iOS 8 na iPhonie 4S: czy warto aktualizować?

by Kuba on 19 września 2014

iOS 8 i iPhone 4s

iPhone 4S to najstarszy iPhone, na którym można zainstalować iOS 8. W sieci pojawiło się jednak wiele ostrzeżeń przed aktualizacją 4S do najnowszej wersji mobilnego OS od Apple, przede wszystkim ze względu na wolne działanie wielu aplikacji na starym iPhonie. Ale czy jest aż tak źle?

Są trzy podstawowe problemy z iOS 8 na iPhonie 4S:

1. Nie wszystkie funkcje i aplikacje działają

Na iPhonie 4sS z iOS 8 nie będą działały:

– funkcja Handoff dla aplikacji (pozwalająca kontynuować rozpoczętą czynność na innym urządzeniu iOS), ponieważ wymaga Bluetooth 4.0, którego 4S nie obsługuje;

Funkcja nawiązywanie i odbieranie połączeń oraz wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS/MMS na iPadzie lub Macu będzie jednak działać.

– gry i programy wymagające wsparcia dla OpenGL ES 3.0, Metal oraz aplikacje 64-bitowe.

Większość aplikacji mających wysokie wymagania sprzętowe, szczególnie graficzne, w ogóle nie zadziała. Te, które się uruchomią, będą prawdopodobnie działały bardzo wolno, zacinały się lub wyłączały.

Na iPhonie 4S nie zagrasz więc np. w zaprezentowany podczas WWDC 2014 Epic Zen Garden.

2. Aplikacje działają (dużo) wolniej

ArsTechnica porównała prędkość działania podstawowych aplikacji na iPhonie 4S działającym na iOS 7.1.2 oraz na iOS 8. Oto rezultaty:

predkosc-iphone-4s-ios-8

O ile w przypadku niektórych aplikacji (np. Aparat) różnica nie jest tak duża, o tyle na przykład Safari pod iOS 8 działa prawie dwa razy wolniej.

3. Ekran jest za mały dla iOS 8

iOS 8 został stowrzony, by dobrze prezentować się przede wszystkim na 4,7- i 5,5-calowych wyświetlaczach iPhone’a 6/6 Plus. I choć nowy aplowski iOS jest dość elastyczny i niemal równie dobrze sprawdza się na 4-calowych ekranach iPhone’a 5/5c/5s, to na 3,5-calowym wyświetlaczu 4S zwyczajnie mu ciasno.

Tak jest np. w przypadku aplikacji Mail, w której po dodaniu klawiatury QuickType z podpowiedziami, nie zostało dużo miejsca na widok wprowadzanego tekstu.

4s-ios-8-mail

iOS 8 vs. iOS 7

Filmiki z porównaniem szybkości działania iPhone’a 4S na iOS 7.x i iOS 8 nie dają jasnej odpowiedzi:

– tutaj jeszcze iOS 8 w wersji beta vs. iOS 7.1.1

– a tutaj już finalna wersja iOS 8 vs. iOS 7.1.2

Ocencie sami.

iOS 8 działa oczywiście wolniej, ale moim zdaniem różnica nie jest aż tak dramatyczna.

Historia iPhone’a 4 

Podobne wątpliwości pojawiały się rok temu, kiedy wielu użytkowników zastanawiało się nad instalacją do iOS 7 na iPhonie 4. Nowy iOS działał na telefonie z 2010 r. wolniej, ale nie na tyle, by powstrzymało to większość właścicieli „czwórki” od aktualizacji.

Dodatkowo, kolejna wersja – iOS 7.1, znacznie poprawiła szybkość działania iOS 7 na iPhonie 4. Na pojawienie się tej aktualizacji trzeba jednak było czekać aż 6 miesięcy – do marca 2014 r. (premiera iOS 7 miała miejsce we wrześniu 2013).

Czy powinniśmy aktualizować?

Ci, którzy chcą cieszyć się nowymi funkcjami iOS 8, i którym nie przeszkadza wolniejsze działanie aplikacji, nie powinni mieć oporów przed aktualizacją.

Jeśli jednak nowości w iOS 8 nie powalają Cię na kolana, a cenisz szybkość działania Twojego iPhone’a – pozostań przy iOS 7.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest poczekanie na kolejną wersję iOS 8, która mogłaby poprawić wydajność systemu na iPhonie 4S. Możliwe jest jednak, że na iOS 8.1 znów trzeba będzie czekać kilka miesięcy.

Moje doświadczenie

Jeśli iOS 8 działa na iPhonie 4S tak, jak iOS 7 działał na „czwórce”, rekomenduję aktualizację – absolutnie nie przeszkadzało mi trochę wolniejsze działanie aplikacji na iPhonie 4 z iOS 7. Jest tylko jedno „ale”: różnica między iOS 8, a iOS 7 jest mniejsza, niż między iOS 7 i iOS 6 (przynajmniej wizualna).

Decyzja należy do Ciebie.

Aktualizacja: nowe wideo udowadnia, że iPhone 4S całkiem dobrze radzi sobie na iOS 8:

Przeczytaj też:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o iOS 8.

Zdjęcie: ArsTechnica

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Laser

  Definitywnie nie jest źle, a jeśli, tak jak mnie, denerwują Cię lekko lagujące okienka w multitasku – wyłącz ostatnio używane kontakty i po sprawie – masz płynność iOS 7 w nowym systemie, na starym już co by nie gadać sprzęcie.

  • marektwejn

   Czyli tak, jak się spodziewaliśmy.
   Natomiast mój iPad 3 baaardzo zwolnił na iOS 8.

 • Dzakub

  Zachęcam do napisania tej recenzji np miesiąc lub dluzej PO aktualizacji, a nie na świeżym systemie. Bo na świeżo nie ma tragedii, ale im dalj w las tym gorzej. Aplikacje działają wolniej, telefon sie wiesza, czasem przywiesza sie ekran i niejednokrotnie pomaga tylko reset. To wszystko nie pojawi sie na świeżutkim systemie, ale z czasem np. 3 mc zaczyna byc to ogromnie uciazliwe. Do tej pory klne, ze na swoim 4 zainstalowaniem ios7. To co działo sie z moim iphonem to była masakra. Ilośc zawiasow przerosła nawet androida. Po aktualizacji do 7.1 czy jakos tak jest lepiej, ale nie super. Aplikacje nadal sie wieszają, fb ytb książka adresowa maile, to wszystko działa conajmniej dziwnie i duzo wolniej, wiec NIE INSTALUCJIE 8.0 na 4s bo bedzie to samo. Zreszta cel jest prosty. Kup sobie 6 a nie dziaduj na starym 4 lub 4s. Cudne działanie i płynność znikają baaaardzo szybko. 🙁

Previous post:

Next post: