iPhone 16 bez dużych nowości hardware’owych, ale i tak go kupicie, bo Apple szykuje niespodziankę

Tomek Czech   14 listopada 2023

Mimo że jesteśmy zaledwie dwa miesiące po premierze iPhone’a 15, pojawiało się już kilka doniesień na temat przyszłorocznego flagowca z Cupertino – iPhone’a 16. Z najnowszego przecieku wynika, że w tym modelu nie znajdziemy wielu nowości hardware’owych, ale Apple zamierza przekonać nas do zakupu go w inny sposób.

berrolia

iPhone 16 z nowościami… w iOS 18

O przyszłorocznym iPhonie 16 krótko, ale znacząco, wspomina Mark Gurman z Bloomberga w swoim najnowszym newsletterze Power On:

Następna generacja oprogramowania Apple – iOS 18 i inne systemy operacyjne, które pojawią się w przyszłym roku – jest jeszcze ważniejsza niż zwykle. Firma ściga się, aby dogonić Google i OpenAI w generatywnej sztucznej inteligencji, a iOS 18 ma na celu wprowadzenie takiej technologii do iPhone’a.

Aktualizacja iOS musi być wyjątkowo imponująca, ponieważ w iPhonie 16 nie znajdziemy żadnych większych zmian hardware’owych. Apple stawia więc na oprogramowanie, aby sprzedać ludziom nowe modele.

W tym roku modele “pro” iPhone’a 15 otrzymały nową, tytanową ramę, nieco odświeżony dizajn (profilowane krawędzie), chip “A” nowej generacji w wersji “Pro’, po raz pierwszy wykonany w technologii 3 nm, kamerę z konstrukcją tetrapryzmatyczną (w modelu Max), a dwie tańsze wersje wyposażono w końcu w ekran w Dynamiczną Wyspą, ostatecznie żegnając się z notchem, kamerę 48 MP i tylną obudowę wykonaną ze wzmocnionego, matowego szkła. Wszystkie modele otrzymały też port USB-C.

Jak wynika z informacji zdobytych przez Marka Gurmana, który jest zawsze bardzo dobrze poinformowany w kwestii przyszłych produktów Apple, w 2024 r. zmian w iPhonie będzie mniej, dlatego Cupertino stara się, żeby iOS 18 był “wyjątkowo imponujący”, bo część funkcji przyszłorocznej aktualizacji ma być dostępna jedynie na iPhonie 16. Właśnie to ma być głównym motorem napędzającym sprzedaż nowych modeli.

Dziennikarz Bloomberga twierdzi, że iOS 18 ma być najbardziej ambitną aktualizacją oprogramowania dla iPhone’a od wielu lat.

Według Gurmana, podczas WWDC 2024 Apple zaprezentuje “turbodoładowaną” wersję Siri opartą na dużych modelach językowych (LLM), która zadebiutuje w iOS 18. Niektóre nowe, przełomowe funkcje generatywnej sztucznej inteligencji mają być dostępne wyłącznie dla iPhone’a 16.

Jak donoszą źródła z łańcucha dostaw Apple, Cupertino projektuje nowe chipy z serii A dla iPhone’a 16, oparte na najnowszej 3-nanometrowej technologii N3E, opracowanej przez TSMC. Mają one oczywiście oferować lepszą wydajność, ale nowe układy mogą wykorzystywać również inne rozwiązania, które umożliwią realizację zamiarów Apple w zakresie sztucznej inteligencji.

Jak zauważają redaktorzy MacRumors, TSMC jest jedynym producentem potężnych procesorów AI H100 i A100 firmy Nvidia, które zasilają narzędzia AI, takie jak ChatGPT, i które zawierają również większość centrów danych AI.

HIT! Pierwsza obniżka ceny iPhone’a 15 Pro, a iPhone 15 tańszy nawet o 400 zł!

Z ostatnich przecieków wynika też, że wszystkie modele iPhone’a 16 mają posiadać dodatkowy przycisk nazywany wewnętrznie w Cupertino “Capture Button”, którego przeznaczenia jeszcze nie znamy, ale można sobie wyobrazić, że może mieć zastosowanie właśnie dla AI.

Nowe funkcje AI w iOS 18

Według źródeł The Information, jednym z głównych celów Apple z zakresie sztucznej inteligencji jest opracowania funkcji, która pozwoliłaby asystentowi głosowemu, takiemu jak Siri, zautomatyzować wieloetapowe zadania. Ta funkcja jest już co prawda dostępna na iPhonie, ale wszystkie zadania muszą być ręcznie konfigurowane za pomocą aplikacji Skróty.

Zdaniem informatorów, pierwsze efekty tej pracy powinniśmy zobaczyć w iOS 18, który otrzyma funkcję wieloetapowej, zaawansowanej automatyzacji, sterowanej głosowo przez Siri.

Generalnie dzięki Siri ma być możliwe wykonanie zadania, które teraz możemy zrealizować za pomocą aplikacji Skróty. Z tą różnicą, że zamiast ręcznego konfigurowania wielu poszczególnych kroków, zrealizowanie całej automatyzacji ma być możliwe przy użyciu jednej komendy głosowej.

Mark Gurman podaje, że nowymi funkcjami AI w iOS 18 mają być między innymi inteligentniejsze sugestie odpowiedzi w Wiadomościach oraz playlisty Apple Music generowane przez sztuczną inteligencję. Apple bada, w jaki sposób generatywna sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w aplikacjach zwiększających produktywność, takich jak Pages i Keynote.

Oprócz nowych funkcji w iOS 18 i Siri, Apple szuka również sposobów na poprawę doświadczenia programistów dzięki funkcjom AI w Xcode. Prawdopodobnie obejmie to zaawansowane uzupełnianie kodu podobne do tego, co oferuje Github Copilot. Firma szuka również sposobów na usprawnienie wewnętrznych narzędzi AppleCare za pomocą sztucznej inteligencji.

Premiera iOS 18 jest spodziewana w czerwcu 2024, natomiast premiera iPhone’a 16 – we wrześniu przyszłego roku.

Wszystko, co do tej pory wiemy o iOS 18 znajdziecie tutaj, a o iPhonie 16 – tutaj.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: