Zwrot aplikacji z App Store: jak odzyskać źle (lub niechcący) wydane pieniądze

by Dawid Olczak on 8 września 2017

Kupiłeś aplikację w App Store, ale nie spełnia ona Twoich oczekiwań i nie masz zamiaru z niej korzystać? Kliknąłeś gdzieś niechcący i dokonałeś niechcianego zakupu w aplikacji? A może ściągnąłeś grę, ale zupełnie nie przypadła Ci do gustu? Tak jak w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych, w App Store również możemy zwrócić towar w ciągu 14 dni od daty jego zakupu.

Historie o gigantycznych obciążeniach kart kredytowych spowodowanych np. nieumyślnym udostępnieniem hasła do iPhone’a naszemu dziecku nie są niczym niespotykanym. Czasem zdarza się i tak, że aplikacja okazuje się, mówiąc wprost, najzwyklejszym chłamem, przycina się, nie działa poprawnie czy w ogóle nie chce się włączyć. Powodów zwrotu aplikacji jest pewnie tyle, ilu użytkowników iPhone’a.

Już od prawie trzech lat możemy bez najmniejszego problemu zwrócić taki program, otrzymując całkowity zwrot kosztów. Jednak ciągle niewiele osób wie o takiej możliwości, dlatego postanowiłem napisać dla Was ten krótki poradnik.

Z regulaminu App Store

Prawo do odstąpienia: Użytkownik ma prawo odstąpić od złożonego zamówienia w ciągu 14 dni od otrzymania potwierdzenia bez podania przyczyny.

Aby odstąpić od zamówienia, należy poinformować Apple o takiej decyzji. Celem zapewnienia bezzwłocznej realizacji odstąpienia zalecamy skorzystanie z Formularza Zgłaszania Problemów. Formularz ten może być użyty do odstąpienia od wszystkich Usług z wyjątkiem Usługi Apple Music, iTunes Match, Season Pass, Multi-Pass i wykorzystanych iTunes Gifts zakupionych bezpośrednio od Apple.

Skutki odstąpienia: Dokonamy zwrotu płatności nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania informacji o odstąpieniu. Użyjemy tej samej metody płatności, która została użyta podczas Transakcji i nie pobierzemy żadnych opłat za zwrot.

Jeśli masz ochotę przejrzeć cały regulamin, kliknij tutaj.

Krok po kroku

Najłatwiejszym sposobem zwrócenia niechcianej aplikacji jest udanie się na stronę reportaproblem.apple.com, zalogowanie się z Apple ID i postępowaniu według instrukcji.

 • Kiedy się zalogujesz, Twoim oczom ukaże się lista wcześniej zakupionych aplikacji, filmów, muzyki, itp. Oczywiście możesz wybrać interesującą Cię kategorię, by móc łatwiej odnaleźć to, co chcesz zwrócić.

 • Kiedy już znalazłeś/aś odpowiedni program, kliknij w przycisk „Zgłoś Problem”.

 • Teraz wybierasz z listy powód zwrotu albo po prostu opcję „Chcę anulować ten zakup” i klikasz „Anuluj”.

 • Powinna ukazać się informacja, że zakup został anulowany.

Zwrot środków powinien dotrzeć do nas w ciągu 5-7 dni roboczych, otrzymamy również email potwierdzający anulowania zakupu oraz odpowiednią notę kredytową.

Mam nadzieję, że będziecie korzystać z możliwości zwrotu aplikacji w sposób przemyślany i zgodny z jego przeznaczeniem. Że nie będziecie nadużywać tego prawa. Że będziecie fair wobec deweloperów.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Anonim

  Ktoś mi kiedyś przypadkiem kupił 3 aplikacje, które zwyczajnie musiałem zwrócić i teraz za każdym razem muszę potwierdzać, że po pobraniu nie będę mógł zwrócić zakupu. Mogę coś z tym zrobić? 🙁

  • Możesz podesłać jakiś zrzut ekranu?

 • babull

  Świetna sprawa. Niedawno przypadkiem coś nacisnąłem w grze i dokonałem mikropłatności. W ciągu paru dni miałem pieniądze spowrotem na koncie.

 • Krzysiek

  chciałem anulować pobraną appkę po paru godzinach ponieważ nie spełniała moich oczekiwań. Wszedłem na stronę reportaproblem, ale niestety przy appce której płatność chcę anulować a menu nie ma opcji „Chcę anulować zakup”

  • A jakie masz pola do wyboru? Może poczekaj do czasu aż pobiorą CI środki z konta za zakup aplikacji.

   • Krzysiek

    Mam wszystkie opcje oprócz tej właśnie. Może racja, że trzeba poczekać na obciążenie konta. Zobaczymy.

    Wysłane z iPhone’a

   • Krzysiek

    W dniu 13 wrz 2017 kupiono rzecz: Video Downloader – Get Your favorite Videos i potwierdzono, że w przypadku pobrania lub użycia zawartości tę aplikację dla systemu iOS w ciągu czternastu dni od zakupu nie będzie można go anulować.
    Z wyrazami szacunku,

    App Store

    Wysłane z iPhone’a

    • Najprawdopodobniej deweloperzy mają możliwość obchodzenia 14 dniowego okresu, w którym można zwrócić aplikacje. (Jest taki zapis w regulaminie) Ściągając taką aplikacje zostaniesz jednak o tym wcześniej poinformowany, poprzez odpowiedni komunikat. Aktualnie nie możesz nic zrobić z Tą aplikacja, którą chcesz zwrócić ale w przyszłości będziesz już wiedział jak unikać takich sytuacji.

     • Krzysiek

      Na to wygląda. Pozdrawiam

      Pozdrawiam
      Krzysiek

 • ImOnDrugs

  Ta wiadomość nie informuje o tym, że po pobraniu nie możesz zwrócić !
  Trzeba czytać ze zrozumieniem. Tu jest napisane, że masz tylko 14 dni na anulowanie a po tym czasie stracisz prawo do anulowania tego zakupu !

  Ludzie naprawdę tak ciężko jest to zrozumieć ?

  • Kim

   Przetłumaczone chyba przez google translatora. Powinno być chyba „po 14 dniach”.
   Czy te aplikacje, które nie podlegają zwrotom są jakoś oznaczone ?

Previous post:

Next post: