Pro dla iPada są dostępne w modelu subskrypcyjnym, w cenie 23,99 zł za miesiąc lub 239,99 zł za rok z góry, z miesięcznym okresem próbnym.

Final Cut Pro do działania wymaga iPada z układem Apple M1 lub nowszym, natomiast Logic Pro potrzebuje tabletu z procesorem Apple A12 Bionic lub nowszym.

Obie aplikacje wymagają też iPadOS 16.4 lub nowszego.

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: