Czy Apple ograniczy moc układu A17 Pro, żeby zapobiegać przegrzewaniu się iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max?

Tomek Czech   2 października 2023

Niewielka część użytkowników najnowszych iPhone’ów 15 doświadcza zbyt mocnego nagrzewania się ich telefonów w pewnych sytuacjach. Problem dotyczy przede wszystkim modeli 15 Pro i 15 Pro Max. Po zapowiedzi firmy z Cupertino, że zostanie to rozwiązane aktualizacja software’ową pojawiły się obawy, że Apple po prostu ograniczy moc potężnego układu A17 Pro. Ale czy tak rzeczywiście będzie? Znamy już oficjalne stanowisko firmy.

berrolia

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max – przegrzewanie się i procesor A17 Pro

Jak już informowaliśmy, w weekend Apple wydało oświadczenie, w którym wymienia trzy powody zbytniego nagrzewania się iPhonów  (warto zwrócić uwagę, że firma nie podaje, że dotyczy to jedynie modeli z serii “15”):

  1. Zwiększona aktywność w tle spowodowana konfiguracją nowego telefonu (pobieranie dużych ilości danych z iCloud, instalowanie wielu aplikacji itd.).
  2. Błąd w iOS 17 (zidentyfikowany już przez Apple).
  3. Błędy w ostatnich aktluliazacjach niektórych aplikacji firm trzecich (m.in. dd Asphalt 9: Legends, Instagram i Uber – Apple współpracuje już z twórcami tych aplikacji nad stosownymi poprawkami).

Apple zapowiedziało, że niedługo udostępni aktualizację iOS 17, która naprawi błąd powodujący zbytnie nagrzewanie się iPhoen’ów.

Jako że podejrzewano, że przegrzewanie się iPhone’ów 15 Pro i 15 Pro Max może być spowodowane przez nowy, potężny chip A17 Pro zastosowany w tegorocznych flagowych, pojawiły się obawy, że rozwiazanie problemu przez programistów i inżynierów z Cupertino będzie polegało między innymi (lub nawet przede wszystkim) na ograniczeniu mocy procesora.

Apple wypowiedziało się jednak w tej sprawie oficjalnie i oświadczyło, że tak się nie stanie – wydajność układu A17 Pro nie zostanie w żaden sposób ograniczona.

Będzie to można łatwo sprawdzić porównując wyniki testów, np. Geekbench 6, sprzed i po aktualizacji iOS 17.

Rozwiazanie problemu mocnego nagrzewania się iPhone’ów może zostać zawartych w uaktualnieniu iOS 17.1 (które jest obecnie w fazie testów beta), lub wcześniej, w specjalnej aktualizacji iOS 17.0.3.

A17 Pro: nowa generacja czipa Apple

iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max zawdzięczają swoją ogromną wydajność czipowi A17 Pro, który jest pierwszym w tej branży układem wykonanym w technologii 3-nanometrowej.

W tym roku Apple wprowadziło udoskonalenia całego układu, w tym największą modernizację projektu GPU w historii swoich procesorów. Nowe CPU jest nawet o 10 procent szybsze dzięki udoskonalonej mikroarchitekturze i konstrukcji, a Neural Engine działa teraz do 2 razy szybciej, obsługując takie funkcje, jak autokorekta i głos indywidualny w iOS 17.

GPU klasy profesjonalnej działa do 20 procent szybciej, a jego nowa 6-rdzeniowa konstrukcja osiąga wyższą wydajność szczytową i efektywność energetyczną.

Dostępny w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max ray tracing z akceleracją sprzętową – do 4 razy szybszy niż programowy – oznacza płynniejszą grafikę oraz większy realizm w rozszerzonej rzeczywistości i grach.

A17 Pro zawiera dedykowany dekoder AV1, który poprawia efektywność strumieniowania wideo o wysokiej jakości. Dodatkowo nowy kontroler USB po raz pierwszy w iPhonie umożliwia osiąganie szybkości USB 3, obsługuje znacznie wyższy transfer i wyjście wideo HDR w rozdzielczości do 4K przy 60 kl./s.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: