WWDC 2023 – wszystkie nowe funkcje ochrony zdrowia w iOS 17, iPadOS 17 i watchOS 10

Tomek Czech   7 czerwca 2023

Na trwającej właśnie konferencji WWDC 2023 Apple ogłosiło nowe wprowadzenie nowych funkcji do ochrony zdrowia psychicznego oraz zdrowia wzroku w systemach iOS 17, iPadOS 17 i watchOS 10. Dodatkowo, na iPadzie pojawia się aplikacja Zdrowie.

Przyjrzyjmy się wszystkim szczegółom.

berrolia

WWDC23 – nowe funkcje ochrony zdrowia

Nowe funkcje wspierające ochronę zdrowia psychicznego umożliwią użytkownikom rejestrowanie chwilowych emocji i codziennych nastrojów oraz przeglądanie cennych informacji, jak również ułatwiają dostęp do ocen i zasobów.

iPhone, iPad i Apple Watch zaoferują nowe funkcje służące ochronie wzroku i wzmocnieniu zdrowych nawyków, zmniejszając ryzyko wystąpienia krótkowzroczności.

Z kolei debiutująca na iPadzie aplikacja Zdrowie pozwoli użytkownikom wyświetlać swoje dane zdrowotne na nowe sposoby.

Apple zapewnia, że wszystkie nowe funkcje wraz z dotychczasowymi funkcjami zdrowotnymi zostały opracowane na naukowych podstawach i z myślą o ochronie prywatności.

“Dostęp do tych danych pomoże użytkownikom w podejmowaniu bieżących decyzji i prowadzeniu merytorycznych rozmów z lekarzami” – twierdzi firma z Cupertino.

Zdrowie psychiczne

Aplikacja Zdrowie w systemie iOS 17 i iPadOS 17 oraz aplikacja Uważność w systemie watchOS 10 umożliwiają analizowanie stanu swojego umysłu – przewijając ekran wyświetlający intrygujące, wielowymiarowe kształty, użytkownicy mogą oceniać swój nastrój w skali od bardzo przyjemnego do bardzo nieprzyjemnego. Następnie mogą wybrać skojarzenia mające największy wpływ na ich uczucia, takie jak podróże czy rodzina, i opisać swoje uczucia, używając określeń wyrażających na przykład wdzięczność czy niepokój.

Aplikacja Zdrowie daje użytkownikom dostęp do cennych danych umożliwiających zidentyfikowanie czynników wpływających na ich nastrój – obejmujących na przykład skojarzenia czy aspekty stylu życia, takie jak sen bądź aktywność fizyczna. Pozwala im też na wykorzystanie tej wiedzy do lepszego zatroszczenia się o swoje zdrowie.

Użycie aplikacji może stać się okazją do uzyskania dalszego wsparcia. Apple podaje, że w przeprowadzonym niedawno badaniu ponad 30 procent dorosłych Amerykanów zgłosiło odczuwanie objawów lękowych lub objawów depresji.

Testy na depresję i poziom lęku często używane w ośrodkach zdrowia są teraz łatwo dostępne w aplikacji Zdrowie i można skorzystać z nich w dowolnym momencie. Pomagają one użytkownikom określić poziom zagrożenia, uzyskać dostęp do zasobów w swoim regionie oraz wygenerować dokument PDF, który przekażą swojemu lekarzowi.

Nowe funkcje oddają w ręce użytkowników iPhone’a, iPada i Apple Watch na całym świecie narzędzia pozwalające skuteczniej zadbać o swoje zdrowie, a przez to zwiększyć poziom świadomości i akceptacji w tej ważnej kwestii.

Zdrowie wzroku

Krótkowzroczność, inaczej miopia, jest główną przyczyną zaburzeń widzenia u ludzi na całym świecie. Szacuje się, że wada ta obecnie dotyka ponad 30 procent populacji, a do roku 2050 odsetek ten ma wzrosnąć do 50 procent, obejmując 5 miliardów ludzi.

Poradnie okulistyczne zalecają wdrożenie u dzieci kilku podstawowych nawyków pomagających zmniejszyć ryzyko krótkowzroczności. Dwa z nich to zwiększenie ilości czasu spędzanego w ciągu dnia na dworze i oddalenie od oczu oglądanych przedmiotów, takich jak urządzenia czy książki.

Apple Watch z systemem watchOS 10 może za pomocą czujnika oświetlenia zewnętrznego dokonywać pomiaru czasu spędzonego w świetle dziennym. Czas ekspozycji na światło dzienne zarejestrowany przez Apple Watch można sprawdzić w aplikacji Zdrowie w systemie iOS 17 i iPadOS 17.

Dzieci nieposiadające własnych iPhonów mogą za pomocą Konfiguracji rodzinnej sparować swój Apple Watch z iPhonem rodzica, dając dorosłym wgląd w to, ile czasu ich pociechy spędzają w ciągu dnia na dworze, za pomocą funkcji udostępniania danych zdrowotnych.

Czas spędzany w naturalnym świetle wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego funkcja ta jest dostępna dla wszystkich użytkowników systemu watchOS 10.

Oglądanie obiektu takiego jak urządzenie czy książka ze zbyt bliskiej odległości również zostało naukowo uznane za czynnik zwiększający ryzyko krótkowzroczności. Nowa funkcja Odległość od ekranu korzysta z tego samego aparatu TrueDepth, który poprzez Face ID na iPhonie i iPadzie umożliwia wysyłanie użytkownikom powiadomień sugerujących odsunięcie urządzenia trzymanego przez dłuższy czas bliżej niż około 30 cm.

Funkcja Odległość od ekranu może przypominać młodszym użytkownikom o zdrowych nawykach oglądania zmniejszających ryzyko krótkowzroczności, a dorosłym daje okazję do złagodzenia cyfrowego zmęczenia wzroku.

Aplikacja Zdrowie debiutuje na iPadzie

Aplikacja Zdrowie, która w iPadOS 17 debiutuje na iPadzie, została zaprojektowana tak, żeby zapewniać użytkownikom szczegółowe informacje już na pierwszy rzut oka i gromadzić w jednym miejscu dane z iPada, iPhone’a, Apple Watch oraz zgodnych aplikacji i urządzeń innych firm.

Użytkownicy mogą teraz bezpośrednio na iPadzie śledzić i kontrolować przyjmowanie leków, korzystać z aplikacji Śledzenie cyklu, rejestrować chwilowe emocje lub codzienne nastroje, wyświetlać dostępne dane zdrowotne pobrane z kilku placówek i korzystać z wielu innych udogodnień.

Z kolei funkcja Udostępnianie danych zdrowotnych umożliwia im przekazanie swoim najbliższym i lekarzom danych zdrowotnych zapisanych w aplikacji Zdrowie.

Aplikacja Zdrowie na iPadzie została zoptymalizowana pod kątem dużego wyświetlacza, zyskując nowy wygląd Ulubionych i szczegółowe interaktywne wykresy. Trendy i Przegląd zapewniają użytkownikom wgląd w informacje o ich zdrowiu, a funkcje systemu iPadOS takie jak Split View umożliwiają jednoczesne wyświetlanie danych zdrowotnych podczas pracy w innych aplikacjach.

Deweloperzy aplikacji zdrowotnych i fitnessowych mogą teraz korzystać z platformy HealthKit na iPadzie.

Prywatność

Gdy iPhone i iPad są zablokowane za pomocą hasła, Touch ID lub Face ID, wszystkie dane zdrowotne i fitnessowe w aplikacji Zdrowie – poza kartą medyczną – zostają zaszyfrowane.

Dodatkowo wszystkie dane zdrowotne zapisane w iCloud są szyfrowane zarówno podczas przesyłania, jak i na serwerach Apple.

Ponadto jeśli użytkownik korzysta z najnowszej wersji systemu watchOS, iOS i iPadOS z domyślnym uwierzytelnianiem dwupoziomowym i kodem, to dane dotyczące zdrowia i aktywności będą przechowywane w sposób uniemożliwiający ich odczytanie przez Apple.

Dane z aplikacji Zdrowie nie są udostępniane innym firmom bez wyraźnej zgody użytkownika, a jeśli użytkownik zdecyduje się przekazywać swoje dane zdrowotne, aplikacja Zdrowie zapewni mu możliwość szczegółowej kontroli nad tym, jakie rodzaje danych i komu udostępnia. Użytkownicy mogą przeglądać udzielone zgody i zarządzać nimi w dowolnej chwili.

Dodatkowe uaktualnienia

  • W systemach iOS 17, iPadOS 17 i watchOS 10 funkcja Leki może wysyłać przypomnienia użytkownikowi, gdy ten nie odnotuje zażycia zaplanowanego lekarstwa. Powiadomienia można również ustawić jako alerty krytyczne, które są odbierane, nawet jeśli urządzenie jest wyciszone lub włączono na nim Tryb skupienia.
  • Debiutująca w iOS 17 aplikacja Dziennik ułatwia użytkownikom refleksję i praktykowanie wdzięczności poprzez spisywanie i przypominanie sobie najważniejszych wydarzeń z życia. Wykorzystuje w tym celu nowy interfejs API Journaling Suggestions udostępniający pulę wartych opisania momentów spersonalizowaną za pomocą działających na urządzeniu algorytmów samouczenia maszyn. Aby ułatwić rozpoczęcie pisania, sugerowane momenty generowane są w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności użytkownika, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów.
  • Apple Fitness+ wprowadza funkcję planów własnych, w ramach których użytkownik otrzymuje spersonalizowany trening lub sesje medytacji przygotowane m.in. na podstawie dnia tygodnia, czasu trwania czy rodzaju treningu. Funkcja stosów pozwala na wybór kilku treningów i sesji medytacji wykonywanych płynnie jeden po drugim, a Dominująca ścieżka daje możliwość wyboru tego, na czym użytkownik chce się skupić – czy to na muzyce, czy wskazówkach trenerów.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: