iPhone 16 otrzyma dwie nowości z iPhone’a 15 Pro

Tomek Czech   19 stycznia 2024

Do premiery iPhone’a 16 zostało jeszcze wiele miesięcy, ale wciąż pojawiają się nowe doniesienia na temat tegorocznego flagowca Apple. Z najnowszego przecieku wynika, że dwie tańsze wersje – iPhone 16 i 16 Plus – zostaną wyposażone w więcej RAM i otrzymają wsparcie dla szybszego transferu danych przez WiFi.

iPhone 16 z 8 GB RAM

Obecne modele “pro” – iPhone 15 Pro i 15 Pro Max – po raz pierwszy zostały wyposażone w 8 GB RAM. Dwie tańsze wersje – iPhone 15 i 15 Plus – nadal posiadają 6 GB RAM.

Jak wynika z informacji zdobytych przez wiarygodnego analityka Jeffa Pu z Haitong International Securities, w tym roku również podstawowe modele – 16 i 16 Plus – mają otrzymać 8 GB RAM.

iPhone’y z serii “15”:

  • iPhone 15: 6 GB RAM
  • iPhone 15 Plus: 6 GB RAM
  • iPhone 15 Pro: 8 GB RAM
  • iPhone 15 Pro Max: 8 GB RAM

iPhone’y z serii “16” według informatorów analityka: 

  • iPhone 16: 8 GB RAM
  • iPhone 16 Plus: 8 GB RAM
  • iPhone 16 Pro: 8 GB RAM
  • iPhone 16 Pro Max: 8 GB RAM

iPhone 16 z WiFi 6E

Dwie tańsze wersje – iPhone 16 i 16 Plus – mają tez otrzymać wsparcie dla WiFi 6E, które obecnie posiadają jedynie modele “pro”.

Jakie są zalety standardu Wi-Fi 6E?

Po pierwsze, jest wydajniej i szybciej – Wi-Fi 6E rozszerza wcześniejsze częstotliwości o pasmo 6 GHz ( dokładnie rzecz biorąc rozszerza o 1200 Mhz, w paśmie 5925 MHz – 7125 Mhz, czyli 7 dodatkowych kanałów po 160 Mhz).

W sieciach bezprzewodowych wydajność zależy w największym stopniu od tego, jak szerokie pasmo częstotliwości mogą wykorzystywać urządzenia. Poza wcześniej używanymi pasmami 2,4 GHz i 5 GHz, w nowym standardzie dostajemy kolejne pasmo 6 GHz. W rezultacie możemy więc liczyć na prędkości liczone w gigabitach, a nie megabitach.

Po drugie, jest stabilniej i bez zakłóceń – największą zmorą sieci Wi-Fi jest fakt, że przy wielu odrębnych sieciach i nakładających się zasięgach (np. w bloku) powstaje wiele zakłóceń, co może skutkować zrywaniem połączenia.

Technologie zawarte w Wi-Fi 6E, takie jak kolorowanie pakietów, 8×8 MU-MIMO oraz zmiana modulacji pozwalają współdziałać nakładającym się sieciom bez negatywnych skutków dla ich użytkowników.

WiFi 6E oznacza też szybsze i bardziej stabilne połączenie przede wszystkim w tych miejscach, w których do jednego punktu dostępowego jest podłączonych wiele urządzeń. Dzięki nowemu standardowi jakość połączenia WiFi powinna polepszyć się w zasadzie w każdym domu, w którym najczęściej do jednego routera podłączonych jest kilka smartfonów i laptopów, często też dodatkowo telewizor, tablety, smartwatche czy urządzenia smart home.

Zobacz też: Tak będą wyglądały iPhone 16 Pro i 16 Pro Max

Premiera czterech modeli iPhone’a 16 spodziewana jest we wrześniu.

Wszystko, co do tej pory wiemy o iPhone’ach z serii “16” znajdziecie tutaj.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: