iOS 18 – informacje o kolejnych nowych funkcjach

Tomek Czech   29 października 2023

Dopiero prze miesiącem Apple udostępniło finalną wersję iOS 17, jutro w ręce użytkowników odda pierwszą większą aktualizację najnowszego systemu – iOS 17.1 (zobacz wszystkie nowe funkcje), ale my już słyszymy o nowościach, które mają pojawić się w przyszłym roku w iOS 18. Kolejne źródła potwierdzają, że Apple mocno postawi na sztuczną inteligencję.

berrolia

iOS 18 i iPhone 16 – nowe funkcje AI

Według wiarygodnego analityka Jeffa Pu, Apple planuje rozpocząć wdrażanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji w iPhonie (modele z serii “16”) i iPadzie w drugiej  połowie 2024 roku. Umożliwi to zaprezentowany wcześniej na WWDC 2024 system iOS 18 (oraz iPadOS 18), z wieloma nowymi funkcjami wykorzystującymi AI.

Według źródeł analityka w łańcuchu dostaw Apple, firma prawdopodobnie zbuduje kilkaset serwerów AI w 2023 roku i jeszcze więcej w przyszłym roku. Pu twierdzi, że Apple zaoferuje połączenie sztucznej inteligencji opartej na chmurze i tzw “Edge AI”, która łączy sztuczną inteligencję i przetwarzanie brzegowe, umożliwiając przetworzenie większej ilości danych na urządzeniu.

Analityk zaznacza, że wdrożenie generatywnej sztucznej inteligencji przez Apple będzie stopniowe i być może nieco wolniejsze niż u innych producetnów, ponieważ firma z Cupertino kładzie duży nacisk na to, żeby wykorzystywać i przetwarzać dane osobowe w sposób zgodny z jej zobowiązaniem do ochrony prywatności klientów.

iPhone 15 Pro i 15 Pro Max znowu dostępne od ręki na polskim Amazonie!

Na początku września The Information podawało, że Apple bardzo intensywnie pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji, w szczególności uczenia maszynowego, wydając na ten cel setki milionów dolarów.

Jednym z głównych celów firmy jest opracowania funkcji, która pozwoliłaby asystentowi głosowemu, takiemu jak Siri, zautomatyzować wieloetapowe zadania. Ta funkcja jest już co prawda dostępna na iPhonie, ale wszystkie zadania muszą być ręcznie konfigurowane za pomocą aplikacji Skróty.

Zdaniem informatorów, pierwsze efekty tej pracy powinniśmy zobaczyć w iOS 18, który otrzyma funkcję wieloetapowej, zaawansowanej automatyzacji, sterowanej głosowo przez Siri.

Generalnie dzięki Siri ma być możliwe wykonanie zadania, które teraz możemy zrealizować za pomocą aplikacji Skróty. Z tą różnicą, że zamiast ręcznego konfigurowania wielu poszczególnych kroków, zrealizowanie całej automatyzacji ma być możliwe przy użyciu jednej komendy głosowej.

iOS 18 – kolejne nowe funkcje AI

Nowe informacje o iOS 18 mocno wspierającym AI podaje też Mark Gurman z Bloomebrga. W swoim najnowszym newsletterze Power On pisze on, że Apple zostało zaskoczone nagłym wzrostem liczby narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji w tym roku. Ale firma ciężko pracuje już, żeby nadrobić zaległości. Odpowiedzialni za integrację funkcji opartych na sztucznej inteligencji z produktami i usługami Apple są przede wszystkim wiceprezesi – Craig Federighi, John Giannandrea i Eddy Cue.

Nowymi funkcjami AI w iOS 18 mają być między innymi inteligentniejsze sugestie odpowiedzi w Wiadomościach oraz playlisty Apple Music generowane przez sztuczną inteligencję. Apple bada, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w aplikacjach zwiększających produktywność, takich jak Pages i Keynote.

Zespół Giannandrea pracuje z kolei nad nową, inteligentniejszą wersją Siri, która powinna być gotowa do debiutu w przyszłym roku.

Oprócz nowych funkcji w iOS 18 i Siri, Apple szuka również sposobów na poprawę doświadczenia programistów dzięki funkcjom AI w Xcode. Prawdopodobnie obejmie to zaawansowane uzupełnianie kodu podobne do tego, co oferuje Github Copilot. Firma szuka również sposobów na usprawnienie wewnętrznych narzędzi AppleCare za pomocą sztucznej inteligencji.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: