iOS 17 – funkcje niedostępne w Polsce i na starszych iPhone’ach

Tomek Czech   9 czerwca 2023

Zaprezentowany w poniedziałek iOS 17 jest kompatybilny z iPhone’ami z 2018 roku – iPhone XS, XS Mac i Xr i wszystkimi nowszymi modelami. Ale nie wszystkie funkcje działają na wszystkich iPhone’ach, na których da się zainstalować najnowszy system. Nie wszystkie są też dostępne w Polsce.

berrolia

iOS 17 – funkcje niedostępne w Polsce i na starszych iPhone’ach

  • Live Voicemail – pozwala sprawdzać generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości, którą w danej chwili ktoś pozostawia na poczcie głosowej i zdecydować, czy odebrać to połączenie.

Funkcja dostępna jedynie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

  • Ulepszona predykcja tekstu – predykcja, czyli funkcja poopowiadania słów wprowadzanych na systemowej klawiaturze iPhone’a, w iOS 17 po raz pierwszy działa w języku polskim! Nowy system wprowadza też ulepszenia tej funkcji, jak dodanie całego słowa lub dokończenie zdania po tapnięciu w spację.

Ulepszona predykcja działa na iPhonie 12 i nowszych modelach, tylko w języku angielskim.

  • Ulepszona autokorekta – funkcja znacznie unowocześniona w iOS 17, dzięki zastosowaniu transformacyjnego modelu przetwarzania języka. To zaawansowane rozwiązanie do przewidywania wyrazów oparte na wbudowanej technologii uczenia maszynowego ma zwiększać precyzję i wygodę pisania. Autokorekta na poziomie zdania wykrywa teraz więcej rodzajów błędów gramatycznych.

Funkcja działa na iPhonie 12 i nowszych modelach.

  • NameDrop – pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać informacje kontaktowe. Wystarczy, że zbliżą do siebie dwa iPhone’y lub iPhone i Apple Watch.

Funkcja działa na każdym iPhonie kompatybilnym z iOS 17, ale wymaga co najmniej Apple Watch Series 6.

  • Reakcje 3D w FaceTime na Apple TV – tvOS 17 po raz pierwszy w historii umożliwia korzystanie z FaceTime na telewizorze dzięki kamerze iPhone’a lub iPada (więcej szczegółów tutaj). Uczestnicy wideorozmowy za pomocą gestów mogą tworzyć na ekranie specjalne efekty-reakcje, jak serduszka czy fajerwerki.

Funkcja wymaga iPhone’a XS/Xr lub nowego oraz Apple TV 4K (2. generacji lub nowsze).

  • Reakcje 3D w FaceTime – w iOS 17 podczas połączeń FaceTime możemy wyrażać emocje dzięki reakcjom, takim jak serca, balony, fajerwerki, światła lasera czy deszcz, które wywołuje się gestami dłoni (efekty te mają być też dostępne w aplikacjach do wideorozmów innych firm).

Funkcja działa na iPhonie 12 i nowszych modelach.

  • Stan gotowości – nowy tryb wyświetlania dodatkowych informacji na zablokowanym ekranie, kiedy telefon jest obrócony poziomo i podłączony do ładowarki.

Funkcja działa na wszystkich iPhone’ach kompatybilnych z iOS 17, ale tylko na iPhonie 14 Pro i 14 Pro obraz jest widoczny cały czas (dzięki niegasnącemu ekranowi).

  • “Point and Speak” –  dla osób niewidomych i słabowidzących w trybie wykrywania w narzędziu Lupa pojawi się z kolei opcja wskazywania i odczytywania. Dzięki niej wskazany przez użytkownika napis zostanie odczytany na głos przez urządzenie, co ułatwi interakcje z różnymi przedmiotami, na przykład ze sprzętem gospodarstwa domowego.

Funkcja dostępna na: iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max.

O wszystkich nowych funkcjach w iOS 17 przeczytasz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: