Raport: iPhone 15 Pro z jednym, zunifikowanym, haptycznym przyciskiem zmiany głośności

Łukasz Bernaczyk   13 marca 2023

Ostatnie przecieki informacji na temat iPhone’a 15 Pro, a w szczególności schematy CAD tych smartfonów wskazują na to, że w nowych flagowcach w miejsce dwóch fizycznych przycisków zmiany głośności znajdziemy jeden podłużnych przycisk z haptyczną reakcją na dotyk. Podobny los spotkać ma przycisk wyciszenia.

berrolia

iPhone’y 15 Pro z haptycznymi przyciskami typu solid state

Po wycieku schematów CAD iPhone’ów 15 oraz iPhone’ów 15 Pro ciekawe wnioski wyciągnął z nich między innymi bloger z kanału ZONEofTECH. Porównując schemat lewego boku iPhone’a 15 do iPhone’a 15 Pro zauważył, że o ile w iPhonie 15 otwory na przyciski zmiany głośności wyglądają podobnie, jak w poprzednich generacjach, o tyle wszystko wskazuje, że mocno zmieni się ten aspekt w modelach Pro.

Schematy CAD iPhone’a 15 Pro (zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami) wyraźnie pokazują, że w tym smartfonie dwa fizyczne przyciski zmiany głośności zastąpi jeden podłużny przycisk półprzewodnikowy (dotykowy). Dotknięcie jego górnego końca będzie powodowało zwiększenie głośności, natomiast dotknięcie dolnego końca spowoduje zmniejszenie głośności.

Nowy, zunifikowany, dotykowy przycisk głośności będzie podłączony do specjalnego, dodatkowego silnika haptycznego, który będzie symulował reakcję przycisku, zbliżoną do tej znanej z tradycyjnego przełącznika.

Według blogera z kanału ZONEofTECH, podobny los ma spotkać przełącznik wyciszenia. Tu również w miejsce fizycznego przełącznika ma zostać zastosowany przycisk dotykowy z sygnałem haptycznym.

Z wcześniejszych przecieków wiemy, że dotykowy przycisk z silnikiem haptycznym znajdzie się również po drugiej stronie obudowy – będzie to przycisk Włącz/Wyłącz. W sumie w nowych iPhone’ach mają pojawić się więc trzy dodatkowe silniki haptyczne.

Jak wspomniałem na wstępie, powyższe zmiany i usunięcie fizycznych przycisków dotyczyć będzie jedynie iPhone’a 15 Pro oraz iPhone’a 15 Pro Max. Tańsze iPhone’y 15 oraz 15 Plus będą nadal posiadały tradycyjne, fizyczne przyciski.

Premiera czterech modeli iPhone’a 15 spodziewana jest jesienią.

Wszystko, co do tej pory wiadomo o tegorocznych smartfonach z Cupertino znajdziesz tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: