Wszystkie nowości w iOS 17.2 beta 1

Tomek Czech   29 października 2023

Apple udostępniło wczoraj pierwszą betę aktualizacji iOS 17.2. Zawiera ona wiele ważnych nowości, na czele z długo wyczekiwaną aplikacją Dziennik.

Poniżej pełna lista zmian w iOS 17.2 beta 1.

iOS 17.2. (beta 1) – wszystkie nowe funkcje

  • Aplikacja Dziennik

Jedna z największych nowości w iOS 17, zapowiedziana już w czerwcu na WWDC 2023 – aplikacja Dziennik (Journal), w końcu pojawia się w pierwszej becie iOS 17.2.

Dziennik to nowa aplikacja, która pomaga użytkownikom iPhone’a w znajdowaniu czasu na refleksję i praktykowaniu wdzięczności poprzez prowadzenie osobistych zapisków. Wszystko po to, żeby dbać o lepsze samopoczucie.

Dzięki wbudowanej w urządzenie technologii uczenia maszynowego użytkownicy mogą otrzymywać spersonalizowane sugestie, które będą inspirować do kolejnych wpisów w Dzienniku.

Sugestie są generowane w inteligentny sposób na podstawie ostatniej aktywności, w tym m.in. zdjęć, osób, miejsc czy treningów. Pomagają rozpocząć wpis, a regularne powiadomienia ułatwiają wyrobienie nawyku prowadzenia dziennika.

Możliwość zablokowania aplikacji, przetwarzanie danych na urządzeniu i szyfrowanie danych na całej drodze przesyłu sprawiają, że aplikacja Dziennik skutecznie chroni prywatność użytkownika. Nikt – nawet Apple – nie ma dostępu do wpisów.

Na początku aplikacja nie będzie dostępna ani na iPadzie, ani na Macu.

  • Nowa funkcja Przycisku czynności

Przycisk czynności (Action botton), który znajdziemy w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max, zyskuje nową możliwość w iOS 17.2 – szybkiego tłumaczenia dźwięku na tekst z jednego języka na drugi, bez konieczności uruchamiania aplikacji Tłumacz.

Rozpoznany dźwięk jest tłumaczony na język wcześniej zdefiniowany w pace Tłumacz.

  • Weryfikacja kluczy kontaktów

Zapowiedziana już wiele miesięcy temu nowa funkcja bezpieczeństwa pojawiła się w końcu w iOS 17.2 beta 2.

Weryfikacja kluczy kontaktów w iMessage pozwala użytkownikom sprawdzać, czy nie rozmawiają z oszustami, którzy podszywają się pod ich znajomych. Funkcja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób szczególnie narażonych na zagrożenia cyfrowe – na przykład dziennikarek, obrońców praw człowieka czy polityczek.

Zdecydowana większość użytkowników nigdy nie padnie ofiarą ściśle ukierunkowanych cyberataków, jednak osoby narażone na tego typu działania zyskują teraz skuteczniejszą ochronę.

W przypadku rozmów między użytkownikami, którzy włączyli weryfikację kluczy kontaktów w iMessage, będą automatycznie uruchamiane specjalne alerty. Poinformują one o sytuacjach, w których wyjątkowo zaawansowane zagrożenia, na przykład szkodliwe programy opracowane na zlecenie niektórych rządów, mogłyby złamać zabezpieczenia serwerów chmurowych i zaimplementować oprogramowanie służące do podsłuchiwania szyfrowanych konwersacji.

Użytkownicy korzystający z weryfikacji kluczy kontaktów w iMessage mogą również porównywać kod weryfikacyjny kontaktu osobiście, podczas rozmowy przez FaceTime lub za pośrednictwem innego zabezpieczonego połączenia.

  • Współdzielone playlisty w Apple Music

W Apple Music można teraz tworzyć współdzielone playlisty, do których utwory może dodawać każda z zaproszonych osób.

W aplikacji możemy wygenerować link do playlisty lub kod QR, dzieci którym nasi znajomi mogą dołączyć do playlisty.

  • Playlista “Ulubione”

Playlista jest generowana automatycznie z utworów, które oznaczaliśmy jako “ulubione” w Apple Music.

  • Blokada historii odtwarzania

Używanie historii odtwarzania oznacza, że muzyka odtwarzana na naszym urządzeniu jest widoczna na liście “Ostatnio odtwarzane” i w miksach Replay, ma wpływ na nasze rekomendacje i jest widoczna dla osób obserwujących nas (jeśli mamy skonfigurowany profil w Apple Music).

Już teraz w Ustawieniach możemy zdecydować, czy chcemy używać historii odtwarzania czy nie. iOS 17.2 dodaje kolejną opcję – będziemy mogli blokować używanie historii odtwarzania wtedy, gdy włączymy jeden z trybów skupienia (Focus Mode).

  • Nowe widżety Pogody i Zegara

W iOS 17.2 Apple dodało trzy nowe widżety aplikacji Pogoda:

  • Szczegóły (indeks UV, prawdopodobieństwo opadów, siła i kierunek wiatru itp.)
  • Prognoza dzienna
  • Wschód i zachód słońca

Dodano też nowy widżet aplikacji Zegar – “Zegar cyfrowy”.

  • Nowe możliwości reakcji w Wiadomościach

W Wiadomościach iMessage możemy teraz reagować na otrzymane wiadomości za pomocą wszystkich emoji i naklejek.

Po przytrzymaniu wiadomości pojawi się menu podręczne, z którego możemy wybrać “Dodaj naklejkę”, co da nam możliwość wyboru dowolnej naklejki lub emotikonu.

OKAZJA DNIA: AirPods Pro 2 z USB-C w dużej promocji!

  • Wiadomości w iCloud

Nazwa sekcji “Wiadomości” w iCloud w aplikacji Ustawienia została zmieniona na “Wiadomości w iCloud”.

Pokazuje ona ilość miejsca zajmowanego przez wiadomości, liczbę wiadomości zsynchronizowanych z iCloud oraz czas ostatniej synchronizacji.

Dostępna jest również opcja “Synchronizuj teraz”, aby wymusić aktualizację.

Inne zmiany w iOS 17.2 beta 1:

  • nowa opcja tekstu w kolorze tęczy podczas projektowania plakatu kontaktowego;
  • w aplikacji Apple Books dodano nową opcję “Szybkie zanikanie” do przewracania stron.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: