iPhone 16 – wszystkie modele będą miały dodatkowy przycisk “Capture Button”

Tomek Czech   27 września 2023

Pamiętacie iPhone’a 15? Tak, był takie model. Ale nie żyjmy przeszłością, kiedy na horyzoncie pojawia się już nowiutki iPhone 16. Najnowsze przecieki mówią o dodatkowym, tajemniczym o przycisku “Capture Button”, który znajdziemy w przyszłorocznym smartfonie z Cupertino.

iPhone 16 z “Capture Button”

Najnowsze informacje na temat iPhone’a 16 podaje MacRumors, powołując się na źródła własne (od razu zaznaczę, że w przeszłości źródła MacRumors okazywały się dość wiarygodne).

Według informatorów, jedną z najważniejszych nowości w przyszłorocznych iPhone’ach ma być nowy przycisk nazywany wewnętrznie “Capture Button”. Znajdzie się na prawej stronie obudowy, poniżej przycisku Włącz/Wyłącz.

Nie będzie to klasyczny przycisk, lecz przycisk dotykowy, działający na podanej zasadzie, jak przycisk Home w iPhonie SE (i wcześniejszych modelach, od iPhone’a 7). Przycisk będzie posiadał mechanizm wyczuwający siłę nacisku i przekształcający ją w impuls elektryczny. Najprawdopodobniej będzie również wyposażony w silnik haptyczny, który do odpowiedni sygnał zwrotny użytkownikowi.

Podobne przyciski dotykowe, zastępujące obecne przycisku zmiany głośności oraz Włącz/Wyłącz, miały się już znaleźć w iPhonie 15 Pro i 15 Pro Max, ale Apple zrezygnowało z tego pomysłu na dość zaawansowanym etapie projektowania, ze względu na niezadawalające wyniki.

Według informatorów MacRumors, stworzyło to przestrzeń na przemyślenie całego pomysłu i stąd zrodził się plan zastosowania dodatkowego przycisku.

Co ciekawe, “Capture Button” mają posiadać wszystkie cztery modele iPhone’a 16, nie tylko wersje “pro”.

Na razie nie wiadomo, do czego będzie służył nowy przycisk. Ze względu na jego roboczą nazwę spekuluje się, że może on być związany z kamerą.

Jak zauważa 9to5Mac, Gogle Apple Vision Pro posiadają specjalny przycisk do wykonywania zdjęć i nagrywania wideo przestrzennego. Możliwość rejestracji obrazów przestrzennych dla Apple Vision Pro jeszcze w tym roku mają otrzymać iPhone 15 Pro i 15 Pro Max. Nie jest wykluczone, że nowy przycisk w iPhone’ach 16 będzie służył właśnie w tym celu.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: