Dlaczego iPhone’y 15 mocno się nagrzewają? Apple podaje 3 przyczyny i obiecuje rozwiązane

Tomek Czech   2 października 2023

Po premierze najnowszych iPhone’ów 15 niewielka część użytkowników skarżyła się, że ich telefony, zwłaszcza modele 15 Pro i 15 Pro Max, zbyt mocno się nagrzewają. Apple wydało oficjalne oświadczenie, w którym wymienia trzy prawdopodobne przyczyny tego zjawiska i zapowiada szybkie rozwiazanie problemu.

berrolia

iPhone 15 i 15 Pro/Max – problem z przegrzewaniem się

Początkowo wielu komentatorów podejrzewało, że problemu generalnie w ogóle nie ma (każdego roku po premierze nowych iPhone’ów wybucha kilka “afer”, o których wszyscy zapominają po kilku tygodniach), a nagrzewanie jest spowodowane po prostu intensywną pracą telefonów podczas pierwszej konfiguracji – jednoczesne ładowanie (Apple zaleca podpięcie iPhone’a do prądu na czas tego procesu) i pobieranie dużej ilości danych z iCloud, instalowanie dziesiątek czy setek aplikacji itd.

Nawet jeśli użytkownikowi wydaje się, że w danym momencie nie wykonuje zaawansowanych zadań na telefonie, przez pierwsze dni od uruchomienia nowego iPhone’a w tle może dziać się naprawdę sporo. I rzeczywiście Apple wskazuje to jako jedną z trzech przyczyn mocniejszego nagrzewania się telefonów (szczegóły poniżej).

Niektórzy jako przyczynę nagrzewania podawali nową, tytanową ramę tegorocznych flagowców. Apple jednak oficjalnie temu zaprzeczyło. Firma z Cupertino wyklucza problem hardware’owy i dodaje, że tytanowa rama wręcz ogranicza nagrzewanie się telefonu, ze względu na specjalną strukturę stworzoną z wykorzystaniem aluminium.

Oto trzy powody, które oficjalnie według Apple mogą powodować mocniejsze nagrzewanie się iPhone’ów:

1. “Urządzenie może być cieplejsze w ciągu pierwszych kilku dni po skonfigurowaniu lub przywróceniu urządzenia z powodu zwiększonej aktywności w tle”.

To, o czym pisałem wyżej – wystarczy odczekać kilka dni, a problem sam zniknie po tym, jak telefon pobierze wszystkie dane z backupu z iCloud, zainstaluje wszystkie aplikacji i dokończy proces konfiguracji.

2. “Znaleźliśmy również błąd w systemie iOS 17, który ma wpływ na niektórych użytkowników i zostanie rozwiązany w aktualizacji oprogramowania”.

Według Apple, jednym z powodów mocniejszego nagrzewania się iPhone’ów jest błąd software’owy, który ma zostać rozwiązany w jednej z najbliższych aktualizacji iOS 17.

Być może stanie się to wraz z udostępnieniem iOS 17.1 (który jest obecnie w fazie testów beta), a być może wcześniej Apple udostępni specjalną aktualizację iOS 17.0.3.

3. “Inny problem dotyczy niektórych z ostatnich aktualizacji aplikacji firm trzecich, które powodują przeciążenie systemu. Współpracujemy z twórcami tych aplikacji nad poprawkami, które są w trakcie wdrażania”.

W rozmowie z 9to5Mac Apple podało, że nagrzewanie się iPhone’ów powodują m.in. takie aplikacje i gry, jak Asphalt 9: Legends, Instagram i Uber.

Instagram udostępnił stosowną aktualizację kilka dni temu (27 września), uaktualnienia pozostałych aplikacji powinny pojawić się w najbliższych dniach.

Warto zauważyć, że Apple nie podaje, że problem dotyczy jedynie najnowszych iPhone’ów 15. Nagrzewanie spowodowane błędem w iOS 17 czy aplikacjach firm trzecich może pojawić się też na innych modelach.

Dajcie znać, czy w ostatnich tygodniach doświadczyliście mocnego nagrzewania się Waszych iPhone’ów, zwłaszcza modeli z poprzednich lat.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: