iOS 17 – wszystkie nowe funkcje

Tomek Czech   18 września 2023

Aktualizacja: iOS 17 już dostępny! Sprawdź tutaj

***

W czerwcu na WWDC 2023 Apple zaprezentowało długo wyczekiwany iOS 17 – dużą aktualizację, która usprawnia komunikację za pomocą ulepszonych aplikacji Telefon, FaceTime i Wiadomości, znacznie ułatwia udostępnianie plików przez AirDrop, a także pozwala na inteligentniejsze, szybsze i dokładniejsze wprowadzanie tekstu.

W iOS 17 pojawią się też zupełne nowości – aplikacja Dziennik, interaktywne widżety oraz nowa funkcja “Stan gotowości”, dzięki której ważne informacje można sprawdzić jednym rzutem oka na zablokowany ekran iPhone’a.

Przyjrzyjmy się wszystkim nowościom w iOS 17.

berrolia

iOS 17 – nowe funkcje

Mocno udoskonalona aplikacja Telefon

 • Plakaty kontaktów

Do aplikacji Telefon iOS 17 dodano “Plakaty kontaktów”, czyli – jak opisuje to Apple – “nowy sposób wyrażania swojej indywidualności”.

Użytkownicy mogą stworzyć swój “plakat”, wybierając jedno ze swoich zdjęć czy Memoji – decydują w ten sposób, jak będzie wyglądać ich wizerunek wyświetlany na urządzeniu odbierającym połączenie przychodzące od nich.

Wybrane zdjęcia lub Memoji można upiększyć – do wyboru są różne kroje i kolory pisma.

Apple zapowiedziało, że plakaty kontaktów będą też dostępne w aplikacjach do dzwonienia innych firm.

 • Live Voicemail

Funkcja Live Voicemail pozwala sprawdzać generowaną w czasie rzeczywistym transkrypcję wiadomości, którą w danej chwili ktoś pozostawia na poczcie głosowej i zdecydować, czy odebrać to połączenie.

Połączenia uznawane przez operatorów za niechciane nie pojawią się jako Live Voicemail, tylko niezwłocznie zostaną odrzucone.

Dzięki systemowi Neural Engine transkrypcja Live Voicemail jest generowana bezpośrednio na urządzeniu, a jej treść pozostaje od początku do końca poufna.

Nowości w FaceTime

 • Wiadomości audio i wideo

Aplikacja FaceTime obsługuje teraz wiadomości audio i wideo – jeśli użytkownicy dzwonią do osoby, która w danej chwili jest niedostępna, mogą zostawić wiadomość do odebrania później.

Zatem po raz pierwszy w iOS możemy zostawiać wiadomości wideo. Wiadomości głosowe od dłuższego czasu wspierane są w iMessage. Teraz można je także zostawiać w FaceTime.

Poza tym podczas połączeń FaceTime jeszcze łatwiej jest wyrażać emocje dzięki reakcjom, takim jak serca, balony, fajerwerki, światła lasera czy deszcz. Nowe efekty aktywuje się prostymi gestami, a dostępne są one także w aplikacjach do wideorozmów innych firm.

 • Przekazywanie rozmów FaceTime do Apple TV

Połączenia FaceTime są teraz dostępne na największym ekranie w domu – użytkownicy mogą przekazywać obraz z kamery iPhone’a na telewizor z podłączoną Apple TV 4K.

Korzystając z kamery Continuity, użytkownicy mogą rozpocząć wideorozmowę bezpośrednio z poziomu Apple TV. Można też zainicjować połączenie na iPhonie, a następnie przenieść je na Apple TV.

Dodatkowo funkcja Centrum uwagi zadba o idealne kadrowanie osób, które podczas rozmowy poruszają się po pomieszczeniu.

Odświeżony interfejs i duże nowości w Wiadomościach

iOS 17 przynosi znaczące udoskonalenia aplikacji Wiadomości.

 • Naklejki

Do dyspozycji mamy więcej Naklejek. Można też tworzyć naklejki Live Sticker poprzez wyodrębnianie obiektów z naszych zdjęć.

Ponadto do naklejek Live Sticker da się dodawać urozmaicające je efekty.

Z poziomu klawiatury dostępna jest nowa szuflada, czyli pojedyncze miejsce, w którym przechowywane są wszystkie naklejki użytkownika, tak żeby zapewniać do nich wygodny dostęp w całym systemie iOS.

 • Wszystkie aplikacje iMessage dostępne są teraz po rozwinięciu nowego menu. “Takie rozwiązanie sprawia, że aplikacja Wiadomości wygląda przejrzyściej” – twierdzi Apple.

 • Wyszukiwanie w iOS 17 ma być jeszcze bardziej precyzyjne – to zasługa filtrów, które umożliwiają rozpoczęcie wyszukiwania, a następnie stosowanie kolejnych filtrów w celu zawężenia wyników i znalezienia dokładnie tego, co jest potrzebne.
 • Nowa strzałka wskazuje ostatnie miejsce w konwersacji, a żeby wysłać bezpośrednią odpowiedź, wystarczy najechać na dymek z tekstem.
 • Jeśli użytkownik udostępnia swoją lokalizację, będzie ona aktualizowana na żywo w konwersacji.
 • Przesyłane wiadomości audio są automatycznie transkrybowane, co pozwala je szybko przeczytać lub odsłuchać nieco później.

 • Sesja kontaktu

W aplikacji Wiadomości pojawiła się też funkcja Sesja kontaktu (“Check-in”). To ważne rozwiązanie dla osób, które chcą poinformować bliskich lub znajomych, że bezpiecznie dotarły do celu.

Po rozpoczęciu Sesji kontaktu przyjaciele lub członkowie rodziny otrzymają automatyczne i niezwłoczne powiadomienie o przybyciu użytkownika.

Natomiast jeśli użytkownik nie zbliża się do celu, wybranym kontaktom zostaną udostępnione przydatne informacje, na przykład o precyzyjnej lokalizacji urządzenia, poziomie naładowania baterii czy statusie sieci komórkowej. Wszystkie udostępniane informacje są szyfrowane na całej drodze przesyłania.

Interaktywne widżety

W iOS 17 znajdziemy długo wyczekiwaną funkcję – interaktywne widżety.

Teraz możemy wykonać daną akcję w aplikacji bezpośrednio na jej widżecie na ekranie głównym, zablokowanym ekranie lub ekranie w “stanie gotowości” (w pozycji horyzontalnej) – nie musimy przenosić się do apki po tąpnięciu widżetu.

Prostsze udostępnianie dzięki AirDrop – NameDrop

W iOS 17 jest jeszcze więcej opcji udostępniania za pomocą AirDrop.

Funkcja NameDrop pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać informacje kontaktowe. Wystarczy, że zbliżą do siebie dwa iPhone’y lub iPhone i Apple Watch.

Ta sama czynność umożliwia też dzielenie się treściami i uruchamianie SharePlay w celu posłuchania muzyki, obejrzenia filmu czy wspólnej rozgrywki, gdy iPhone’y znajdują się blisko siebie.

Inteligentniejsze wprowadzanie dzięki udoskonaleniu autokorekty i dyktowania

Autokorektę znacząco unowocześniono w iOS 17 dzięki zastosowaniu transformacyjnego modelu przetwarzania języka. To zaawansowane rozwiązanie do przewidywania wyrazów oparte na wbudowanej technologii uczenia maszynowego, które zwiększa precyzję i wygodę pisania. Czynność tę dodatkowo ułatwia odświeżony dizajn, a autokorekta na poziomie zdania wykrywa więcej rodzajów błędów gramatycznych.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tekst będzie teraz podpowiadany – na podstawie predykcji – bezpośrednio podczas pisania, więc dodanie całego słowa lub dokończenie zdania wymaga tylko stuknięcia w spację. Tekst wprowadza się więc szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

Z kolei funkcja Dyktowanie wykorzystuje nowy model rozpoznawania mowy, żeby działać z jeszcze większą dokładnością.

Funkcja “Stan gotowości”

iOS 17 zawiera nową funkcję “Stan gotowości”, która w czasie ładowania ustawionego poziomo iPhone’a pozwala wyświetlać na jego zablokowanym ekranie więcej informacji. Są one przedstawione tak, że widać je na pierwszy rzut oka i z daleka.

Funkcja Stan gotowości sprawdza się idealnie, gdy urządzenie znajduje się na stoliku nocnym, kuchennym blacie czy biurku.

Można ją spersonalizować tak, żeby pokazywała jeden z motywów zegara, ulubione zdjęcia lub widżety, w tym Stosy inteligentne wyświetlające właściwe widżety we właściwym czasie.

Stan gotowości obsługuje też Wydarzenia na żywo, Siri, połączenia przychodzące i powiadomienia. Wszystko prezentowane jest w większym rozmiarze.

Podczas ładowania z wykorzystaniem technologii MagSafe funkcja Stan gotowości zapamiętuje preferowany przez użytkownika widok.

Stan gotowości można łatwo uruchomić w dowolnym momencie poprzez stuknięcie ekranu. W przypadku iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max z niegasnącym wyświetlaczem funkcja ta jest zawsze dostępna.

Aplikacja Dziennik

Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie.

Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów w Dzienniku.

Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Pomagają rozpocząć wpis, a regularne powiadomienia ułatwiają wyrobienie nawyku prowadzenia dziennika.

Możliwość zablokowania aplikacji, przetwarzanie danych na urządzeniu i szyfrowanie danych na całej drodze przesyłu sprawiają, że aplikacja Dziennik skutecznie chroni prywatność użytkownika. Nikt – nawet Apple – nie ma dostępu do wpisów.

Pozostałe nowości w iOS 17:

 • Safari skuteczniej chroni prywatność w trybie przeglądania prywatnego – zarówno przed elementami śledzącymi, jak i przed osobami mogącymi uzyskać dostęp do urządzenia użytkownika. Zaawansowane mechanizmy ochrony przed śledzeniem i fingerprintingiem idą pod tym względem o krok dalej, uniemożliwiając stronom internetowym śledzenie i identyfikowanie urządzenia użytkownika. Tryb przeglądania prywatnego zostaje zablokowany, gdy nie jest w użyciu. Można więc zachować otwarte karty, nawet gdy na chwilę odchodzi się od urządzenia.
 • Hasła i klucze udostępnia się łatwiej i bezpieczniej, ponieważ użytkownicy mogą je ujawniać grupie zaufanych kontaktów. Każda osoba z takiej grupy może dodawać i edytować hasła tak, żeby pozostawały aktualne. Udostępnianie odbywa się za pośrednictwem Pęku kluczy iCloud, więc dane są szyfrowane na całej trasie przesyłu.
 • Aplikacja Zdrowie ma nowe funkcje wspierające ochronę zdrowia psychicznego. Użytkownicy mogą rejestrować codzienne nastroje i chwilowe emocje, sprawdzać informacje o czynnikach wpływających na ich samopoczucie oraz łatwo uzyskiwać dostęp do testów na depresję i poziom lęku często stosowanych w klinikach oraz do zasobów dostępnych w ich regionie. Ponadto zwiększenie odległości, z której wyraźnie widać treści na ekranie, ogranicza ryzyko krótkowzroczności u dzieci, a dorosłym umożliwia złagodzenie objawów cyfrowego zmęczenia wzroku. Funkcja Odległość od ekranu w sekcji Czas przed ekranem wykorzystuje aparat TrueDepth, żeby zachęcać użytkowników do odsunięcia na większą odległość urządzenia trzymanego przez dłuższy czas bliżej niż około 30 cm od twarzy.

 • W aplikacji Mapy można korzystać offline z pobranych map wybranego przez siebie obszaru. Pozwala to m.in. używać nawigacji krok po kroku, sprawdzać szacowany czas przybycia i znajdować miejsca w Mapach bez połączenia z internetem. Ponadto Mapy jeszcze bardziej ułatwiają odkrywanie tysięcy szlaków w parkach na terenie całych Stanów Zjednoczonych, a kierowcom pojazdów elektrycznych udzielają w czasie rzeczywistym informacji o dostępnych punktach ładowania.

 • AirTaga można udostępniać nawet pięciu innym osobom, co pozwala bliskim i znajomym śledzić określoną rzecz w aplikacji Znajdź. Wszyscy członkowie grupy mogą sprawdzać lokalizację przedmiotu, odtwarzać dźwięk i używać funkcji Znajdowanie dokładne do wskazywania położenia udostępnianego AirTaga, jeśli ten znajduje się gdzieś w pobliżu. Działa to również z każdym innym akcesorium zgodnym z siecią usługi Znajdź.
 • Do Apple Music dodano Collaborative Playlists, które jeszcze bardziej upraszczają słuchanie muzyki ze znajomymi. Z kolei funkcja SharePlay w samochodzie pozwala wszystkim pasażerom z łatwością uczestniczyć w dobieraniu odtwarzanych kawałków3. Słuchacze mogą sterować muzyką bezpośrednio z poziomu swoich urządzeń, nawet jeśli nie mają subskrypcji Apple Music.

 • Udostępnianie treści za pomocą AirPlay jest jeszcze prostsze dzięki wbudowanym w urządzenie inteligentnym algorytmom, które uczą się preferencji użytkownika. Ponadto AirPlay będzie współdziałać ze zgodnymi telewizorami w hotelach, pozwalając podróżnym wygodnie cieszyć się ich ulubionymi treściami na dużym ekranie. To rozwiązanie stworzone z myślą o ochronie prywatności i bezpieczeństwie. Zostanie udostępnione do końca roku w wybranych hotelach, zaczynając od tych prowadzonych pod szyldem IHG Hotels & Resorts.

 • Słuchawki AirPods otrzymują zaawansowane nowe funkcje – takie jak Dźwięk adaptacyjny, Głośność spersonalizowana czy Wykrywanie rozmów – które nadają nowy wymiar prywatnym wrażeniom akustycznym. Z kolei Automatyczne przełączanie słuchawek sprawia, że AirPods używa się jeszcze łatwiej.
 • Aplikacja Dom umożliwia wyświetlanie historii aktywności odnotowanych przez zamki, drzwi garażowe, alarmy i czujniki zbliżeniowe z ostatnich 30 dni. Ponadto dwie niezmiernie popularne funkcje zamka w systemie HomeKit – odblokowywanie stuknięciem i kody PIN – są teraz dostępne dla zamków zgodnych ze standardem Matter. Możliwości stworzenia inteligentnego domu jest więc jeszcze więcej.
 • Aplikacja Przypomnienia zawiera listę zakupów, która automatycznie grupuje dodane produkty w kategorie, tak żeby wizyta w sklepie przebiegała sprawniej. Od użytkowników zależy, w jaki sposób produkty będą kategoryzowane. Lista zapamięta ich wybory.
 • Funkcja Wyszukiwanie wizualne działa teraz także w zatrzymanych klatkach wideo. Można za jej pomocą identyfikować jedzenie, witryny sklepowe, znaki i symbole, a także wyodrębniać pojedyncze obiekty ze zdjęć i filmów.
 • W celu aktywowania Siri wystarczy tylko powiedzieć na głos „Siri”. Po włączeniu użytkownicy mogą wydać kilka poleceń jedno po drugim bez konieczności ponownego uruchamiania asystenta.
 • W aplikacji Zdjęcia album Osoby wykorzystuje wbudowane algorytmy uczenia maszynowego do rozpoznawania jeszcze większej liczby fotografii przedstawiających znajomych oraz psy i koty użytkownika.
 • Aktualizacje w zakresie ochrony prywatności obejmują rozszerzenie Bezpieczeństwa komunikacji poza aplikację Wiadomości, tak żeby chronić dzieci wysyłające i odbierające treści przez AirDrop, Plakaty kontaktów i wiadomości FaceTime, a także podczas wybierania przez nie zdjęć do udostępnienia. Ponadto chronione są nie tylko obrazy, ale i materiały wideo. Ostrzeżenie dot. treści poufnych to nowa funkcja, która pomaga dorosłym użytkownikom unikać oglądania niechcianych zdjęć i filmów pokazujących nagość. Podobnie jak w przypadku Bezpieczeństwa komunikacji, przetwarzanie wszystkich obrazów i filmów przez funkcję Ostrzeżenie dot. treści poufnych odbywa się na urządzeniu, więc firma Apple nie ma dostępu do tych treści.

 • Aktualizacje w zakresie Dostępności obejmują Dostęp wspomagany, czyli konfigurowalny interfejs ułatwiający osobom z zaburzeniami funkcji poznawczych użytkowanie iPhone’a, a przy tym pozwalający im na większą samodzielność; funkcję Mowa na żywo pozwalającą użytkownikom, którzy nie mówią, komunikować się za pomocą tekstu zamienianego na mowę podczas rozmów osobistych, telefonicznych i FaceTime; funkcję Głos indywidualny umożliwiającą użytkownikom zagrożonym utratą mowy uzyskanie spersonalizowanego syntezatora mowy, który będzie posługiwał się ich własnym głosem; oraz tryb Wskaż i mów, za pomocą którego użytkownicy niewidomi lub niedowidzący mogą czytać wskazane przez siebie napisy umieszczone na różnych przedmiotach.

Więcej o nowych funkcjach dostępności w iOS 17 przeczytasz tutaj.

Które modele iPhone’a są kompatybilne z iOS 17? Sprawdź tutaj.

Zobacz, jak przygotować się do aktualizacji iOS 17 i poprawnie zainstalować

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: