Premiera iOS 17.1 już dziś – zobacz wszystkie nowe funkcje

Tomek Czech   24 października 2023

Aktualizacja: iOS 17.1 już dostępne! Zobacz tutaj.

***

Już dzisiejszego wieczoru spodziewana jest premiera finalnej wersji iOS 17.1. Apple powinno ją udostępnić standardowo około 19:00 (polskiego czasu). Poniżej znajdziecie listę wszystkich nowości w tej aktualizacji.

berrolia

iOS 17.1 – wszystkie nowe funkcje

 • Double tap

iOS 17.1 wraz z watchOS 10.1 udostępnią jedną z najwiekszych nowości w tegorocznych modelach Apple Watcha – funkcję “Dwukrotne stuknięcie” (Double Tap).

Dzięki gestowi dwukrotnego stuknięcia użytkownicy mogą kontrolować Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 przy pomocy jednej dłoni i to bez dotykania wyświetlacza. Stukając dwukrotnie palcem wskazującym w kciuk ręki, na której jest zegarek, możemy szybko i wygodnie wykonać na zegarku wiele z najczęstszych działań.

Dwukrotne stuknięcie kontroluje działanie głównego przycisku aplikacji, można więc w ten sposób zatrzymać minutnik, rozpocząć lub wstrzymać odtwarzanie muzyki albo włączyć drzemkę budzika. Gestem tym można także odbierać lub kończyć połączenia telefoniczne, a także zrobić zdjęcie za pomocą pilota aparatu na zegarku Apple Watch.

Dwukrotne stuknięcie otwiera również funkcję Stos inteligentny na tarczy zegarka, a kolejne dwukrotne stuknięcie powoduje przewinięcie ekranu z widżetami.

Ustawieniami funkcji możemy zarządzać w aplikacji Watch na iPhonie z iOS 17.1.

 • AirDrop przez internet

Jedną z nowości AirDrop w iOS 17 jest możliwość rozpoczęcia transferu danych tym właśnie protokołem, a dokończenie przesyłania plików przez internet w przypadku, gdy dwa iPhone’y oddalą się od siebie na tyle, że stracą połączenie AirDrop.

Nawet jeśli wyjdziesz z zasięgu funkcji AirDrop, treści, które za jej pomocą udostępniasz, są nadal przesyłane – przez internet i w pełnej jakości – pod warunkiem, że i Ty i odbiorca jesteście zalogowani do iCloud.

 • Mieszanie zdjęć

Funkcja „Mieszanie zdjęć” automatycznie zmienia tapetę na zablokowanym ekranie co jakiś czas. Do tej pory mogła używać jedynie zdjeć z automatycznie tworzonych albumów: Osoby, Natura i Miasta.

W iOS 17.1 mamy w końcu możliwość wskazania dowolnego, własnego albumu, z którego wyświetlane bedą zdjęcia.

 • NameDrop dla Apple Watcha

NameDrop, czyli przekazywanie danych kontaktowych przez zbliżenie dwóch urządzeń działa teraz również z Apple Watchem – na iPhonie musi być zainstalowany iOS 17.1, a na zegarku watchOS 10.1.

Oczywiście funkcja będzie działa teraz również pomiędzy dwoma Apple Watchami (z watchOS 10.1).

 • Nowe opcje funkcji “Tryb czuwania”

Apple dodało nową sekcją “Wyświetlanie” w ustawieniach funkcji “Tryb czuwania”, gdzie pojawiły się opcje automatycznego wyłączenia ekranu, wyłączania po 20 sekundach lub nigdy.

Opcja “nigdy” jest oczywiście dostępna jedynie dla iPhone’ów 14 i 15 w wersji “pro”, które posiadają niegasnący wyświetlacz “always-on”.

 

 • Przycisk czynności w iPhonie 15 Pro/Pro Max

iOS 17.1 optymalizuje działanie przycisku czynności (Action button) w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max, iOS.

Aktualizacja dodaje nową funkcję, która wykorzystuje czujnik zbliżeniowy telefonu do wykrywania, kiedy iPhone znajduje się w kieszeni, żeby zapobiec przypadkowym aktywacjom.
Użytkownik będzie musiał nacisnąć przycisk akcji nieco dłużej, aby uruchomić akcję, jeśli telefon znajduje się w kieszeni.

 • Dźwięki połączeń i powiadomień

W iOS 17.1 beta 2 Apple przywróciło wszystkie dźwięki połączeń przychodzących i powiadomień, które były zawarte w finale wersji iOS 17, ale potem zostały usunięte w pierwszej becie iOS 17.1.

Dźwięki nadal są dość ciche, na co narzeka wielu użytkowników. Na szczęście iOS 17.1 daje możliwość dodania własnych dzwonków.

 • Ikonka latarki w Dynamicznej Wyspie

Po premierze iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max okazało się, że w tych modelach w Dynamicznej Wyspie pojawia się ikonka latarki, kiedy używamy tej funkcji. W iOS 17.1 funkcjonalność została dodana do wszystkich innych iPhone’ów z Dynamiczną Wyspą – do iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max oraz do iPhone’a 15 i 15 Plus.

To mała, ale bardzo istotna zmiana, bo użytkownikom często zdarza się zapomnieć o wyłączeniu latarki lub włączyć ją przypadkowo i nie być tego świadomym. Teraz trudno będzie nie zauważyć, że latarka się świeci.

 • Ulubione w Apple Music

W Apple Music dodano możliwość oznaczenia konkretnych (za pomocą ikonki gwiazdy) utworów, albumów, playlist czy wykonawców jako “ulubione”. Zastępuje do obecną opcję “Kocham to” (ikona serca).

Oznaczać jako “ulubione” można również z poziomu zablokowanego ekranu.

Apple podaje, że polubione przez nas kawałki będą dodawane do wygenerowanej automatycznie playlisty “Ulubione utwory”.

 • Podgląd konta w Portfelu

Użytkownicy z Wielkiej Brytanii będą mogli dodać swoje konto bankowe do aplikacji Portfel i uzyskać w ten sposób szybki podgląd stanu rachunku, historii ostatnich płatności itd.

W tym momencie funkcja jest wspierana przez następujące banki: Barclays, HSBC, Lloyds, RBS, Monzo i Starling.

W Stanach Zjednoczonych podobna funkcja będzie dostępna dla posiadaczy karty krydotowej Discover.

 • Aplikacja “Dziennik”

Aplikacja “Dziennik” nie jest jeszcze dostępna w iOS 17.1, ale w kodzie aktualizacji pojawiło się dużo nowych wzmianek o tej pace, co może oznaczać, że pojawi się w jednej z najbliższych wersji beta.

“Dziennik” służy do zachowywania zdjęć, muzyki, notatek, ćwiczeń czy innych “wspomnień”. Aplikacja sama sugeruje użytkownikowi zachowanie konkretnych wydarzeń, wykorzystując do tego uczenie maszynowe.

Dziennik to nowe narzędzie do przywoływania wspomnień i refleksji nad nimi. Możesz zapisywać swoje przemyślenia na temat doniosłych wydarzeń, jak i codziennych czynności. Wzbogacać każdy wpis o zdjęcia, muzykę albo inne nagrania dźwiękowe i nie tylko. A także oznaczać ważne momenty, żeby móc wrócić do nich później, wyciągać wnioski i wyznaczać sobie nowe cele.

 • Wsparcie dla N64

iOS 17.1 zawiera wsparcie dla kontrolera Nintendo Switch N64.

 • Dodatkowe ustawienia Tapet

Jeśli ustawiamy nową tapetę i obrazek nie sięga krawędzi ekranu (jest zbyt mały), nowa opcja “Rozszerz” dopasuje go to wielkości wyświetlacza.

 • Naprawa błędu widżetów

Apple podaje również, że iOS 17.1 (a także macOS 14.1) naprawia błąd, w którym niektóre widżety mogły wyświetlać się jako puste w niedopasowanych wersjach iOS i macOS.

OKAZJA DNIA: AirPods Pro 2 z USB-C w promocji!

iOS 17.1 – oficjalna lista wszystkich zmian

Wraz z premierą iOS 17.1 w wersji RC (Release Candidate) Apple udostępniło oficjalną listę wszystkich zmian w tej aktualizacji.

AirDrop

 • Zawartość jest nadal przesyłana przez internet, gdy użytkownik wyjdzie poza zasięg AirDrop.

StandBy

 • Nowe opcje sterowania wyłączaniem wyświetlacza (iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max).

Muzyka

 • Funkcja Ulubione została rozszerzona o utwory, albumy i listy odtwarzania, a ulubione utwory można filtrować w bibliotece.
 • Nowa kolekcja okładek oferuje projekty, które zmieniają kolory, aby odzwierciedlić muzykę na liście odtwarzania.
 • Sugestie utworów pojawiają się na dole każdej listy odtwarzania, ułatwiając dodawanie muzyki pasującej do klimatu listy odtwarzania.

Aktualizacja zawiera również następujące ulepszenia i poprawki błędów:

 • Opcja wyboru konkretnego albumu do użycia z funkcją Photo Shuffle na ekranie blokady.
 • Obsługa klawisza Home dla blokad Matter.
 • Poprawiono niezawodność synchronizacji ustawień Czasu przed ekranem na różnych urządzeniach.
 • Naprawiono błąd, który mógł powodować resetowanie ustawienia prywatności Znacząca lokalizacja podczas przenoszenia zegarka Apple Watch lub parowania go po raz pierwszy.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego nazwy rozmówców przychodzących mogą nie być wyświetlane, gdy użytkownik prowadzi inną rozmowę.
 • Naprawiono błąd, w wyniku którego niestandardowe i zakupione dzwonki mogą nie być wyświetlane jako opcje tonu wiadomości tekstowej.
 • Naprawiono błąd, który mógł powodować mniejszą responsywność klawiatury.
 • Optymalizacje wykrywania awarii (wszystkie modele iPhone’a 14 i iPhone’a 15).
 • Naprawiono błąd, który mógł powodować blokowanie się wyświetlanego obrazu.

O wszystkich najważniejszych nowościach wprowadzonych w iOS 17 przeczytacie tutaj.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: